نفت / شناسه خبر: 39616 / تاریخ انتشار : 1399/9/3 14:51
|

رقابت عربستان و روسیه برای تبدیل به عرضه کننده برتر نفت به چین

به نظر می‌رسد روسیه در سال جاری میلادی جای عربستان را به عنوان بزرگترین عرضه کننده نفت به چین گرفته باشد. رقابت تنگاتنگی بین این دو کشور وجود دارد و برنده نهایی هنوز مشخص نیست.

نفتی ها /به نظر می‌رسد روسیه در سال جاری میلادی جای عربستان را به عنوان بزرگترین عرضه کننده نفت به چین گرفته باشد. رقابت تنگاتنگی بین این دو کشور وجود دارد و برنده نهایی هنوز مشخص نیست.

عربستان و روسیه در رقابتی آشکار برای تبدیل شدن به عرضه کننده برتر نفت به چین در ۲۰۲۰ قرار دارند و حتی در شرایط همه‌گیری ویروس کرونا و ضربه خوردن تقاضای جهانی نفت، صادرات نفت خام خود به این کشور را افزایش داده اند.

 عربستان که سال گذشته برترین عرضه کننده نفت به چین بود، از ژانویه تا نوامبر سال جاری میلادی بین ۱.۶ و ۱.۷ میلیون بشکه نفت در روز صادر کرده است.

 روسیه از ابتدای سال جاری میلادی تا حالا ۱.۷ میلیون بشکه در روز نفت به چین صادر کرده است، بنابراین عربستان فاصله زیادی در رسیدن به روسیه ندارد. عراق سومین عرضه کننده بزرگ نفت به چین در ۲۰۲۰ بوده و حدود ۱.۲ میلیون بشکه در روز صادرات داشته است.

 چین بزرگترین وارد کننده نفت خام در جهان است و از معدود کشورهایی است که توانسته در سال جاری خرید نفت خود را افزایش دهد. تقاضا برای سوخت از سه ماهه دوم سال جاری میلادی و همگام با بهبود اقتصاد جهان افزایش یافته است.

سرنا هوانگ، یکی از تحلیلگران شرکت ورتکسا می‌گوید:«به نظر می‌رسد روسیه در سال جاری میلادی جای عربستان را به عنوان بزرگترین عرضه کننده نفت به چین گرفته باشد. رقابت تنگاتنگی بین این دو کشور وجود دارد و برنده نهایی هنوز مشخص نیست».

 انتظار می رود صادرات نفت خام عربستان به چین در ماه نوامبر بین ۲.۱۳ تا ۲.۲۴ میلیون بشکه در روز باشد. اوج صادرات نفت این کشور به چین در ماه مه برابر با ۲.۱ تا ۲.۴ میلیون بشکه در روز بود. این افزایش صادرات نتیجه کاهش قیمت نفت خام عربستان برای مشتریان آسیایی توسط شرکت آرامکو ماه اکتبر بوده است.

 طبقه گزارش شرکت ورتکسا، انتظار می رود ۱.۴۹ میلیون بشکه در روز از نفت روسیه در این ماه وارد چین شود که کمتر از ۱.۵ میلیون بشکه در روز وارد شده در اکتبر است.

 در حالی که هر سه عرضه کننده برتر نفت به چین در سال جاری میلادی صادرات خود را به این کشور افزایش داده‌اند، عراق بیشترین افزایش صادرات را به چین داشته است. صادرات نفت عراق به چین ۱۹۰ هزار بشکه در روز در ۱۱ ماه اول سال جاری میلادی نسبت به سال گذشته افزایش داشته است.

تسنیم

لینک کوتاه

http://naftiha.ir/39616

کلیدواژه

عربستان

روسیه

چین

اخبار مرتبط

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها