نفت / شناسه خبر: 38418 / تاریخ انتشار : 1399/3/10 14:50
|

حاشیه‌های نفت و انرژی/ از حواشی ورود نفتکش‌های ایرانی به ونزوئلا تا ماجرای تضییع حقوق کارگران بنادر خوزستان

دنیای نفت و انرژی همواره سرشار از حواشی و اتفاقات غیرمترقبه و داستان‌های مختلف است، که در این بخش به این حواشی خواهیم پرداخت.

نفتی ها /حاشیه اول امروز به  ورود نفتکش‌های ایرانی به ونزوئلا می‌پردازد که در هفته گذشته سروصدای زیادی به پا کرده بود.
داده‌های ردگیری کشتی ها که شرکت "رفینیتو ایکان" جمع آوری کرده بود، نشان می‌دهد که نفتکش «فورچون» که با پرچم ایران حرکت می‌کند ساعت و هفت و نیم عصر به وقت محلی وارد آب‌های منطقه انحصاری اقتصادی ونزوئلا شد.
️تلویزیون دولتی ونزوئلا هم تصاویری از ناو نیروی دریایی و جنگنده های ونزوئلا برای استقبال از نفتکش «فورچون» پخش کرده است.
با ورود اولین نفتکش ایران به آبهای انحصاری اقتصادی ونزوئلا روحیه مردم این کشور برای ایستادگی در برابر فشارهای آمریکا افزایش یافته به گونه ای که هشتک #GraciasIran (تشکر ایران) ترند اول توییتر ونزوئلا شد.
همچنین هشتک #۲۳May (روز ورود نفتکش ها) ترند دوم شده است.
از سویی دیگر با انتشار خبر ورود این نفتکش با آبهای ونزوئلا، یک مقام آمریکایی حدود یک هفته قبل اعلام کرده بود که این کشور حتما در قبال ارسال محموله های فرآورده نفتی از سوی ایران به ونزوئلا اقدام خواهد کرد.
به دنبال این تهدید آمریکایی‌ها، جمهوری اسلامی ایران نیز رسما اعلام کرده بود که در قبال هرگونه اقدام آمریکا و ایجاد مزاحمت برای نفتکشهای ایرانی دست به اقدام متقابل خواهد زد.
گزارشهای دریافتی حاکیست در حالی که ناوهای جنگی و هواپیماهای نظامی آمریکا در منطقه کاراییب شناورهای نفتکش ایران را تعقیب می نمودند لیکن هیچگونه مزاحمتی برای حرکت آنها به سمت ونزوئلا ایجاد نکردند.

حاشیه دوم این هفته نفتی‌ها هم به  پایانی غم‌انگیز برای بیت‌المال  و ماجرای زمین‌های شرکت نفت می‌پردازد.
بر اساس پیگیری‌ها ۲۲ هکتار از اراضی شرکت نفت در جنوب استان بوشهر در آستانه انتقال فرد خاصی است که حکایت از هدررفت میلیاردها تومان از جیب بیت المال دارد.| این شخص بدون داشتن سوابق مالکیت رسمی و تنها با ارائه مدارک عادی ضمن مراجعه به دادگستری کنگان موفق به تغییر نوع اراضی از موات به زراعی می‌گردد. حسب صراحت حکم شعبه دوم دادگاه عمومی حقوقی کنگان «باوجودی که شرکت ملی نفت ایران و مدیریت امور اراضی استان علی‌رغم ابلاغ اخطاریه در جلسه رسیدگی حضور نیافته و دفاعی به عمل نیاورده‌اند.»
 ۲۲هکتار از زمین‌های موات استان که در تصرف شرکت ملی نفت است در حال سنددار شدن و انتقال به شخص است و محکوم‌له پس از دریافت سند مجدد به مراجع قضایی مراجعه کرده و درخواست پرداخت وجه زمین، هزینه‌های دادرسی و... می‌گردد که با این روال، مبلغ کلانی از بیت‌المال باید به محکوم‌له پرداخت شود!

حاشیه بعدی هم به ماجرای همکاری ارگان‌های دولتی با پیمانکاران در تضییع حقوق کارگران بنادر خوزستان
شرکت‌های پیمانکار بنادر استان خوزستان با همکاری بنادر و فرمانداری در حال اجبار کارگران به پذیرش شروط ظالمانه در قراردادهایشان هستند و کارگرانی که زیر بار پذیرش این شروط نمی‌‌روند اخراج می‌شوند.
طبق گزارش خبرگزاری فارسف اسفند ماه سال گذشته شرکت‌ پیمان‌کار اداره بنادر استان خوزستان اعلام کرد که طبق مقررات اشتغال مناطق ویژه اقتصادی مکلف نیست که طرح طبق‌بندی رتبه کارگران را اجرایی کند. طرح طبقه‌بندی یک طرح جامع کاربردی است که بر اساس آن هر کارگر به نسبت سابقه، فن و تحصیلات رتبه‌بندی می‌شود و بر مبنای رتبه، پایه مزدش تعیین می‌شود. این اقدام غیرقانونی در حالی است که طرح طبقه‌بندی برای نیروهای رسمی اداره بنادر استان خوزستان در سال‌های گذشته اجرا شده است.
در این راستا کارگران شرکت‌های پیمان‌کار مکاتباتی را با اداره بنادر استان خوزستان برای حل این مشکل انجام دادند تا از این اقدام غیرقانونی شرکت‌ها جلوگیری کنند. اما شرکت‌های پیمان‌کار پس از اطلاع از این اقدام کارگران تصمیم گرفتند که در قراردادهای جدید خود (تصویر ۱) با کارگران اقرارنامه‌هایی از آنها بگیرند تا همین حداقل حقوق کارگران و حقوق مربوط اضافه‌کاری آنها و ... نیز به موجب قرارداد جدید از آنها سلب شود و بدین صورت امکان پیگیری از مراجع قانونی برای احقاق حقوق کارگران وجود نداشته باشد.

حاشیه آخر این هفته هم به سوگلی ای میپردازد که حالا کارمند نفت شده است.

نماینده‌ای که لپش در اختیار وزیرنفت است و در برابرش زانو زده،حکایت جالبی دارد. جلیل مختار با تحصیلات جامعه شناسی، توسط زنگنه در وزارت نفت استخدام شد و کلا در مواقع مهم، جز مدح ژنرال چیزی نگفت. حالا به پاس خدماتش، بجای اداره بهزیستی در نفت انگشت می‌زند.

لازم به ذکر است درج اخبار حواشی هفتگی حوزه نفت و انرژی در این بخش به منزله تایید آنها نیست و سایت تحلیلی خبری نفتی‌ها صرفا گردآورنده اخبار در این بخش خبری می‌باشد.

لینک کوتاه

http://naftiha.ir/38418

کلیدواژه

ماجرای تضییع حقوق کارگران بنادر خوزستان

اخبار مرتبط

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها