نفت / شناسه خبر: 27852 / تاریخ انتشار : 1398/11/30 08:00
|

وزارت نفت در دولت دوازدهم هم ناکام ماند!

در این میان بیش از ۷۲ درصد مخاطبین عملکرد این وزارتخانه را ضعیف دانستند و تنها ۱۰ درصد این عملکرد را موفقیت آمیز دانستند.

نفتی ها /روزی که زنگنه به عنوان وزیر نفت در دولت دوازدهم انتخاب شد، ضمن تشکر از رای اعتماد بالای نمایندگان ملت گفت: این رای اعتماد بالای نمایندگان به بنده ابراز اعتمادی بود به وزرات نفت ورئیس جمهور و نمایندگان مردم و مردم مطالباتی دارند که امیدوارم بتوانم به خوبی به انجام برسانم و از عهده مطالبات برآیم.

زنگنه در ادامه افزود: اولین و مهمترین کار قرادادهای مهم نفتی است که جذب و جلب سرمایه و فناوری خارجی، چه برای میدان های مشترک نفتی چه برای افزایش بازیافت از میدان های در حال بهره برداری یک اولویت برای ما در صنعت نفت است.
حالا  نزدیک دو سال از آن روز و آغاز به کارش در دولت دوازدهم  به اضافه چهار سال دولت یازدهم میگذرد،  و نه قرارداد خاص و چشمگیری بسته شده و نه حرکت خاصی در زمینه صادرات گاز انجام شده است و چندین بار هم تا استیضاح رفته و بی نتیجه برگشته است.
موافقین تحریم‌ها را مسبب این درجازنی وزارت نفت می دانند و تکمیل پالایشگاه ستاره خلیج فارس را جزو دستاوردهای زنگه در دولت دوازدهم میدانند.
اما از سوی دیگر مخالفان هم میگویند هزار و یک دلیل برای اثبات کم کاری این وزیر کهنه‌کاردولت روحانی دارند، از خروج توتال  و شرکت چینی بدون پرداخت کوچکترین غزامتی گرفته تا انفعال این  وزارت در قبال دور زدن تحریم ها.
بررسی عمکلرد بیژن زنگنه حاکی از این واقعیت است که تمامی تلاش وزارت نفت در این شش سال متمرکز بر افزایش میزان تولید و صادرات نفت خام بوده است؛ راهبردی که نه تنها تاثیری در خنثی‌سازی تحریم‌های نفتی نداشته بلکه نتیجه معکوس داده و اثرگذاری تحریم‌ها را بر اقتصاد کشور افزایش داده است.
مخالفان میگویند، هر چند این روزها خام فروشی در وزارت نفت تقبیح میشود اما، وزارت نفت باید مدتها قبل برای جلوگیری از خام فروشی اقدامات عملی انجام می داد و با تأسیس پالایشگاه، نفت را به محصولی باارزش افزوده بالاتر تبدیل می کرد که به دلیل تنوع در صادرات قابل تحریم نخواهد بود  و معتقدند سازوکارهای دور زدن تحریم ها و ابزارهای از بین بردن تحریم ها در دولت یازدهم و دوازدهم بسیار تضعیف شده است.
نظرسنجی هفته گدشته پایگاه تحلیلی خبری نفتی‌ها هم درباره همین موضوع بود و از مخاطبین خواسته شده بود تا نظر خود را درباره عملکرد وزارت نفت در دولت دوازدهم اعلام کنند؛  در این میان بیش از  ۷۲ درصد مخاطبین عملکرد این وزارتخانه را ضعیف دانستند و تنها ۱۰ درصد این عملکرد را موفقیت آمیز دانستند.
 
 

شما مخاطبین عزیز همچنان می‌توانید برای شرکت در این نظرسجی اینجا کلیک کنید.


 

 

لینک کوتاه

http://naftiha.ir/27852

کلیدواژه

زنگنه وزارت نفت

بیژن زنگنه

بیژن زنگنه، وزیر نفت

زنگنه

وعدههای زنگنه

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها