نفت / شناسه خبر: 27728 / تاریخ انتشار : 1398/11/13 15:44
|

معضل این روزهای جایگاه‌داران سوخت چیست؟ / چالش جدید عرضه CNG

قضیه وقتی بغرنج تر میشود که، در حالیکه افزایش هزینه های سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷ با توجه جهش نرخ ارز و ... حدودا ۷۰ درصد بوده، به طور میانگین ۱۷ درصد به کارمزد این جایگاهها اضافه شده است!

نفتی ها /۱۷ تیر ماه ۹۷ بود که  موسوی خواه -مدیر عامل شرکت پخش فرآورده های نفتی ایران از تغییر نحوه محاسبه کارمزد جایگاه داران سوخت خبر داد و گفت: از این پس کارمزد جایگاه داران به صورت حق العمل محاسبه شده و جایگاه داران می توانند حق العمل خود را به صورت مستقیم از مصرف کنندگان دریافت کنند.
وی در توضیح این تصمیم عنوان کرد: ما برای پرداخت کارمزد جایگاه داران در هر دوره ناچار بودیم بیش از ۳ هزار و ۶۰۰ رقم چک، سند حسابداری و اسناد مالی صادر کنیم و از آنجایی که این اسناد باید مادام العمر نگهداری شود مشکلات متعددی را برای ما چه از لحاظ نیروی انسانی و چه از نظر نگهداری اسناد به وجود آورده بود.
اما اکنون با تغییر قیمت بنزین و همچنین گرانی های ناشی از تورم و عدم افزایش متناسب کارمزدها؛ موضوع کارمزد برای جایگاه‌داران چه در حوزه بنزین و چه در حوزه CNG به یکی از مسائل مورد اختلاف بخش خصوصی و دولت تبدیل شده است و این تغییر نظام کارمزدی به حق‌العمل‌کاری با چالش‌های متعددی مواجه شده است.  
این روزها اما با حساس تر شدن قضیه مصرف CNG   و امید به افزایش جایگاه های این سوخت، اما خبر از  تعطیلی این جایگاه ها به گوش میرسد؛ قضیه وقتی بغرنج تر میشود که، در حالیکه افزایش هزینه های سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷ با توجه به شرایط مختلفی چون افزایش دستمزدها و افزایش جهشی نرخ ارز و ...، حدودا ۷۰ درصد بوده، به طور میانگین ۱۷ درصد در طی سالهای ۹۷ و ۹۸ به کارمزد این جایگاهها اضافه شده است.
در این میان اما  هزینه های جانبی جایگاه ها هم برای خود داستانی جداست، با توجه به اینکه حدود ۸۰ درصد از جایگاههای CNG با تجهیزات با عمر بیش از ۱۰ سال هستند، این جایگاهها نیاز مبرم به نوسازی تجهیزات دارند و کارمزد فعلی جوابگوی پرداخت هزینه نوسازی این جایگاهها نیست.
از سویی رییس هیات مدیره انجمن صنفی CNG کشور تصریح کرد: افزایش هزینه های سال ۹۹ نسبت به سال ۹۸ نیز غیر قابل پیش بینی است و در صورت عدم افزایش کارمزد، متناسب با افزایش هزینه های جایگاههای CNG، احتمال بروز بحران جدی در فعالیت جایگاههای CNG در سال ۹۹ خواهد بود که شایسته است قبل از وقوع چنین بحرانی، تدبیر لازم از سوی دولت و مجلس اتخاذ شود.
و از سویی دیگر نیز جداول تبصره ۱۴ لایحه بودجه سال ۹۹ نشان می دهد جهت افزایش کارمزد جایگاه‌ها در سال ۹۹ که با توجه به مشکلات جایگاهداران امری اجتناب ناپذیر است، یا باید قیمت فروش CNG به مردم، در سال آینده افزایش یابد و یا از سهم سازمان هدفمندی یارانه ها کسر گردد که با توجه به اینکه انجام مورد دوم بعید به نظر می رسد، در صورت تصویب لایحه بودجه به صورتی که دولت ارائه کرده، سال آینده حداقل به میزان افزایش کارمزد جایگاه‌های CNG، شاهد افزایش نرخ عرضه CNG نیز خواهیم بود.
حال باید دید مسئولین امر چه راه کاری برای حل این چالش خواهند اندیشید، بی شک وقتی زنگنه سوخت ملی ایران را CNG  اعلام  میکند برای حل این معضل و افزایش و تامین جایگاه های این سوخت مایع چاره ای هم اندیشیده است.
 هر چند فعالان صنعت CNG معتقدند،  بحث کارمزدها می تواند از چالش های سال ۹۹ نظام عرضه سوخت CNG باشد؛ اما اگر دولت و مجلس به این موضوع ورودی مناسب داشته باشند، حل این مسئله به تسهیل روند عرضه سوخت CNG و حتی توسعه سرمایه گذاری در این بخش، کمک می کند.
 

 

لینک کوتاه

http://naftiha.ir/27728

کلیدواژه

عرضه CNG

جهش نرخ ارز

اخبار مرتبط

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها