نفت / شناسه خبر: 5325 / تاریخ انتشار : 1398/1/20 08:42
|

"نفتی‌ها" گزارش می‌دهد/ گروه اویک حیاط خلوت جدید زنگنه شد؟ + جدول

یکم شهریورماه سال ۱۳۹۶ پبغام تبریک همتای عراقی زنگنه در خصوص ابقای وی در سمت وزیر نفت ایران در دولت دوازدهم به دست زنگنه می‌‎رسد و درهمان زمان نیز وزیر نفت ایران...

نفتی ها /یکم شهریورماه سال ۱۳۹۶ پبغام تبریک همتای عراقی زنگنه در خصوص ابقای وی در سمت وزیر نفت ایران در دولت دوازدهم به دست زنگنه می‌‎رسد و درهمان زمان نیز وزیر نفت ایران بر آمادگی شرکت‌های ایرانی برای انجام پروژه های نفت و گاز عراق تاکید می‌کند. هر چند که در آنزمان نیز تنها کمتر از یکماه از حضور وزیرنفت عراق در تهران می گذشت و براین ضرورت‌ها اشاره شده بود. ضمن آنکه پیش بینی ابقاء زنگنه در سمت نفتی اش و حضور او در کابینه دوازدهم دور از پیش بینی‌ها نبود. با اینحال از آن‌زمان تا کنون ۵ دیدار صمیمی شامل سفر مقامات عراقی به ایران و البته سفر زنگنه به این کشور و یک نشست صمیمانه و خصوصی در حاشیه نشست اوپک بین وزرای نفتی و البته معاونین این دو وزیر برگزار شده است.


هر چند که اگر مبنای این گزارش را دیدار وزرای نفتی و البته مسوولان رده بالای نفتی ۲ کشور قرار دهیم باید به این نکته اشاره کنیم که از ابتدای برکرسی نشستن زنگنه در نفت دولت روحانی تا کنون ۱۲ دیدار خصوصی میان یزرگان نفتی‌ طرفین برگزار شده که بیش از ۵۰ درصد این نشست‌ها شامل سفر وزیرنفت عراق به ایران می‌شود.
اما دراین بین علی رغم تاکید زنگنه از سال ۹۶ بر آمادگی شرکت‌های فعال حوزه نفت و گاز ایران برای حضور در پروژه های نفتی عراق، اما اینبار در سفر این هفته وزیرنفت عراق به تهران زنگنه پای را ازدیدار در طبقه پانزدهم ساختمان قدیمی وزارت نفت فراتر می‌گذارد و به یکباره خبر از بازدید از توانمندی ایرانی در اویک(شرکت مهندسی و ساختمان صنایع نفت) و به تصویر کشیدن آن در مقابل چشمان عراقی‌ها می‌رسد. تا شاید ازاین طریق بتوان پروژه های بیشتری برای اویک دست وپا کرد. اویک شرکتی است که سالها از سایه نشینی اش می‌گذرد و اینبار به نظر می‌رسد حضور یار قدیمی زنگنه چون منوچهری برراس مدیریت آن که هنوز چندماهی از آن نمی‌گذرد زنگنه را وادار به دیداری در جهت افزایش تعاملات این شرکت با فضای بین المللی کرده است.
اگرچه به اذعان کارشناسان، این تفکر زنگنه در زمان مدیریت نفت دولت اصلاحات نیز به چشم می‌خورد. چراکه پتروپارس با حضور منوچهری در زمان ریاست این وزیر به پتروپارس امروز بدل شده و اسم و رسمی را برای خود رقم زد. درآنزمان نیز شرکت پتروپارس جوان تنها به یمن حضور منوچهری و نگاه مثبت زنگنه به وی سروسامان گرفت. اما دراین بین سوال اینجاست که چگونه به یکباره مهره چینی‌ها تغییرمی‌کند و تنها چند روز قبل از رفتن منوچهری به اویک و البته نهائی شدن تصمیم حضور وی دراین شرکت، مسوولیت چند قرارداد مهم نفتی به این شرکت سپرده می‌شود؟ تا جاییکه برخی از شایعات از این نکته می‌گویند که محمدی مدیرعامل این شرکت تصمیم بر برگزاری یک نشست مطبوعاتی و اعلام این خبر خوش داشته که متوجه می‌شود این خبر خوش دستاورد دیگری است و باید اجازه رسانه ای شدن آن و امتیاز این خبر را به جایگزین خود بدهد! هر چند که این اظهارات هیچ وقت مورد تایید قرار نگرفته اما سپرده شدن این قراردادها به یکباره به اویک آنهم تنها چند روز قبل از حضور منوچهری در اویک با اما واگرهای زیادی روبه روست. اما موضوع زمانی جدی تر می‌شود که پس از ۷ بار حضور مقامات نفتی عراق در تهران و تنها جلسات کلیشه ای و مشخص اینبار وزیرنفت از پشت میز وزارتش بلند می‌شود و با دعوت از وزیرنفت عراق به این شرکت سعی بر افزایش تعاملات بین المللی این شرکت در قالب به تصویر کشیدن قدرت و توانمندی شرکت‌های نفتی ایرانی دارد؟
اگرچه در نهایت این امر یک حرکت مثبت درسال توسعه و رونق تولید ملی تلقی می‌شود اما برخی از کارشناسان از اینگونه نگاه های سلیقه ای و حمایت از یاران قدیمی زنگنه ابراز نگرانی می‌کنند و برخی دیگر پا را فراتر گذاشته و معتقدند اینبار پس از افزایش حاشیه ها در خصوص بدل شدن هلدینگ خلیج فارس به حیاط خلوت زنگنه، وزیرنفت به دنبال تغییر حیاط خلوت خود از پتروشیمی به نفت و البته شرکتی است که یار قدیمی اش در آن سکنی گزیده است!
دراین بین "نفتی‌ها" ابراز امیدواری می‌کند که این اظهارنظرهای تلخ اشتباه باشد و زنگنه بدون هیچگونه نگاه سلیقه ای و یارکشی به دنبال توسعه شرکت‌های نفتی و البته افزایش سطح بازدید مقامات نفتی کشورهای مهمان درایران از توانمندی‌های دیگر شرکت‌ها باشد. چراکه کم نیستند شرکت‌های نفتی و حتی فعال در سطح ساخت تجهیزات نفتی که محتاج توجه هستند و توانمند!

لینک کوتاه

http://naftiha.ir/5325

کلیدواژه

زنگنه

دیدار زنگنه با غصبان

وزیر نفت عراق

بیژن زنگنه، وزیر نفت

بیژن زنگنه

وعده های زنگنه

بیژن زنگنه وزیر نفت

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها