نفت / شناسه خبر: 39375 / تاریخ انتشار : 1399/7/30 13:18
|

همه شایعات درباره برکناری مدیرعامل بورس تهران/ شاخص بورس قربانی جنگ قدرت یا انتقام کارگزاری‌ها؟

این روزها در حالی برخی رسانه‌ها از تغییر علی صحرایی مدیرعامل فعلی بورس تهران و احتمال جابجایی فرد دیگری به جای او مطرح شده است که یک عضو شورای عالی بورس این مسئله را تکذیب کرده است.

نفتی ها /در این زمینه روح ا... حسینی مقدم، عضو شورای عالی بورس گفته است: «اولا در هیچ دوره‌ای و حتی هنگام تغییر رئیس سازمان بورس، چنین شایعات بی اساسی، مطرح نبود. دوما همه فعالان می‌دانند، نظارت‌ها بر دستکاری قیمت‌ها، مانع از ایفای نقش منفی برخی حقوقی‌ها با هدف فشار بر مدیران بورس یا هر هدف دیگری می‌شود. سوما بازار سهام طی سه ماه اخیر، روند نزولی را طی کرده و ربطی به مسئله نه چندان مهمی، چون مدیریت بورس تهران ندارد. از سوی دیگر در شورای عالی بورس، هیچ حرفی از تغییر مدیرعامل بورس تهران نشده و این موضوع توسط هیات مدیره بورس مشخص و نهایی خواهد شد.»
این در حالی است که شاخص بورس این هفته را هم با ریزش شاخص شروع کرد و روز دوشنبه به کانال ۱ میلیون و ۴۰۰ نیز رفت. کارشناسان البته معتقدند بورس ایران تا زمان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا با یک روند نوسانی ادامه پیدا خواهد کرد و پس از مشخص شدن نتایج انتخابات می‌توان انتظار واکنش‌های هیجانی بازار را برای یک برهه زمانی دو هفته‌ای تا یک ماهه داشت.

اما در این بین خبری در کانال‌های تلگرامی منتشر شد مبنی بر اینکه شاخص بورس طی دو روز گذشته قربانی جنگ قدرت برای برکناری مدیرعامل بورس تهران است، همچین توئیتی منتشر شد مبنی بر اینکه «گفته میشه صف‌های فروش عجیب روز‌های اخیر جنگی بر سر تصاحب کرسی مدیرعاملی بورس است. ظاهرا یک مجموعه مالی رقیب با علی صحرایی مدیرعامل فعلی بورس می‌خواهد با منفی کردن بازار زمینه را برای برکناری او فراهم کند. هیات مدیره بورس همین‌ روز‌ها برای تعیین مدیرعامل جلسه برگزار خواهد کرد.» موضوعی که با البته واکنش روح ا... حسینی مقدم، عضو شورای عالی بورس روبرو شد. وی در این خصوص گفت: «در شورای عالی بورس، هیچ حرفی از تغییر مدیرعامل بورس تهران نشده و این موضوع توسط هیات مدیره بورس مشخص و نهایی خواهد شد، اما در این میان برخی با انتشار چنین شایعاتی و مطرح کردن نام افرادی، قصد تخریب بورس و برخی مدیران را دارند که انتظار میرود سازمان بورس با چنین موارد به شدت برخورد کند».

با این همه یک مقام مسئول سابق در سازمان بورس که نخواست نامش فاش شود در این خصوص به اقتصاد ۲۴ گفت: این موضوع از سوی یک خبرنگار مطرح شد که نمی‌تواند چندان سندیت داشته باشد. شاخص بورس آنقدر‌ها آبکی نیست که با فشار یک گروه به شدت پایین بیاید. این بحث‌ها بیشتر جنبه خاله زنکی دارد و اساساً نمی‌توان به آن اعتماد کرد.

وی همچنین تصریح کرد: «شکی نیست که روند بازار سرمایه بعد از انتخابات آمریکا چه بایدن و چه ترامپ انتخاب شود صعودی خواهد بود. بازار بعد از این انتخابات به ثبات خواهد رسید و سهامداران باید صبوری کنند.»

با این همه، اما چند هفته پیش نیز صحبت از تغییر مدیرعامل بورس تهران مطرح شد، موضوعی که نشان می‌داد لابی‌های سنگینی برای تصدی یک نفر برای این پست در حال انجام است. هر چند نمی‌توان به قاطعیت این مسئله را تایید کرد.


شرکت‌های بورس و فرابورس تدارکاتچی هستند
عباسعلی حقانی نسب، کارشناس ارشد بازار سرمایه در این خصوص به اقتصاد ۲۴ می‌گوید: تغییرات در مدیریت شرکت بورس چندان تاثیری در بازار نخواهد داشت. شرکت بورس و فرابورس چندان تاثیری در روند بازار سرمایه ندارند. اصل نهاد بازار سرمایه، سازمان بورس اوراق بهادار است که تفویض اختیار چندانی به این شرکت‌ها نداشته است.

وی می‌افزاید: نهاد‌هایی مانند شرکت بورس و فرابورس که اتفاقاً اختیاری به آن‌ها داده نشده کتک خور‌های خوبی هستند تا برای فرار از پاسخگویی مسئولان بالا دست، تقصیر را به گردن آن‌ها بیندازند. ممکن است در این شرایط مدیرعامل شرکتی را هم در این بین قربانی کنند.

حقانی نسب یادآور می‌شود: باید در نظر داشت به لحاظ اجرایی تصمیمات اساسی نه در این شرکت‌ها بلکه در سازمان بورس و شورای بورس در وزارت اقتصاد گرفته می‌شود. شرکت‌های بورس و فرابورس در بازار سرمایه بیش از یک تدارکاتچی نیستند.

وی می‌افزاید: متاسفانه ساختار بازار سرمایه به قدری ضعیف شده است که حتی هیئت مدیره سازمان بورس هم از اختیارات چندانی برخوردار نیست.


انتقام کارگزاری‌ها از بازار سرمایه؟
حقانی نسب می‌گوید: در ۶ ماه گذشته بخش مهمی از تصمیمات در شورای عالی بورس به ریاست وزیر اقتصاد گرفته شده است و هر تصمیم و تغییری مانند تغییر دامنه نوسان یا حذف معاملات الگوریتیمی و... توسط سازمان بورس گرفته می‌شود.

این کارشناس بازار سرمایه تصریح می‌کند: در ریزش‌های اخیر بازار یک فرضیه وجود دارد و آن اینکه با بسته شدن نوسان‌های روزانه حجم معاملات کارگزاری‌ها به شدت کاهش یافت، عملاً این ریزش‌ها انتقامی برای این موضوع شد و برخی کارگزاران در این ریزش‌ها نقش داشته‌اند./اقتصاد

لینک کوتاه

http://naftiha.ir/39375

کلیدواژه

علی صحرایی

اخبار مرتبط

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها