نفت / شناسه خبر: 5488 / تاریخ انتشار : 1398/2/15 08:00
|

"نفتی‌ها" منتشر می‌کند: پشت پرده‌هایی که حکایت ناکفایتی‌های بنزینی را فاش می‌کند!

می‌گویند یک حرکت اشتباه باعث شده تا طرح افزایش نرخ بنزین دولت لو برود و در نهایت با بازداشت فرد متخلف که گفته می‌شود یکی از مدیران روابط عمومی زیرمجموعه وزارت نفت بوده و در حال حاضر در بازداشت ...

نفتی ها /می‌گویند یک حرکت اشتباه باعث شده تا طرح افزایش نرخ بنزین دولت لو برود و در نهایت با بازداشت فرد متخلف که گفته می‌شود یکی از مدیران روابط عمومی زیرمجموعه وزارت نفت بوده و در حال حاضر در بازداشت به سر می‌برد طرح اجرا نشده زمین می‌خورد و فعلا بحث افزایش قیمت بنزین در دولت مسکوت مانده است. هر چند که برخی از کارشناسان انتشار به یکباره این خبر از سوی این مدیر روابط عمومی نزدیک به زنگنه را سیاستی هماهنگ شده در جهت عادی سازی خبر افزایش قیمت بنزین در سطح جامعه و جا انداختن نرخ ۲۵۰۰ تومانی می‌دانند اما به هرحال آنچه فراتر از این بازار داغ شایعات مشخص است نبود زیرساخت هایی است که باید دولت روحانی را به مقصد افزایش قیمت این فرآورده و البته سهمیه بندی آن برساند!
برهمین اساس، افزایش قیمت و سهمیه بندی بنزین منوط به تصمیم مسئولین ارشد دولت و ابلاغ وزارت کشور به مجموعه نفت و پالایش و پخش است. ابلاغی که هنوز صورت نگرفته و هیچ کس از مفاد نهایی آن اطلاعی ندارد.
با اینحال پیش از این در شایعات حاشیه ساز هفته اخیر در خصوص آغاز دو نرخی شدن بنزین تاکید شده بود که یکی از گزینه های احتمالی نهایی شده سهمیه ماهیانه ۶۰ لیتر  بنزین به قیمت یک هزار تومان و هرمقدار مصرف بیش از سهمیه عادی ۲۵۰۰ و برای بنزین سوپر۳۰۰۰ تومان است. که از طریق کارت های در اختیار جایگاه داران برای مردم قابل استفاده است.
بنابراین گزارش و احتساب اجرای چنین شرایطی یک مشکل عمده در رابطه با شهرهای مناطق مرزی مانند زاهدان است. زیرا در جایگاه‌های سوخت رسانی آن شهر چنین کارت‌هایی برای شهروندان وجود ندارد و فقط تحویل سوخت آزاد به خودروهای مسافر آن هم با تایید مراکزی مانند استانداری یا فرمانداری ممکن است و در صورت امکان دریافت سوخت به قیمت ۲۵۰۰ تومان قاچاق آن به کشورهای همسایه همچنان تجارتی پردرآمد باقی خواهد ماند.
ازسویی دیگر به اذعان کارشناسان همچنان برای اعمال نهایی سهمیه بندی هنوز سهمیه خودروهای عمومی مانند تاکسی ها و آژانس ها مشخص نشده است.
همچنین به نظر نمی رسد وزارت نفت و شرکت ملی پالایش و پخش در پاسخ به متقاضیان کارت سوخت المثنی این توان را داشته باشند که کارت های جدید صادر کنند. لذا باید سیستم‌های موجود را چنان کنترل کنند که مانند یک دهه پیش به دلیل اشکالات فنی کارت های سوخت در اختیار مردم دچار اشکال‌های عملکردی نشده و در اصطلاح فنی آن نسوزد.
درعین حال به اذعان کارشناسان، آنچه در ارتباط با اعلام شماره یکی از کارت های بانکی مردم اعلام و از سوی عموم ثبت نام و ذخیره شده در مجموعه پالایش و پخش هنوز اجرائی نشده و قرار است به زودی امکان اعمال آن را بصورت آزمایشی انجام دهند.
ازسویی دیگر، تمام تجهیزات و ماژول های امنیتی اعمال شده در جایگاه‌های عرضه سوخت به دلیل عدم حمایت وزارت نفت بیش از یک دهه است که روزآمد نشده اند و اجرای مجدد سهمیه بندی بدون کنترل و پایش سیستم‌ها ممکن است به هم‌ریختگی‌های پیش بینی نشده و غیرقابل جبرانی را به همراه داشته باشد.
همچنین بنابرگفته های کارشناسان، بزرگترین معضل قاچاق سوخت در کشور ناهماهنگی آن با قیمت های جهانی این فرآورده ها است. بنابراین اگر دولت روحانی مصوبه سال ۹۴ برای بین المللی کردن قیمت بنزین را به درستی انجام می‌داد وضعیت قیمت و قاچاق هرگز به شرایط بحرانی امروز نمی‌رسید. لذا به گفته کارشناسان دولت، مجلس یا بزرگان و مسئولین ارشد نظام اگر بخواهند مشکل قاچاق بنزین را به طور کامل مرتفع کنند باید یک بار برای همیشه قیمت این فرآورده را با نرخ های جهانی هماهنگ کرده، مصوبه ای صادر کنند که برای تمام دولت ها و مجالس آینده بدون هیچ تبصره ای لازم الاجرا بوده و موجب شود هرساله هماهنگ با نرخ های جهانی بنزین قیمت آن در داخل کشور نیز تعدیل شده هیچ بهانه یا مصلحتی انجام آن را به تاخیر نیندازد که به نظر می‌رسد در شرایطی فعلی اقتصاد کشور چنین چیزی ممکن نباشد!
بنابراین با استناد به تمام مشکلات مورد اشاره در این گزارش باید گفت اگر وزارت نفت و در راس آن دولت بخواهد قیمت بنزین را افزایش دهد در قدم های اولیه می بایست فکری به حال رفع این مسایل کند. درحالیکه بسیاری از کارشناسان تاکید دارند حل تمام این مشکلات حداقل حدود شش تا یکسال زمان نیاز دارد. دراینصورت باید دید دولت سهمیه بندی و افزایش قیمت یکباره و عجولانه را انتخاب خواهد کرد و یا بازسازی زیرساخت‌ها پیش از اجرای این طرح را برمی‌گزیند؟ اما یک چیز کاملا مشخص است و آن اینکه در صورت زودهنگام اجرا شدن افزایش قیمت بنزین و البته سهمیه بندی آن باید روزهای سخت و نگران کننده ای را پیش بینی کرد که ظاهرا با توجه به خواستی که به دلیل شایعات جلوی آن فعلا گرفته شده روحانی و زنگنه ریسک آن را به جان خریده اند!
اختصاصی

لینک کوتاه

http://naftiha.ir/5488

کلیدواژه

افزایش قیمت سوخت

اخبار مرتبط

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها