نفت / شناسه خبر: 27094 / تاریخ انتشار : 1398/8/27 08:00
|

مراکز نفتی و پتروشیمی مراقب حملات سایبری باشند!

نکته ای که در این میان وجود دارد این است که بی شک تدابیر امنیتی و حفاظت سایبری خوب این شرکت باعث کاهش خسارات ناشی از حملات سایبری شده و اینجاست که به اهمیت فوق العاده بالا و ضرورت وجود یک سیستم...

نفتی ها /هفته گذشته بود که خبر حمله سایبری به یکی ازغول های نفتی دنیا، شرکت نفتی پمکس مکزیک خبرسازشد و سبب شد تا فعالیت های اداری این شرکت نفتی برای مدتی متوقف شود.
این خبر در حالی از  جانب رویترز منتشر شد که خود شرکت پمکس گفت این حمله سایبری تنها یک تلاش برای حمله به سیستم های این شرکت بوده و روی کمتر از پنج درصد سیستم های رایانه تاثیر گذاشت چون ما تدابیر لازم را در سطح ملی برای مبارزه با باج افزار ریوک که سرورهای مختلف پمکس در کشور را آلوده کرده است، به کار گرفته‌ایم.
به گزارش رویترز و بلومبرگ ، این حمله یا تلاش برای حمله، با استفاده از باج افزار ریوک انجام گرفته که شرکت هایی با درآمد سالانه بین ۵۰۰ میلیون دلار تا یک میلیارد دلار را هدف می‌گیرد؛ این باج افزار ریوک از طریق یک بدافزار دیگر وارد شبکه شده و پس از آن رمزنگاری فایل‌ها را آغاز می‌کند. با این حال رمزنگاری با تاخیر انجام می‌گیرد تا نفوذگران فرصت بررسی هدف خود و میزان پولی که می‌توانند از آن باج بگیرند را پیدا کنند.
نکته ای  که در این میان وجود دارد این است که بی شک تدابیر امنیتی و حفاظت سایبری خوب این شرکت باعث کاهش خسارات ناشی از  حملات سایبری شده و اینجاست که به اهمیت فوق العاده بالا و ضرورت وجود یک سیستم امنیت سایبری برای شرکت های بزرگ نفتی و پتروشیمی  پی برد.
موضوعی که با توجه به پیشرفت چشمگیر ایران در حوزه نفت و پتروشیمی بیشتر جدی گرفته شود، در واقع ایجاد یک مرکز امداد سایبری به‌منظور افزایش سرعت عمل در کاهش آثار تهدیدهای سایبری در مراکز نفتی و  مجتمع‌های پتروشیمی ضرورت بالایی دارد و باید به طور جد مورد توجه مدیران این حوزه قرار گیرد، نکته ای که چند روز پیش هم از  زبان مطیعی  معاون انرژی سازمان پدافند غیرعامل کشور مورد تاکید قرار گرفت .
مطیعی در این خصوص گفت: در این روزهای سخت تحریم ، حملات سایبری، تروریستی امنیتی و نظامی تهدیدهایی هستند که باید توجه بیشتری به آنها کرد، و بی شک ما با توسعه و ارتقای پدافند غیرعامل در کشور تهدیدهای غیرقابل جبران نخواهیم داشت.
معاون انرژی سازمان پدافند غیرعامل کشوربا تأکید بر شکل‌گیری مرکز امداد سایبری در پتروشیمی‌های کشور اظهار کرد: با رصد و پایش تهدیدات از سوی این مراکز می‌توان به‌سرعت اثر این تهدیدها را کاهش داد.

اختصاصی
 

لینک کوتاه

http://naftiha.ir/27094

کلیدواژه

حملات سایبری

اخبار مرتبط

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها