نفت / شناسه خبر: 26965 / تاریخ انتشار : 1398/8/13 07:49
|

NPC چگونه می‌تواند در کرمانشاه پروژه جدید اجرا کند؟

بهزاد محمدی مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی روز یکشنبه هفته گذشته در جریان بازدید از کرمانشاه و دیدار با جمعی از مسئولین اجرایی آن استان اظهار کرده NPC مصمم به اجرای طرح GTPP با همکاری بخش خصوصی ...

نفتی ها /بهزاد محمدی مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی روز یکشنبه هفته گذشته در جریان بازدید از کرمانشاه و دیدار با جمعی از مسئولین اجرایی آن استان اظهار کرده NPC  مصمم به اجرای طرح GTPP با همکاری بخش خصوصی توانمند ایرانی است. وی گفته دانش فنی این طرح توسط شرکت پژوهش وفناوری بومی شده است و با توجه به حجم بالای سرمایه گذاری یک طرح راهبردی در صنعت پتروشیمی ایران به شمار می‌رود.
محمدی نقش پتروشیمی در اجرای این طرح را " توسعه دهنده"  دانسته است. به گفته وی در این طرح به ترتیب گاز طبیعی به متانول تبدیل و سپس متانول تبدیل به پروپیلن می‌شود و در نهایت پلی پروپیلن و متانول بعنوان محصولات نهایی خواهند بود.
تمام آنچه مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در بازدید با تعدادی از مسئولین استان کرمانشاه مطرح کرده همین کلی گوئی‌ها بوده است. او همچنین در خصوص چگونگی تامین مالی اجرای این پروژه خواستار همکاری مستقیم نهادها و سازمان‌های استان شده است. این در حالی است که به اذعان برخی از کارشناسان، این تاکید محمدی یعنی کسی از NPC انتظاری برای کمک مالی و مشارکت در تامین سرمایه نداشته باشد و معلوم نیست اگر پتروشیمی نمی‌تواند در تامین مالی این پروژه کمک کند چه انتظار دیگری از وی و تیم مدیریتی‌اش می‌توان داشت.
محمدی اواخر سال گذشته نیز در مراسم کلنگ زنی طرح پتروشیمی اندیمشک حضور داشت. مدت کوتاهی پس از آن در مراسم کلنگ زنی یک طرح پایین دستی پتروشیمی در شهرستان سنقر حضور پیدا کرد و حالا آمده تا محل احداث طرح GTPP در کرمانشاه را مشخص کند و گفته امیدوارم با برنامه‌ریزی های صورت گرفته عملیات ساخت این طرح با انجام مقدمات در ماه های آتی، از سال آینده اجرایی شود.
به عقیده برخی از کارشناسان، اینگونه اظهار نظر کلی از مدیرعامل پتروشیمی احتمالا یعنی مردم و مسئولین این منطقه باید خیلی خوش خیال باشند که تصور کنند کمترین اقدامی از سوی پتروشیمی برای اجرای چنین طرحی صورت بگیرد.
با اینحال پیش بینی می‌شود این‌بار نیز مدیرعامل پتروشیمی برای اجرای این طرح نیز مانند طرح های اندیمشک و سنقر دست به دامان هلدینگ خلیج فارس شود. ولی مشکل اینجاست که هلدینگ خلیج فارس نیز از سال گذشته تاکنون و حتی در مجمع عمومی این شرکت که ۲۹ مهرماه برگزار کرد هیچ گزارشی در مورد اینکه چه اقدامی در رابطه با طرح‌های اندیمشک و سنقر انجام شده، منتشر نکرده است. از آن گذشته مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس در گزارش مجمع به این نکته اشاره کرد که طرح‌های جدید پس از تامین منابع مالی در دسنور کار آن شرکت قرار خواهند گرفت لذا با این حساب محمدی برای طرح کرمانشاه نباید روی هلدبنگ خلیج فارس حساب کند. به اعتقاد برخی از کارشناسان،دیگر هلدینگ‌های فعال و شرکت‌های خصوصی شده هم با توجه به شرایط کنونی اقتصاد کشور بعید است برنامه ای برای همکاری در اجرای چنین طرحی در کرمانشاه داشته باشند.
با توجه به موارد فوق الذکر به نظر می‌رسد زنگنه می‌بایست به معاونان خود هم تذکر دهد در حد و اندازه توان و اختیار خود به مردم مناطق محتلف کشور وعده دهند.  چراکه در وهله اول پیش از دادن وعده به مردم یک منطقه برای اشتغالزایی و رونق بیشتر اقتصادی می‌بایست تامین سرمایه پروژه را تعیین نمود تا همانند دیگر طرح‌های نیمه تمام که زنگنه را وادار به تماس های نیمه شبی با روسای هلدینگ‌هایی چون پارسیان می‌کند تا شاید با سپردن این پروژه ها به این هلدینگ‌ها چاره ای برای توقع منطقه ای مردم پس از سالها عدم احداث مجتمع پتروشیمی در این منطقه ها بجوید، به دغدغه ای دیگر دچار نگردد. هر چند که بسیاری از کارشناسان معتقدند اینگونه تصمیمات و اطلاع رسانی عمومی در راستای روزهای پایانی دولت دوازدهم صورت می‌گیرد که قطعا تنها نتیجه آن زمین گذاشتن طرح های نیمه تمام بدون منابع مالی خواهد بود که قراراست به توقعات مردمی پاسخ مثبت دهد!

اختصاصی

لینک کوتاه

http://naftiha.ir/26965

کلیدواژه

بهزاد محمدی

اخبار مرتبط

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها