نفت / شناسه خبر: 38407 / تاریخ انتشار : 1399/3/6 15:24
|

آقای رئیس جمهور کجای کارید! / وعده های تبلیغاتی روحانی در نفت محقق می‌شود؟

رئیس‌جمهوری در گفت‌وگو با وزیر نفت، در حالی بر ضرورت تسریع فرایند تکمیل و توسعه طرح‌ها و پروژه‌های صنعت نفت در بخش‌های مختلف نفت، گاز و پتروشیمی تاکید کرد که ...

نفتی ها /روز گذشته رئیس‌جمهوری طی گفت‌وگویی تلفنی با وزیر نفت، بر ضرورت تسریع فرایند تکمیل و توسعه طرح‌ها و پروژه‌های صنعت نفت در بخش‌های مختلف نفت، گاز و پتروشیمی تاکید کرد و گفت: باید تلاش کنیم تمامی پروژه‌های نفتی به ویژه در حوزه پتروشیمی با استفاده از توان و ظرفیت‌های متخصصان کشورمان هرچه سریعتر به مرحله بهره‌برداری برسد.
این وعده‌ها و شعارهای تبلیغاتی  از سوی دولت اما در حالی روز به روز افزایش می‌یابد، که کمبود محسوس منابع مالی برای سرمایه‌گذاری در صنعت نفت و پتروشیمی از یک سو؛ و  از سویی دیگر سقوط چشمگیر قیمت نفت و صدمات جبران‌ناپذیرش بر پیکره صنعت نفت چه در ایران و چه در جهان  به شدت مشهود است.
حال درست در همین شرایط بحرانی، این وعده رئیس جمهور که پیرو همان سیاست "شعارهای تبلیغاتی" خود است، که بر طبل توسعه این "صنعت بی پول" کوبیده می‌شود قدری عجیب و دست نیافتنی به نظر می‌رسد.
در تایید این عجیب بودن این وعده به همین اکتفا می‌کنیم که، امید به اتمام تمام طرح‌ها و پروژه‌ها در شرایطی مطرح شده است که، گفته می‌شود  تنها در بخش صنعت پتروشیمی قرار است ۱۷ طرح پتروشیمی به بهره‌برداری برسد که طبق برآوردهای کارشناسان زبده، از این تعداد درخوشبینانه ترین حالت تنها افتتاح ۱۰ مجتمع میسر خواهد بود.
علاوه بر این در حوزه میادین نفتی نیز ۲۸ مخزن معروف در مناطق نفتخیز جنوب همچنان با کمبود منابع مالی جهت توسعه خود مواجه هستند؛ به نحوی که وزارت نفت همچنان برای تامین مالی ۶  قرارداد اصلی و طرح این میادین با مشکلات مالی جدی‌ای مواجه است.
این وعده‌ها اما همچنان ادامه دارند درست به همان قوت روزهای اول خود، اما چیزی که در این میان عیان است دیگر نیازی به بیان بیش از این ندارد؛ و باید دید آیا صرف یک تماس و تاکید موکد می‌تواند گره ازاجرای پروژه‌های اولویت دار صنعت نفت از جمله طرح‌های پارس جنوبی، طرح پایانه جاسک و خط لوله هزار کیومتری گوره- جاسک و طرح‌های پتروشیمی و پروژه‌های غرب کارون و چگونگی حل برخی مشکلات پیش رو را بازکند یا خیر؟  

پست الکترونیکی نفتی‌ها به نشانی naftiha.ir@gmail.com برای دریافت نقطه نظرات، پیشنهادها، انتقادها و شکایات شما به عنوان پل ارتباطی این پایگاه خبری – تحلیلی با شما مخاطبان عزیز، در دسترس قرار دارد که شما مخاطبین عزیز نفتی ها می‌توانید از این طریق با ما در ارتباط باشید.

لینک کوتاه

http://naftiha.ir/38407

کلیدواژه

پروژه‌های صنعت نفت

پتروشیمی

اخبار مرتبط

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها