نفت / شناسه خبر: 16345 / تاریخ انتشار : 1398/5/27 15:00
|

گزارش "نفتی‌ها" از حال نگران‌کننده کارگران پتروشیمی در ماهشهر

با وجود افزایش مشکلات کارگری در منطقه ویژه اقتصادی ماهشهر اما مسئولین همچنان در مقابل این گلایه‌ها سکوت اختیار کرد‌ه‌اند و علی‌رغم پیگیری‌های خبرنگار نفتی‌ها از مسئولین امرمن جمله رئیس اموراداری منطقه

نفتی ها /با وجود افزایش مشکلات کارگری در منطقه ویژه اقتصادی ماهشهر اما مسئولین همچنان در مقابل این گلایه‌ها سکوت اختیار کرد‌ه‌اند و علی‌رغم پیگیری‌های خبرنگار نفتی‌ها از مسئولین امرمن جمله رئیس اموراداری منطقه ویژه اقتصادی با وجود تاکید وی در پاسخگویی در روزهای مشخص، سکوت را به پاسخگویی ترجیح دادند و همچنان مشکلات کارگران به قوت خود باقی است.

طی تماس های مکرری که بسیاری از  کارگران پیمانکاری منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی و ماهشهر و امیدیه  با خبرنگار سایت نفتی‌ها داشتند، از نابسامانی در رسیدگی به وضعیت شغلی و حقوقی  خود خبر دادند.   
این کارگران عنوان کردند :علی رغم دستور وزیر محترم نفت  برای بهبود اوضاع شغلی کارگران پیمانکاری منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی، هنوزهم از اولین و پایه‌ای‌ترین خواسته‌های خود از جمله؛ اجرای طرح طبقه بندی مشاغل محروم اند و صدای اعتراضشان هم به جایی نرسیده است و هیچ یک از مسئولین که وظیفه پیگیری تخلفات طرح را دارند جوابگوی آنها نیستند .
نکته ای که در این میان وجود دارد این است که علی رغم این که این کارگران پیمانکاری نقش عظیمی در پیشبرد اهداف  صنعت نفت و پتروشیمی داشته اند اما ابتدایی ترین نیاز های آنها آنچنان که باید مورد توجه قرار نگرفته است و همچنان در رفت و آمد به نهادهای ذیربط و رساندن صدای اعتراض خود هستند.
درهمین راستا این کارگران در طی تماس های خود با سایت نفتی‌ها گفتند: اگرچه وزیر کار وعده داده بود که سال ۹۸، سال خوبی برای پیمانکاری‌ها خواهد بود و الزامات قانون از جمله؛ پرداخت کمک هزینه معیشتی و اجرای طرح طبقه بندی برای کارگران پیمانکاری نفت اجرایی خواهد شد، اما هنوز هستند پتروشیمی‌هایی که در آنها هیچ اراده‌ای برای اجرای طرح طبقه بندی مشاغل وجود ندارد و یا اگر هم عزمی صورت گرفته بیشتر در جهت منافع خود آن شرکت بوده تا کارگران زحمتکش آن بخش.
این کارکنان پیمانکاری از بسیاری از امور صورت گرفته شده و نشده در بخش خود به شدت انتقاد داشتند و از پایین بودن حقوق و مزایای شغلی خود نسبت به «رسمی‌ها» و «قراردادی‌ها»؛ از عدم برخورداری از خدمات رفاهی و حمایتی و از عدم اجرای طرح «طبقه بندی مشاغل» و اینکه به دلیل عدم اجرای این طرح، مجبور هستند علیرغم داشتن مدرک لیسانس یا حتی فوق لیسانس و سالها تجربه و تخصص، با حقوق «کارگر ساده» زندگی کنند گلایه کردند.
 از سویی دیگر به گفته گروهی دیگر از معترضین: اسامی برخی از پرسنل بومی ماهشهر با سابقه بالای ده سال هم  به دلیل سهل انگاری و کم کاری بخش مربوطه ثبت سامانه نشده است و حال با مشکل رسمی شدن مواجه شده‌اند که علی رغم تلاششان  و پیگیری امور از طریق فرمانداری شهرستان ماهشهر و نماینده مجلس شورای هنوز بی نتیجه مانده است.
در واقع طبق ماده ۴۸ و ۴۹ قانون کار همه کارفرماها چه دولتی  و چه خصوصی ملزم هستند تا طرح طبقه بندی مشاغل شرکت‌های پیمانکاری و تامین نیروی انسانی را رعایت کنند و طبق این  مصوبه کلیه مشاغل از جمله مشاغل مربوط به طبخ و توزیع غذا، حمل و نقل، خدمات فضای سبز، تعمیر و نگهداری ساختمان، تاسیسات و سایر خدماتی عمومی قابل واگذاری به شرکت های پیمانکاری تکلیف شده که با هر یک از کارکنان خود را با طرح طبقه بندی مشاغل تطبیق دهند و حقوق و مزایای قانونی آنان را طبق طرح طبقه بندی مشاغل پرداخت نمایند.
همچنین بدیهی است برابر با ماده ۱۳ قانون کار کارفرمای اصلی می بایست بر اجرای صحیح مقررات قانون کار از جانب شرکت های پیمانکاری نظارت نماید و قبل از اطمینان از تسویه حساب کامل پیمانکار با کارگران خود از پرداخت تضمین های شرکت خدماتی خودداری نماید.
به گفته همین معترضین اما سازمان منطقه ویژه اقتصادی و پتروشیمی های حاضر در منطقه در حالی اقدام به اجرای طرح طبقه بندی مَشاغل  نموده‌اند که  انجام امور را به جای سپردن به یک گروه مشاور زبده و آشنا به شرایط کاری در منطقه، به شرکت‌های پیمانکاری محول کرده اند تا با کمترین هزینه به اجرای  این طرح بپردازند.
این کارکنان در ادامه از ارسال نامه در کنار تجمعات اعتراضی خود گفتند ولی متاسفانه   این نامه ارسالی به اداره کار منطقه ویژه اقتصادی همچنان بی جواب مانده است.
علاوه بر این یکی دیگر از این معترضین به نفتی‌ها گفت : در روز یازده اردیبهشت  ماه دیداری با رئیس امور اداری سازمان منطقه ویژه  هاتفی داشتیم که  اعلام  کردند که این طرح هنوزباز است و قول بازنگری در خصوص گروه شغلی ,شرایط محیط ,سابقه لحاظ نشده پرسنل مزد رتبه و همچنین دستمزد محاسبه نشده سال ۹۷ را به ما دادند  که متاسفانه با گذشت چند ماه از  این دیدارهیچ گونه نتیجه ای در انجام امور ندیده‌ایم.
در همین راستا خبرنگار نفتی ها در روزهای متوالی اقدام به برقراری تماس با رئیس امور اداری این بخش داشت که متاسفانه علی‌رغم وعده این مسئول به پاسخگویی و پیگیری‌های مکرر خبرنگار ما  پاسخگو نبودند.

 

لینک کوتاه

http://naftiha.ir/16345

کلیدواژه

كارگران پتروشيمي در ماهشهر

اعتراض كارگران پتروشيمي در ماهشهر

کارگران نفتی شهرهای امیدیه و آغاجری

اخبار مرتبط

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها