نفت / شناسه خبر: 28368 / تاریخ انتشار : 1399/2/27 08:40
|

خواب خوش این‌بار برای واگذاری سیستم سوخت‌رسانی پخش فرآورده‌های نفتی

ابهام در واگذاری چند خط مسوولیت به یک مدیر سوختی آنچنان قوت گرفته که برخی از کارشناسان نسبت به مسوولیت‌های ذکر شده در این ابلاغیه ابراز نگرانی می‌کنند و ...

نفتی ها /ابهام در واگذاری چند خط مسوولیت به یک مدیر سوختی آنچنان قوت گرفته که برخی از کارشناسان نسبت به مسوولیت‌های ذکر شده در این ابلاغیه ابراز نگرانی می‌کنند و تاکید دارند عدم شفاف سازی در سه تکلیف قید شده در این ابلاغیه می‌تواند عواقب جبران ناپذیری را برای سیستم سوخت‌گیری کشور در بلند مدت به همراه داشته باشد.
براساس این گزارش، ۲۲/۲/ ۱۳۹۹ طی حکمی خطاب به محمدرضا مقدم در راستای کاهش تصدی دولت در انبارداری، حمل و توزیع بنزین و نفت گاز بخش حمل و نقل مسئولیت‌هایی به وی واگذار شده و در آن خواسته شده به منظور تسریع در عملیاتی کردن سیاست‌های ذکر شده؛ اقدام کنند.
-     توسعه موزون شرکت‌های زنجیره ای توزیع سوخت
-     فراهم کردن شرایط لازم برای تحویل/فروش سوخت از انبارهای پخش به همه جایگاه‌داران
-    واگذاری سوخت‌رسانی هوایی به بخش‌خصوصی صاحب صلاحیت پس از طی مراحل قانونی لازم


این درحالی است که برخی از کارشناسان نسبت به پشت پرده چنین تصمیمی ابراز نگرانی می‌کنند و تاکید دارند این امکان که واگذاری سوخت‌رسانی به شرکت‌های سفارش شده و افرادی خاص قوت بگیرد بسیار است. اقدامی که به اذعان آنان، چند سال قبل در قالب طرح برندینگ به نوعی در صدد اجرا  بود که در نهایت محقق نشد!
اما دراین بین مساله مهم و قابل سوال در ابلاغیه صادره این است که مفاد مورد نظر در بندهای یک و دو مدت‌هاست همواره عملیاتی بوده و هم اکنون نیز در حال انجام است.
در رابطه با بند۲ ابلاغیه صادره باید این سوال را مطرح کرد که "مگر تا کنون تحویل سوخت به جایگاه‌های سوخت‌گیری جز از طریق انبارهای نفت صورت می‌گرفته است؟ مگر اینکه تصور مسوولان این باشد که سوخت مورد نیاز جایگاه داران از طریق پالایشگاه‌ها و یا مستقیما از خطوط لوله انتقال نفت به پمپ بنزین‌ها تحویل می‌شود!".
دراین بین برخی از کارشناسان معتقدند نگرش جدید نسبت به عملکرد شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی جای تعجب دارد. به نحویکه این کارشناسان با این ابهام مواجهند که شاید منافع موجود در مسیر توزیع فراورده‌های نفتی به شدت دوستان نزدیک نفت را تحت تاثیر قرار داده و برخی از آقایان تصمیم گرفته اند به هر بهانه ای شده با بهره‌گیری از رانت‌های موجود آخرین استفاده‌های ممکن از منافع پنهان موجود در نفت را نصیب خود نمایند. دراین بین شاید بد نباشد مسوولانی که مسوول نگاشته شدن چنین ابلاغیه و البته تصمیمی هستند از دلایل اتخاذ چنین تصمیمی پرده برداری کنند تا شاید از ابهاماتی سخن گفته شود که ذهن‌ها را به سوی افقی درخشان نمی‌کشاند. هرچند که دراین بین نهادهای نظارتی نیز باید با دقت بیشتری به این موضع بپردازند تا شاید از رانت‌های احتمالی جلوگیری گردد که اینبار قطعا و مستقیما زندگی روزمره مردم را هدف گرفته است!

پست الکترونیکی نفتی‌ها به نشانی naftiha.ir@gmail.com برای دریافت نقطه نظرات، پیشنهادها، انتقادها و شکایات شما به عنوان پل ارتباطی این پایگاه خبری – تحلیلی با شما مخاطبان عزیز، در دسترس قرار دارد که شما مخاطبین عزیز نفتی ها می‌توانید از این طریق با ما در ارتباط باشید.
 

لینک کوتاه

http://naftiha.ir/28368

کلیدواژه

سیستم سوخت‌رسانی پخش فرآورده‌های نفتی

شرکت‌های زنجیره ای توزیع سوخت

اخبار مرتبط

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها