نفت / شناسه خبر: 5161 / تاریخ انتشار : 1397/12/11 12:33
|

جلوگیری ازقاچاق با هویت‌دار کردن کالا/کاهش قاچاق فرآورده‌های نفتی

یک مقام مسئول با بیان اینکه پیش‌نیاز جلوگیری از قاچاق، هویت دار کردن محصول است، گفت: شناسنامه دار کردن فرآورده های نفتی تاثیر خوبی در کاهش قاچاق این کالا داشته است.

نفتی ها /حمیدرضا دهقانی نیا در رابطه وضعیت جلوگیری از قاچاق سوخت و کاهش آن اظهار داشت: در حوزه قاچاق سوخت شاهد دو اقدام مهم «حذف کارت‌های مهاجر» و «شناسنامه‌دار کردن محصولات و مشتقات فرآورده‌های نفتی بودیم.

مدیرکل فناوری اطلاعات ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز با بیان اینکه پیش از این مشتقات نفتی بدون اینکه شناسنامه ای داشته باشند به راحتی تحت عنوان یک فرمولاسیون، صادر می‌شدند، افزود: بر اساس قانون و آیین نامه های اجرایی به منظور رهگیری، ردیابی و به نوعی شناسنامه دار کردن مشتقات نفتی از طریق سامانه شناسه کالا و ارتباط با سامانه ثامن (ثبت الکترونیکی معاملات نفتی) این محصولات شناسنامه دار شده اند.

دهقانی نیا افزود: بر اساس همین شناسه در فرایند صادرات مشتقات نفتی، از اطلاعات مربوطه استفاده می کنیم و از این طریق می توانیم از صدور فاکتورهای صوری توسط شرکت‌های واسط و دلال جلوگیری کنیم.

وی در رابطه با چگونگی شناسنامه دار کردن فرآورده های نفتی، گفت: نتیجه نمونه‌برداری پس از ارسال از طرف آزمایشگاه با بررسی‌های قبلی صورت گرفته در محل واحد تولیدی، انطباق یافته و به نوعی فرایند تولید فرآورده نفتی و مشتقات آن، شناسنامه‌دار می‌ شود و سازمان ملی استاندارد به محصولاتی که شرایط و فرایندها در آن رعایت شده باشد، کد استانداردسازی می‌دهد.

مدیرکل فناوری اطلاعات ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز با اشاره به مزایای شناسنامه دار کردن فرآورده های نفتی، افزود: هر فرآورده ای برای ما دارای یک شناسنامه قابل اتکا می شود، و ما می توانیم متوجه شویم فرآورده ای که به ما اظهار شده دارای چه خصوصیاتی است.

دهقانی نیا ادامه داد: پس از اظهار، با ارزیابی که انجام می شود می توان اطلاعات اظهار شده را صحت سنجی کرد و بر همین اساس زمانی که یک فرآورده در ثامن به ما اعلام می شود ما می توانیم متوجه شویم که اسناد منشا و خواص محصول چه بوده و چه کسی این محصول را تولید کرده است.

وی تاکید کرد: شناسنامه دار کردن فرآورده های نفتی گام خوبی در جهت جلوگیری از قاچاق است؛ چه بسا که تاکنون نیز به روند کاهشی شدن قاچاق این محصول کمک کرده است.

دهقانی نیا یادآور شد: از اقدامات اولیه برای جلوگیری از قاچاق هویت دار کردن محصول است؛ از این رو محصول حتما باید دارای هویت و مشخصه فنی معلوم و قابل اندازه‌گیری باشد.

 مهر

لینک کوتاه

http://naftiha.ir/5161

کلیدواژه

پیش‌نیاز جلوگیری از قاچاق

فرآورده های نفتی

کاهش قاچاق فرآورده‌های نفتی

حمیدرضا دهقانی نیا

اخبار مرتبط

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها