نفت / شناسه خبر: 38581 / تاریخ انتشار : 1399/4/4 09:16
|

هر یک از طرح‌های پتروشیمی عرضه شده در بازار بورس تا چه زمانی به بهره‌برداری خواهند رسید؟

یکی از بحث‌های داغ این روزهای بازار بورس انرژی، بحث پتروشیمی‌های کاغذی است؛ و بسیاری از کارشناسان با اعلام احتمال بعید ساخت اکثر این طرح‌های پتروشیمی حاضر در فرابورس و رشد بی دلیل سهام این گروه خواهان

نفتی ها /یکی از بحث‌های داغ این روزهای بازار بورس انرژی، بحث پتروشیمی‌های کاغذی است؛ و بسیاری از کارشناسان با اعلام احتمال بعید ساخت اکثر این طرح‌های پتروشیمی حاضر در فرابورس و رشد بی دلیل سهام این گروه خواهان توقف نماد معاملاتی آنها شده‌اند.

از سویی دیگر، عدم توازن سهام برخی از شرکت‌های پتروشیمی که  بنا بر تصمیمات غلطی مبنی بر احداث خط لوله اتیلن غرب اخذ شد نیز باعث رویش طرح های پتروشیمی‌ای شد که به هزار و یک دلیل تخصصی امکان بهره‌برداری از آنها و استفاده اقتصادی شان زیر ۲۰ درصد است، داستان اما جایی ترسناک‌تر می‌شود که همین طرح‌ها وارد بازار بورسی می‌شوند که در آن شفاف‌سازی و اعتماد سازی حرف اول را می‌زند.

هر چند بحث تامین مالی این پروژه‌ها از طریق فرابورس با فروش سهام این پتروشیمی‌ها ایده کاربردی و جذابی است اما هر چه بیشتر  میگذرد کمتر خبری از به بار نشستن این طرح ها و احداث این مجتمع‌ها به گوش می‌رسید.

گفته میشود این طرح ها  به دلیل  عدم توان تامین خوراک ، عدم وجود خط لوله انتقال خوراک، عدم توان تامین آب مورد نیاز مجتمع، عدم وجود بازار مصرف محصولات در جوار مجتمع و در کل مکان یابی نامناسب بلاتکلیف مانده اند اما این که چرا سهام آنها به صورت شرکت شبه کاغذی در بازار سهام خرید و فروش می‌شود خود جای سوال دارد.

از سویی دیگر بسیاری از  موافقان این طرح ها و عرضه آنها در بورس میگویند این طرح ها شاید با کمی تاخیر آن هم به دلیل مشکلات ناشی از  تحریم ها، اما بالاخره افتتاح خواهند شد و هم این که بازار بورس را گرم کرده اند خود یک نکته مثبت است ،  و تاکنون هم  رشدهای خیره‌کننده ای داشته اند.

همین موضوع سبب شد تا "نفتی‌ها" نظر سنجی این هفته خود را به بررسی وضعیت  طرح‌های پتروشیمی عرضه شده در بازار بورس اختصاص دهد و از شما مخاطبین عزیز بخواهد تا نظر خود را درباره این موضوع اعلام کنید و بگویید به نظر شما  هر یک از طرح‌های پتروشیمی عرضه شده در بازار بورس تا چه زمانی به بهره‌برداری خواهند رسید؟

شما مخاطبین عزیز "نفتی‌ها" میتوانید برای شرکت در این نظرسنجی اینجا کلیک کنید. 

لینک کوتاه

http://naftiha.ir/38581

کلیدواژه

فرابورس

اخبار مرتبط

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها