نفت / شناسه خبر: 5485 / تاریخ انتشار : 1398/2/14 07:51
|

اختصاصی "نفتی‌ها" از ابهامات گسترده در پتروشیمی ایلام/ استفاده از استانداردهای قدیمی تا نشست زمین!

اواخر سال گذشته مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در بازدید از مجتمع پتروشیمی ایلام خبر از افتتاح این پتروشیمی در بهار امسال داد.

نفتی ها /اواخر سال گذشته مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در بازدید از مجتمع پتروشیمی ایلام خبر از افتتاح این پتروشیمی در بهار امسال داد. این خبر در حالی منتشر شده که در حال حاضر بنا برمستندات ارسالی به "نفتی‌ها" نگرانی کارشناسان نسبت به عملکرد این مجتمع و در عین حال عدم رعایت استانداردهای لازم الاجرا در پروژه تشدید شده است.
بنابراین مستندات، در واحد SRU پتروشیمی ایلام که هدف از احداث آن شیرین سازی خوراک دریافتی از پالایشگاه گاز ایلام است واحدهای مهم SRP (واحدبازیابی گوگرد) و واحد SSU( واحد جدا سازی گوگرد) و جامد سازی آن از کل طرح حذف شده اند. در نتیجه پس از راه اندازی طرح گازهای دی اکسید گوگرد و دیگر گازهای سمی مستقیما به مشعل(FLARE)فرستاده می‌شوند که به طور حتم باعث آلودگی محیط زیست و در مواقع بارانی باعث ایجاد باران های اسیدی( در اثر ترکیب SO۲ FH  با آب)خواهند شد. این اسیدها باعث از بین رفتن زمین‌های کشاورزی و همچنین خوردگی و آسیب پذیرشدن تجهیزات مجتمع پتروشیمی ایلام می‌شوند. همچنین مقادیر زیادی گازهای H۲S که بسیار بد بو هستند در فضای منطقه پراکنده خواهند شد.
این درحالی است که گزارش‌های مستند ارسالی به "نفتی‌ها" حکایت از آن دارد که علیرغم دستور وزارت نفت برای استفاده از استانداردهای نشریه ۰۳۸ آن وزارتخانه در طراحی لرزه ای سازه ها که از سال ۱۳۸۹ لازم الاجرا بوده است در طراحی واحد SRU پتروشیمی ایلام از استاندارد قدیمی UBC ۹۷ (UNIFORM BUILDING CODE ۹۷) استفاده شده است.
همچنین بسیاری از موارد ایمنی در طراحی این واحد رعایت نشده است از جمله اینکه RISK ASSESSMENT( ارزیابی ریسک) و PHA( PROCESS HOPCARD ANALYSIS) انجام نشده است. تا جاییکه خبر می‌رسد به دلیل عدم تراکم و بهسازی زمین در بخش‌هایی از این واحد هم اکنون شاهد نشست زمین هستیم که در صورت عدم حل مشکل رخ داده به صورت اصولی احتمال بروز خطرات آتی بسیار جدی خواهد بود.
نکته قابل تامل دیگر اینکه در صورت عدم راه اندازی واحد الفین این واحد(SRU) فقط برای ۲۴ ساعت ( یک روز) قادر به کار کردن می‌باشد. زیرا مخزن نصب شده بیش از ۲۴ ساعت گنجایش برای نگهداری خوراک شیرین شده را ندارد و عملا بدون راه اندازی واحد الفین پتروشیمی ایلام این واحد بدون استفاده بوده و افتتاح آن صرفا برنامه ای نمایشی خواهد بود.
اختصاصی

لینک کوتاه

http://naftiha.ir/5485

کلیدواژه

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی

مدیران پتروشیمی ایلام

اخبار مرتبط

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها