نفت / شناسه خبر: 39019 / تاریخ انتشار : 1399/6/11 08:08
|

با اتوبوسی‌های نفت چگونه برخورد می‌شود؟/ مهمان‌ها صاحب وزارت نفت شده اند!

فقط کافی است مدیر دیگری به نفت وارد شود تا پیش از آنکه به فکر آموزش و پیدا کردن راهکارهای مدیریتی باشند به فکر بالابردن حقوق و تشویقی‌های او باشند تا فضای کسب درآمد این غیرمتخصصین در نفت بازتر شود.

نفتی ها /"سوابق خدمتی نامبرده پس از استخدام در وزارت نفت عمدتا بصورت غیرمرتبط محسوب شده است.همین امر موجبات کاهش پایه سمت و سایر موارد پرسنلی وی را فراهم نموه است.اکنون با عنایت به تلاش بی دریغ و خستگی ناپذیر ایشان خواهشمند است موافقت فرمایید تا سنوات خدمت ایشان براساس بخشنامه ۶۱۴ با در نظر گرفتن ارزیابی الف طبق مصوبه ۱۱۲۹ محاسبه گردد."
این درخواست تنها با کمی تغییرات کوچک و بزرگ در کلمات اما با یک هدف چندسالی است در میان مدیران نفت ردوبدل می‌شود. فقط کافی است مدیر دیگری به نفت وارد شود تا پیش از آنکه به فکر آموزش و پیدا کردن راهکارهای ریز و درشت مدیریتی در نفت باشند به فکر بالابردن حقوق و تشویقی‌های او باشند تا فضای کسب درآمد این افراد غیرمتخصص در نفت بازتر و بازتر شود.
تازه واردان انتقالی به نفت علیرغم مدرک و سوابق غیر مرتبط بدون طی نمودن دوسال دوره کارآموزی، کلیه سوابق آنها در خارج از نفت مرتبط محسوب و تمام شایستگی و عملکرد آنها A بحساب آمده و رتبه‌های مدیریتی حتی با اختلاف پایه را دریافت می‌نمایند. در صورتیکه مطابق قانون سوابق  غیر مرتبط خارج از نفت باید نصف محاسبه گردد.
این درحالی است که دستیابی به این پایه های ترقی برای کارکنان سخت کوش نفت به حداقل ۲۰سال سابقه آنهم با تایید بهترین گزارش عملکرد در طول این مدت نیاز است.
با اینحال یک قانون که به امضای وزیرنفت نیز رسیده راه اینگونه نفوذها را بسته اما این قانون تنها در حد سیاه کردن کاغذ و امضای تاریخی وزیرباقی مانده و این روزها ورود مدیران غیرمتخصص به صورت اتوبوسی در نفت را چنان باز کرده که هر فرد غیرمتخصصی تنها با دارا بودن شرایط رفاقت با وزیر می‌تواند راه خود را به این وزارتخانه که روزی افتخارش تخصصی بودنش بود باز کند.
در حالیکه بنابر قانون استخدامی نفت، در زمان انتقال فردی از مجموعه ای دیگر به نفت طی کاراموزی و کارورزی جهت احراز پست الزامی است. که دراین راستا این فرد با توجه به سوابق پایه استحقاقی و ترفیع خواهد گرفت. اما طی چند سال گذشته افرادی به نفت وارد شده اند که علاوه بر طی نکردن مراحل فوق، به طور مثال  هفت پایه در هفت روز بصورت روزشمار در پرونده پرسنلی نامبرده ثبت شده که این خود نمونه ای بارز از تخلفی بزرگ محسوب می‌گردد که در بلندمدت بنیان نفت را از هم خواهد پاشید. اگرچه این روال رسم شده تنها معطوف به ۸ ساله دولت روحانی نیست و باید پایه ریزی این روش را از دولت اصلاحات در نفت دانست. نفتی که روزی که به افراد متخصص خود می‌بالید این روزها هر فردی تنها با کمی آشنایی با وزیر و معاونانش می‌تواند  در آن وارد شود و از تمام مزایای کارکنان نفت نیز بهره گیرد. در حالیکه این امر ظلمی بزرگ به نیروی انسانی فعال و متخصص نفت محسوب می‌گردد که دراین راستا انگیزه کارکنان را نیز برای افزایش توانمندی کم کرده است. ازسویی دیگر، ورود این افراد به نفت بار اضافی است بر گردن صندوق بازنشستگی صنعت نفت که همین امر نیز برمشکلات افزوده است. این موارد در حالی است که حداقل در چند سال اخیر وزارت زنگنه بر نفت بیش از گذشته مشهود شده چراکه نحوه برخورد این وزیر با نیروی انسانی نفت ازسوی کارشناسان و کارکنان این صنعت بسیار مورد انتقاد است.
درهمین راستا، انتقال نیروهای غیرمتخصص به نفت و محاسبه سوابق آنان بنابر سوابق نفتی‌ها این روزها باعث افزایش نگرانی کارشناسان نفتی نسبت به از بین رفتن بدنه تخصصی نفت شده تا جاییکه کارشناسان این اقدام زنگنه را نمادی از حضور نیروهای غیرمتخصص به صورت اتوبوسی در نفت می‌دانند که به شدت تعداد آنها طی سالهای گذشته افزون بوده و بدنه نفت را دچار مشکلات عدیده ای کرده است.
این درحالی است که قانون نفت اجازه چنین کاری را نمیدهد و علی رغم امضای این قانون توسط زنگنه بازهم این امر علاوه بر اینکه رعایت نمیگردد بلکه برای یاران نزدیک زنگنه میانبرهای بسیاری پیدا کرده که همین امر راه یاران غیرمتخصص زنگنه به نفت را باز کرده است.
نمونه این ادعا حداقل در حمایت زنگنه در قالب ۲ نامه از دو یار غیرمتخصصش کاملا محسوس است.
"م-د" یکی از یاران زنگنه است که با امضای این وزیر نسبت به دیگر انتقالی‌ها به نفت ستثنی اعلام گردیده است. در نامه ای که شرح حال این فرد نگاشته شده و وزیرنیز با امضای خود با شرایط غیرقانونی وی موافقت نموده آمده است: " وی به نفت انتقال یافته و سوابق قبلی او براساس مصوبه ۱۱۲۹ هیات مدیره شرکت ملی نفت ایران لحاظ گردیده لیکن با عنایت به اینکه وفق مقررات جاری پس از اعطای دو رتبه ترفیع،مابقی سوابق مشارالیه (بیش از سه سال) سوخت می‌گردد لذا با توجه به پایین بودن حقوق پایه و رتبه شخصی(۱۴) و نظر به سوابق قبلی مشارلیه در مجموعه قبلی و مسوولیت ایشان در صنعت نفت، موجب امتنان است موافقت فرمایید سوابق قبلی نامبرده بر مبنای مصوبه شماره ۶۱۴(بدون اعمال ضریب یک دوم)لحاظ گردد. درنهایت نیز با پاراف نامه توسط وزیرنفت، سوابق ۱۰ ساله این فرد در مجموعه ای دیگر به سوابق نفتی اش افزوده شده است. در حالیکه ورود یک غیرنفتی به نفت بنابر قوانین موجود، شرایط خاص خود را دارد که ازاین میان کارآموزی و آموزش زمانبر برای نشستن بر یک صندلی مدیریتی الزامی است. اما تا کنون هیچیک از یاران زنگنه این قوانین را طی نکرده اند و علی رغم امضای آن توسط وزیر اما پایبندی به آن در نفت وجود نداشته است. حال فرض کنید یک فرد غیرمتخصص بر صندلی مدیریت صنعتی تکیه زده که قراراست برای مواردی چون ضریب بازیافت و موارد تخصصی ازاین دست تصمیم بگیرد.
ماده ۱۰قانون وظایف و اختیارات وزارت نفت در سال ۱۳۹۱ تصویب و ابلاغ می‌شود و در سال بعد آیین نامه اجرایی آن، سوال اینست که چگونه قانون و تکالیف مقرر قانونی تاکنون معطل ماده و امروز در پایان دولت و پس از اعتراضات جنبه اجرایی آنهم به این شیوه ساختگی قرار است عملیاتی شود و در مقابل اقدامات فراقانونی در اعطای دو پایه تشویقی فراقانونی شکل می‌گیرد و نفرات اتوبوسی انتقالی به نفت از مزایای فراقانونی با تصویب ژنرال برخوردار می‌شوند، آیا این و ده‌ها مورد دیگر از مصادیق ترک فعل نیست و مجازات قانونی ندارد؟
نباید فراموش کرد در مجموعه مقررات اداری و استخدامی نفت شرایط انتقال از سایر دستگاه‌های اجرایی به وزارت نفت را که البته به امضای وزیر نفت رسیده مشخص نموده لیکن مصوبات خودخوانده آنرا بلا اثر نموده است. حال این سوال مطرح است که آیا این‌ افراد انتقالی ژنرال‌های وزیر هستند؟ و یا مهمتر از آنکه اساسا درکجای مقررات اداری و استخدامی کشوری چنین مجوزهایی به سایر دستگاه‌های اجرایی داده شده است؟

پست الکترونیکی نفتی‌ها به نشانی naftiha.ir@gmail.com برای دریافت نقطه نظرات، پیشنهادها، انتقادها و شکایات شما به عنوان پل ارتباطی این پایگاه خبری – تحلیلی با شما مخاطبان عزیز، در دسترس قرار دارد که شما مخاطبین عزیز نفتی ها می‌توانید از این طریق با ما در ارتباط باشید.
 

لینک کوتاه

http://naftiha.ir/39019

کلیدواژه

وزارت نفت

اخبار مرتبط

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها