نفت / شناسه خبر: 126892 / تاریخ انتشار : 1402/4/25 14:39
|

سکوت وزارت نفت درباره ۲ ابهام؛ سازوکار نامشخص تعیین نرخ خوراک و ابطال سود پالایشگاه بورسی

دو ابهام در برخی صنایع وجود دارد که بورس را تحت تأثیر خود قرار داده است؛ یکی بحث ابطال سود یک پالایشگاه بورسی و دیگری بحث نحوه تعیین نرخ خوراک صنایع که لازم است...

نفتی ها /دو ابهام در برخی صنایع وجود دارد که بورس را تحت تأثیر خود قرار داده است؛ یکی بحث ابطال سود یک پالایشگاه بورسی و دیگری بحث نحوه تعیین نرخ خوراک صنایع که لازم است وزارت نفت به‌عنوان متولی اصلی این حوزه در خصوص این موارد شفاف‌سازی کند.

اخیراً با توجه به حاشیه‌های به‌وجودآمده در بورس که پیرامون شرکت‌های پتروشیمی جریان دارد، دو ابهام جدی به‌وجود آمده است که وزارت نفت تاکنون در خصوص این موارد پاسخی ارائه نکرده است.
یکی از این دو مورد مربوط به پالایشگاه نفت اصفهان است. در تاریخ ۱۴ تیر ماه، این شرکت طی گزارشی در سامانه کدال اعلام کرد که به‌دلیل کارمزد صادرات، سود این شرکت به‌ازای هر سهم ۱۷ تومان افزایش یافته است، با وجود این، و پس از حدود یک هفته این شرکت در یک اطلاعیه جدید اعلام کرد که بستانکاری این شرکت از شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌‌های نفتی لغو شده است و نه‌تنها شرکت سودی شناسایی نکرده، بلکه در اطلاعیه جدید این شرکت به‌ازای هر سهم ۲۲ تومان زیان شناسایی کرده است.
این‌که چطور چنین اتفاقی رخ داده و به‌طور ناگهانی یک شرکت بورسی از سوددهی به زیان‌دهی می‌رسد خود جای ابهام دارد. باید توجه داشت تصمیماتی که در نهایت منجر به این تغییرات می‌شود به‌طور مستقیم بر بازار و قیمت سهام شرکت‌ها اثرگذار است، در نتیجه باید در خصوص اتفاق رخ‌داده و زیان سهام‌داران شفاف‌سازی شود.


ابهام در نرخ جدید خوراک پتروشیمی‌ها/ تعیین فرمول جدید قیمت و یا تعیین نرخ ثابت؛ کدام مسیر در هیئت وزیران به تصویب رسید؟
بحث دیگر در خصوص نرخ خوراک پتروشیمی‌ها است. ابهامی که در این زمینه وجود دارد بحث مدل تعیین قیمت هر مترمکعب گاز خوراک و سوخت واحدهای پتروشیمی، فولادی سیمانی و.... است.
براساس مدل قبلی وزارت نفت برای محاسبه نرخ خوراک هر مترمکعب گاز حداکثر ۴۲۰۰ تومان قیمت داشت، با وجود این، بررسی‌ها نشان می‌دهد که در مدل جدید این نرخ به ۷ هزار تومان رسیده است.
با وجود این مشخص نیست که این نرخ چگونه تغییر پیدا کرده است که در نهایت این رقم به‌عنوان نرخ خوراک تعیین شده است، در حقیقت باید در بحث نرخ ۷هزارتومانی جدید که به‌پیشنهاد وزارت نفت و سایر دستگاه‌های اقتصادی به تصویب هیئت دولت رسیده است، شفاف‌سازی شود چرا که مشخص نیست این نرخ براساس یک فرمول جدید در نظر گرفته شده یا اینکه یک نرخ ثابت است/تسنیم

لینک کوتاه

http://naftiha.ir/126892

کلیدواژه

سود پالایشگاه بورسی

اخبار مرتبط

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها