نفت / شناسه خبر: 27022 / تاریخ انتشار : 1398/8/20 08:00
|

آیا زنگنه در مورد پرونده ۷۰۰ میلیون دلاری توضیحی خواهد داد؟

یک نشست مطبوعاتی زنگنه در راه است. اما آنکه دراین نشست قرار باشد وی از پرونده ۷۰۰ میلیون دلاری پرده برداری کند و یا تنها به اطلاع رسانی در خصوص میدان کشف شده جدید بپردازد مساله ای است که ذهن بسیاری...

نفتی ها /یک نشست مطبوعاتی زنگنه در راه است. اما آنکه دراین نشست قرار باشد وی از پرونده ۷۰۰ میلیون دلاری پرده برداری کند و یا تنها به اطلاع رسانی در خصوص میدان کشف شده جدید بپردازد مساله ای است که ذهن بسیاری از کارشناسان را به خود مشغول کرده است.

از یک سو زنگنه همچنان می‌بایست وفاداری اش به روجانی را به اثبات برساند و از سویی دیگر ورود وی به مساله ۷۰۰ میلیون دلاری میتواند سال ۱۴۰۰ را برای او و یارانش کمی دشوار رقم زند. مساله ای که در حال حاضر نیز نگرانیهایی را به همراه دارد تا جاییکه زنگنه چندین بار در خصوص زندان رفتنش و ترس خود از این مساله سخن به میان آورده است. دراین بین باید دید وزیر نفت میان خواسته های روحانی و آینده مبهم خود کدام را انتخاب خواهد کرد؟ هر چند که پیش بینی‌ها حکایت از بازگوئی این ماجرا از زبان وزیرنفت اما با روشی نرم دارد.
براساس این گزارش، روحانی رئیس جمهور روز گذشته در جمع مردم یزد بخش عمده ای از صحبت های خود را به بیان طلب‌های وصول نشده و درخواست از قوه قضاییه برای پیگیری این مطالبات اختصاص داد. از جمله موارد مورد اشاره وی این بود که “باید پرونده ۹۴۷ میلیون دلاری و وضعیت نهادهایی که بیش از ۷۰۰ میلیون دلار بدهکاری دارند برای مردم توضیح داده شود. وی اظهار کرد وزیر نفت را مسئول می‌کنم که پرونده ۷۰۰ میلیون دلار پول نفت را برای مردم توضیح دهد و رئیس بانک مرکزی را مسئول می‌کنم که پرونده دو میلیارد دلاری را برای مردم تشریح کند. دستگاه‌های نظارتی را مسئول می‌کنم تا درباره پرونده ۹۴۷ میلیون دلاری به مردم توضیح دهند".
براین اساس در اینکه زنگنه این روزها یکی از مهم ترین نقاط اتکای روحانی برای فروش نفت و تامین درآمد مورد نیاز برای اداره کشور محسوب می‌شود شاید شکی وجود نداشته نباشد ولی اینکه وی آنطور که روحانی گفته درباره پرونده ۷۰۰ میلیون دلاری به مردم توضیح دهد باید با شک و تردید نگاه کرد.
این در حالی است که بسیاری از کارشناسان اعتقاد دارند: کاش روحانی از زنگنه خواسته بود در مورد پرونده بابک زنجانی گزارش دهد آن موقع بود که زنگنه به جای آوردن کلاه حتما برای روحانی سر می‌آورد. او آنقدر به صحبت در مورد زنجانی علاقه دارد که حتی رسانه هایی که از عملکرد وی و تیم ناکارآمد شاگردان بی تجربه اش انتقاد
می‌کنند را هم مواجب بگیران بابک زنجانی می‌داند.
اما در مورد پرونده ۷۰۰ میلیون دلاری، احتمال اینکه زنگنه ای که از هم اکنون نگران روزهای پس از سال ۱۴۰۰ است حرفی بزند که بعدا بخواهد پرونده عملکردش که می‌داند دیر یا زود به آن رسیدگی خواهد شد را سنگین‌تر کند کمی باید شک کرد.
بیژن زنگنه یک بار ناپرهیزی کرده و در تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ عکس گرفتن رئیسی با تتلو را به باد تمسخر گرفت و تا امروز برای کنار آمدن مجموعه مخالفان دولت با آن حرف از هر تلاشی فروگذار نکرده است. با توجه به آنچه از رویکرد و رفتار زنگنه پس از حضور در کابینه روحانی مشاهده شده، اینکه او حاضر باشد نه تنها بخاطر روحانی بلکه بخاطر هر شخص دیگری خود را ذره ای دچار مخاطره کند کمی بعید به نظر می‌رسد. لذا باید منتظر ماند و ملاحظه کرد آقای وزیر چگونه در رابطه با پرونده ۷۰۰ میلیون دلاری به مردم گزارش خواهد داد.

 

 

لینک کوتاه

http://naftiha.ir/27022

کلیدواژه

زنگنه

بیژن زنگنه وزیر نفت

اخبار مرتبط

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها