نفت / شناسه خبر: 26926 / تاریخ انتشار : 1398/8/8 08:00
|

چه مقدار حمایت وزارت نفت از بخش خصوصی را موثر می دانید؟

می‌گویند مدتی است که وزارت نفت رویکرد مثبت‌تری نسبت به بخش خصوصی پیدا کرده است؛ تا جایی‌که برنامه‌هایی را نیز برای پر رنگ‌تر شدن بخش خصوصی در حوزه‌های مختلف نفت، گاز و پتروشیمی تدوین کرده است...

نفتی ها /می‌گویند مدتی است که وزارت نفت رویکرد مثبت‌تری نسبت به بخش خصوصی پیدا کرده است؛ تا جایی‌که برنامه‌هایی را نیز برای پر رنگ‌تر شدن بخش خصوصی در حوزه‌های مختلف نفت، گاز و پتروشیمی تدوین کرده است رویکردی که تا پیش از این شخص زنگنه وزارت نفت اعتقادی به آن نداشتند.
به نظر می‌رسد، توانمندی‌های بخش خصوصی طی یک سال اخیر تلنگری شد تا وزارت نفت برای برنامه‌های توسعه‌ای روی بخش خصوصی حساب بیش‌تری باز کند و آنطور که زنگنه اعلام کرده هفت فرصت برای حضور بخش خصوصی در صنعت نفت وجود دارد و ایران همچنان ظرفیت فوق‌العاده‌ای برای توسعه در بخش نفت و گاز دارد و نفت می‌تواند پیشران توسعه و اقتصاد کشور باشد.
اما نکته ای که در این میان وجود دارد این است آیا برای اعتلای یک شک خصوصی نیاز به حمایت های دولتی هست یا خیر؟
برخی معتقدند برای پیشبرد اهداف شرکت های خصوصی  نیاز به حمایت تمام قد بخش دولتی مربوطه وجود داد، اما در مقابل عده ای دیگر معتقدند که این حمایت در ادامه تبدیل به دخالت نیز خواهد شد که یاعث خصولتی شدن مجموعه خواهد شد.
این عده معتقدند آنچه بعنوان خصوصی سازی در صنعت پالایشی و نفتی صورت گرفته، به هیچ وجه خصوصی سازی واقعی و منطقی نبوده است. مادامی که شرکت های به ظاهر خصوصی سازی شده، با مداخله دولت اداره شده و از رانت دریافت خوراک ارزان تر بهره مند هستند و دولت از درآمد و سودآوری شرکت ها منتفع می شود، خصوصی سازی واقعی انجام نشده است.
و باید گفت با این شرایط، خصوصی سازی پالایشگاه ها و شرکت های زیرمجموعه صنعت نفت، نتیجه مثبت قابل انتظار را در بر نخواهد داشت. کما اینکه بررسی بعضی خصوصی سازی‌های قبلی نشان می دهد در نهایت از مجموعه واگذار شده، جز مشتی زیان چیزی بر جای نمانده است.
درهمین راستا سایت تحلیلی خبری نفتی‌ها در نظرسنجی این هفته خود از شما مخاطبین عزیز خواسته تا نظر خود را درباره میزان تاثیری که حمایت وزارت نفت از بخش خصوصی دارد را اعلا م کنید.
برای شرکت در این نظرسنجی می‌توانید اینجا کلیک کنید.
 

لینک کوتاه

http://naftiha.ir/26926

کلیدواژه

زنگنه

خصوصی سازی

اخبار مرتبط

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها