نفت / شناسه خبر: 38626 / تاریخ انتشار : 1399/4/11 08:31
|

مخاطبین نفتی‌ها امیدی به افتتاح طرح‌های پتروشیمی عرضه شده در بورس ندارند!

بیش از چهل درصد از مخاطبین معتقدند که این طرح‌ها هرگز به بهره‌برداری نمی‌رسند؛ در این میان تنها ۱۲ درصد معتقدند این طرح ها ظرف دو سه سال اخیر افتتاح خواهند شد!

نفتی ها /پنجم تیر ماه سال جاری بود که وزیر نفت  در در آیین بهره‌برداری از پتروشیمی میاندوآب، از سه رقمی شدن ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی کشور با تحقق جهش دوم صنعت پتروشیمی تا پایان سال ۱۴۰۰ خبر داد و تاکید کرد:‌ طرح‌های جهش سوم پتروشیمی کاغذی نیستند.
این وعده زنگنه در کنار مراسم بهره برداری از طرحی که در انتهای قطعه ۱۰ از خط لوله اتیلن غرب قرار دارد و قرار است خوراکش از طریق خط لوله اتیلن غرب تامین شود گواه همین وعده است که قرار است جهشی در صنعت پتروشیمی رخ دهد، اما نکته اینجاست که این وعده زمانی تمام و کمال عملی می‌شد که توزیع پتروشیمی‌ها در شهرهای مختلف با حساب و کتاب منطقی انجام شده  باشد نه این که همان نگاه اول مشکل تامین مایحتاج اولیه شان توی ذوق بزند.
در حال حاضر ما با تعدادی پروژه پتروشیمی طرفیم که از نظر فنی و اقتصادی هیچ توجیهی ندارند و در مناطقی تعریف شده‌اند که با مشکل کمبود آب نیز مواجه هستند.
اما این موضوع زمانی عجیبتر میشود که ما شاهد ورود  این طرح های کاغذی به بازار بورس هستیم که القضا  قیمت سهامشان  به طور کذایی و حباب گونه ای هم در حال رشد است و هیچ سنخیتی بین فعالیت آن‌ها و قیمت روی تابلو مشاهده نمی‌شود. در چنین شرایطی باید بیش از پیش مراقب سرمایه‌های مردم بود که با زحمت جمع آوری شده و به امید اندک درآمد بیشتر، به متولیان امر اعتماد کرده اند، علاوه بر این شاید بتوان دلیل این قیل و قال ها  و وعده‌ها را  قدری درک کرد.
پس جای تعجبی هم ندارد که  است که بپرسیم چرا باید سهام این طرح‌های پتروشیمی کاغذی داغ شوند و رشدهای عجیب قیمت را تجربه کنند؟ مگر رشدهای قیمتی کنونی سهام جز هجمه نقدینگی است. همیشه تصمیمات اشتباهی در ابتدا مانند تعریف همین طرح‌ها گرفته می‌شود و در ادامه نیز با همان تفکر اشتباه و بدون برنامه به خیال خود به دنبال تامین مالی از طریق بازار سرمایه هستیم و در شرایط کنونی نیز راه چاره‌ای جز دل بستن به عرضه و تقاضای بازار و چشم امید به راه‌اندازی این طرح‌ها وجود ندارد.
در همین راستا پایگاه تحلیلی خبری "نفتی‌ها" در نظرسنجی هفته گذشته خود از  مخاطبینش خواست تا نظر خود را درباره عزیز بخواهد تا نظر خود را درباره زمان افتتاح هر یک از طرح‌های پتروشیمی عرضه شده در بازار بورس اعلام کنند که در این میان  بیش از  چهل درصد از  مخاطبین معتقدند که این طرح‌ها هرگز به بهره‌برداری نمی‌رسند  و ۳۱ درصد نیز زمان بهره برداری را بیش از  ده سال تخمین زده‌اند و در این میان تنها ۱۲ درصد معتقدند این طرح ها ظرف دو سه سال اخیر افتتاح خواهند شد!

 


نکته اما اینجاست که  متاسفانه در دوره‌های مختلف شاهد بودیم که مسئولین منطقه ای برای جلب نظر مردمی، مجوز احداث پتروشیمی اخذ می‌کردند که این اقدامات هیچ توجیه فنی و اقتصادی نداشت و صرفا یک کار سیاسی بدون پشتوانه مطالعاتی بود. یعنی نباید بدین صورت باشد که مثلا چهار تا نماینده به دولت فشار بیاورند و در جلسات استانی درخواست‌های خود را برای احداث پتروشیمی به کرسی بنشانند و دولت هم برای رضایت آنها واحد پتروشیمی احداث کند..
و کاش  در احداث پتروشیمی‌ها فقط مسائل اساسی و کارشناسی مطرح می‌بود تا شاهد این حجم از  ناامیدی از  به پایان رسیدن چنین طرح هایی که امید صنعت پتروشیمی یک کشور را به یدک می‌کشند نباشیم.


پست الکترونیکی نفتی‌ها به نشانی naftiha.ir@gmail.com برای دریافت نقطه نظرات، پیشنهادها، انتقادها و شکایات شما به عنوان پل ارتباطی این پایگاه خبری – تحلیلی با شما مخاطبان عزیز، در دسترس قرار دارد که شما مخاطبین عزیز نفتی ها می‌توانید از این طریق با ما در ارتباط باشید.

لینک کوتاه

http://naftiha.ir/38626

کلیدواژه

طرح‌های پتروشیمی عرضه شده در بورس

اخبار مرتبط

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها