نفت / شناسه خبر: 16549 / تاریخ انتشار : 1398/6/24 13:47
|

کاهش صادرات نفت عربستان به نفع ایران است؟

حمله به قلب تولید وصادارت نفتی عربستان و به دنبال آن کاهش تولید نفتی این کشور نیازبه جبران دارد، نکته این است که این کاهش تولید از چه طریقی جبران خواهد شد.

نفتی ها /حملات روز شنبه  به تاسیسات نفتی عربستان، نیمی از تولید نفت این کشور را از بین برده است، برای جلوگیری ازهرج و مرج اما باید روش برای جبران این افت تولید در نظر گرفته شود.
در حالی که مقامات عربستان سعودی هنوز هیچ نظری در مورد میزان خسارت وارد شده به تولید نفت این کشور نداده اند، ولی یک منبع آگاه به رویترز گفت: ۵ میلیون بشکه نفت خام یعنی بیش از نیمی از تولید نفت عربستان در یک روز از تولید نفت خام در این کشور کاهش پیدا کرده است.
در این میان کارشناسان معتقدند برای این جبران دو روش وجود دارد، یا باید آمریکا که اکنون تنها دارنده واقعی ذخایر جهانی است تولید خود را افزایش دهد یا باید فیتیله تحریم‌ها علیه سایر تولید کنندگان بزرگ نفت  از جمله ایران که پتانسیل بالایی نیز برای جایگزینی نفتهای از  بین رفته دارد  پایین‌تر کشیده شود.
در همین راستا، وزارت انرژی آمریکا اعلام کرد ممکن است برای جبران هرگونه اختلال در بازارهای نفت در نتیجه حمله به تاسیسات نفتی عربستان، از ذخایر استراتژیک نفت خود استفاده کند.
اما نکته ای که در این میان وجود دارد این است که دخایر آمریکا چندان زیاد نیست به گونه ای  که  ذخایر استراتژیک نفت آمریکا در سواحل تگزاس و لوئیزیانا در حال حاضر حدود ۶۴۵ میلیون بشکه معادل مصرف یک ماه آمریکا نفت ذخیره دارد.
از سویی دیگر بسیاری از  کشورهای مصرف کننده نفت عربستان نمیتوانند از  نفت آمریکایی استفاده کنند و پیش از  این نیز  ترامپ بارها به کشورهای عضو اوپک که عربستان هم جزئی از آن است، فشار آورده برای تعدیل قیمت نفت، تولید خود را افزایش دهند.
در این میان اما غیر از آمریکا، تنها کشورهایی که ذخایر مازاد قابل توجهی دارند ایران و ونزوئلا هستند که در حال حاضر هر دوی این کشورها تحت تحریم های آمریکا قرار دارند و با سخت تر شدن این تحریم ها توسط ترامپ، صادرات نفت آنها تا حد زیادی طی سال گذشته کاهش یافته است.
حال به نظر می‌رسد شاید وضعیت کنونی سبب کاهش فشارهای تحریمی بر ایران گردد.

اختصاصی
 

لینک کوتاه

http://naftiha.ir/16549

کلیدواژه

کاهش صادرات نفت عربستان

اخبار مرتبط

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها