نفت / شناسه خبر: 26724 / تاریخ انتشار : 1398/7/15 08:01
|

بررسی اقتصادی یک تصمیم جدی وزیر: نمک زدائی با ۴ برابر قیمت همیشگی!

وزیر نفت همچنان معتقد به تغییر روش ساخت و نصب واحدهای (Skid Mounted) بهره‌برداری و نمک‌زدائی است و ازسویی به گوش م‌یرسد که برخی به دنبال واردات این تجهیزات به کشورند.

نفتی ها /وزیر نفت همچنان معتقد به تغییر روش ساخت و نصب واحدهای (Skid Mounted) بهره‌برداری و نمک‌زدائی است و ازسویی به گوش م‌یرسد که برخی به دنبال واردات این تجهیزات به کشورند. درحالیکه بررسی صرفه اقتصادی اجرای پروژه نمک زدائی به صورت ثابت و سیار حکایت از پافشاری زنگنه بر تصمیمی غلط و البته کاهش خودکفائی بخش بالادستی نفت به کارشناسان و تجهیزات داخلی  دارد. بنابر آمارهای موجود، هزینه استفاده از این تجهیز اجاره‌ای متحرک سالانه تقریبا ۹/۳ برابر تجهیز ثابت است.
براساس این گزارش و بنابر ارزیابی صورت گرفته بر روی میدان منصوری با احتساب اجرای پروژه نمک زدائی ۷۵ هزار بشکه ای در روز به ۲ صورت ثابت و سیار هزینه سرمایه‌ای ساخت یک واحد نمکزدایی ثابت برای هر ۱۰۰۰ بشکه نفت برابر ۱ میلیون دلار است در نتیجه هزینه سرمایه‌ای ساخت واحد یک واحد ۷۵ هزار بشکه‌ای برابر ۷۵ میلیون دلار است.
از سویی بنابراین ارزیابی‌های کارشناسانه، هزینه سالانه نگهداری و عملیات برابر ۳ درصد  هزینه ثابت و هزینه سالانه مواد مصرفی این واحدها برابر ۲درصد هزینه ثابت است.
در این بین گفته می‌شود عمر این واحدها بین ۲۰ تا ۳۰ سال است که با فرض حداقل عمر ۲۰ سال برای این تاسیسات چیزی حدود ۱۵۰ میلیون دلار هزینه برای واحدهای ثابت مصرف می‌شود که برابر با ۷.۵ میلیون دلار در هر سال خواهد بود.
ضمن آنکه باید یادآور شد دراین شرایط شرکت نفت مالک این تاسیسات است و در آینده هم قابلیت تعمیر و تغییر این واحد و ادامه فعالیت و استفاده از این واحدها وجود خواهد داشت.
اما در ارتباط با واحد سیار مبلغ برآورد ارزی برای واحد ۷۵ هزار بشکه‌ای سیار در منصوری برابر ۱۳۰ میلیون یورو در یک دوره ۵ ساله اجاره این واحد در نظر گرفته شده است. با توجه به نرخ برابری ارز و تبدیل یورو به دلار (۱.۱۲۲۵) این رقم برابر با ۱۴۶ میلیون دلار خواهد بود. این مبلغ برای هر سال برابر با ۲۹.۲ میلیون دلار خواهد بود. ضمن آنکه به اذعان کارشناسان، در پایان ۵ سال شرکت ملی نفت ایران مالک آن نخواهد بود.

اختصاصی

لینک کوتاه

http://naftiha.ir/26724

کلیدواژه

زنگنه

بیژن زنگنه وزیر نفت

اخبار مرتبط

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها