نفت / شناسه خبر: 16287 / تاریخ انتشار : 1398/5/16 14:47
|

تولید نفت اوپک به کمترین رقم طی ۵ سال گذشته رسید

اوپک در ماه جولای کمترین تعداد بشکه‌های نفت را طی ۵ سال گذشته تولید کرد که دلیل آن کاهش قابل توجه تولید بزرگترین تولیدکننده آن، عربستان سعودی به علاوه پایین آمدن تولید...

نفتی ها /اوپک در ماه جولای کمترین تعداد بشکه‌های نفت را طی ۵ سال گذشته تولید کرد که دلیل آن کاهش قابل توجه تولید بزرگترین تولیدکننده آن، عربستان سعودی به علاوه پایین آمدن تولید در ایران ، نیجریه، لیبی و ونزوئلا بود.

به نقل از هلنیک شیپینگ نیوز، اوپک در ماه جولای کمترین تعداد بشکه های نفت را طی ۵ سال گذشته تولید کرد که دلیل آن کاهش قابل توجه تولید بزرگترین تولید کننده آن، عربستان سعودی به علاوه پایین آمدن تولید در ایران ، نیجریه ، لیبی و ونزوئلا بود.

 تولید نفت اوپک در ماه گذشته به ۲۹.۸۸ میلیون بشکه در روز رسید که ۲۱۰۰۰۰  بشکه نسبت به ماه ژوئن کاهش داشت.  عربستان سعودی بسیار کمتر از سهمیه اش طبق قرارداد کاهش تولید، نفت تولید کرد که تولید اضافی عراق، دومین تولیدکننده بزرگ اوپک، را جبران کرد.

 نرخ تبعیت از قرارداد کاهش تولید برای ۱۱ عضو اوپک به ۱۱۷ درصد در ماه جولای رسید که بیشتر از ۱۰۵ درصد ژوئیه بود.

 ولی تلاش های اوپک برای بازگرداندن ثبات به بازار به خاطر رشد ضعیف تقاضا در بحبوحه نگرانی‌ها در مورد ضعف اقتصاد جهان آهسته پیش می رود.

 قیمت نفت خام بیش از ۵ درصد از اوایل جولای کاهش یافته است یعنی از زمانی که اوپک و ده  شریک غیر عضو آن به رهبری روسیه قرارداد کاهش ۱.۲ میلیون بشکه نفت را تا مارس ۲۰۲۰ تمدید کردند.

 تولید نفت عربستان سعودی ۱۵۰ هزار بشکه در روز کاهش یافت و به ۹.۷۰ میلیون بشکه در روز رسید. صادرات نفت این کشور به اکثر مشتریان اصلی اش هم  به همراه فعالیت های پالایشگاهی آن پایین آمد.

 این پایین ترین حد تولید نفت عربستان در ماه جولای طی یک دهه گذشته است. معمولاً تولید نفت در تابستان به‌خاطر افزایش مصرف سوخت به دلیل بالا رفتن دمای هوا افزایش می‌یابد.

خالد الفالح، وزیر نفت عربستان سعودی به بازار اطمینان داد که این کشور در ماه اوت تولید و صادرات خود را به ترتیب زیر ۱۰ و ۷میلیون بشکه در روز نگه می دارد.

 تولید نفت ایران هم با ادامه تحریم‌های آمریکا پایین آمد. تولید نفت این کشور ۵۰هزار بشکه در روز کاهش یافت و در جولای به ۲.۳۰میلیون بشکه رسید که کمترین حد از سپتامبر ۱۹۸۸ بود.

 تولید نفت در کشورهایی که از قرارداد کاهش تولید معاف شده بودند هم کاهش یافته و باعث پایین آمدن تولید اوپک به پایین‌ترین حد از آوریل ۲۰۱۴ شده است. اوپک در آوریل ۲۰۱۴ ، ۲۹.۷۲ میلیون بشکه در روز نفت تولید کرد.

 تولید نفت خام ونزوئلا هم به‌خاطر مشکل برق این کشور ۳۰۰۰۰  بشکه در روز کاهش یافت و به ۷۳۰هزار بشکه رسید.

 کل کاهش تولید اوپک تا حدی به‌خاطر افزایش تولید آنگولا، اکوادور، الجزایر، گینه، عراق و امارات جبران شد.

 ۹ کشور عضو کمیته نظارت بر ائتلاف اوپک و غیراوپک قرار است در ۱۲ سپتامبر در حاشیه کنگره جهانی انرژی در ابوظبی دور هم جمع شوند و شرایط بازار نفت و قرارداد کاهش تولید را بررسی کنند.

 اوپک تاریخ اجلاس بعدی خود را پنج دسامبر تعیین کرده است و در این روز با متحدان غیرعضو خود دیدار می‌کند.

تسنیم

 

لینک کوتاه

http://naftiha.ir/16287

کلیدواژه

نفت اوپک

اخبار مرتبط

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها