نفت / شناسه خبر: 15865 / تاریخ انتشار : 1398/4/1 08:00
|

مرگ خاموش مدیریت ریسک پذیر در رده های میانی نفت/ مدیران پرونده بی‌گناهی تهیه کنید!

آنطور که برخی از کارشناسان می‌گویند وقتی خبر بازداشت یک مدیر مالی نفت منتشر شد تمام دغدغه مسئولین وزارت نفت از جمله مدیرکل بازرسی و شخص وزیر نفت به جای بررسی دلایل بازداشت ...

نفتی ها /آن‌طور که برخی از کارشناسان می‌گویند وقتی خبر بازداشت یک مدیر مالی نفت منتشر شد تمام دغدغه مسئولین وزارت نفت از جمله مدیرکل بازرسی و شخص وزیر نفت به جای بررسی دلایل بازداشت مدیر مذکور این بوده که زودتر از خبرگزاری‌ها و به نقل از روابط عمومی وزارت نفت خبر بازداشت را اعلام کرده و مدعی شوند آنها بوده اند که تخلف را اعلام کرده و پیگیر شده اند. اگرچه به نظر می‌رسد این رویه ای است که در چندماه گذشته بطور واضح شاهد آن بوده ایم.
براساس این گزارش، در متن خبر اعلام شده از سوی وزارت نفت چنین آمده بود که مدیر مالی یکی از شرکت‌های فرعی لایه ۲ پیمانکاری وزارت نفت (پتروپارس ایران، شرکت زیرمجموعه پتروپارس) مبلغ ۲۵ میلیون دلار را به صورت راکد در حساب یکی از صرافی‌های طرف حساب راکد گذاشته بوده که با اعلام موضوع از ناحیه شرکت پیمانکار اصلی و طرح در مرجع قضائی و اقدام به‌موقع معاون دادستانی عمومی و انقلاب تهران و سرپرست دادسرای مبارزه با جرائم پولی بانکی به‌واسطه صدور دستورهای لازم و تلاش سربازان گمنام امام زمان در وزارت اطلاعات، اقدام‌های مترتبه قضایی به‌منظور جلوگیری از سوء استفاده‌های احتمالی معمول گردید.
نکته قابل تامل این است که با توجه به انجام مراحل بازجوئی فعلا نمی‌توان هیچ اظهار نظری در این رابطه داشت.اما بنابراظهارات برخی از کارشناسان، مدیران تمام مجموعه نفت باید هشیار باشند که در شرایط فعلی دو نکته در مورد آنها صدق می‌کند نخست اینکه به واسطه روش مدیریتی امروز وزارت نفت، کار در نفت به گونه ای شده که حاشیه بر متن کاملا غالب است و اگر به هر دلیلی دچار آن شوند تا بیایند و مدارک و شواهد حاکی از بیگناهی خود را ارائه دهند مدتی طول کشیده در درجه نخست از سوی نفت فراموش شده، اولین مدعی آنان بخش‌هایی مانند بازرسی نفت خواهد بود تا خدای ناکرده از رسانه‌های مخالف وزیر عقب نیفتند.
دوم اینکه اگر به هر دلیلی و به واسطه مسئولیتی که دارند حاشیه ای برایشان ایجاد شد باید احتمال دهند در وزارت نفت کسی به کمک آنها نیامده، یاوری نخواهند داشت. بنابراین توصیه کارشناسان به مدیران امروز نفت آن است که دراین شرایط یا مسئولیت قبول نکنند یا به موازات هر کاری که انجام می‌دهند برای خود نیز پرونده ای دال بر بیگناهی و عمل به دستور مافوق تهیه و آرشیو کنند.
دراین بین "نفتی‌ها" نسبت به برخورد با متخلفین در هر بخش اقتصادی کشور کاملا موافق و همراه است. با اینحال طبق قانون قضائی کشور تا نتیجه نهائی حکم صادره نسبت به هر تخلفی افشای آن خلاف قوانین روز کشوری محسوب می‌گردد. اما آنکه این روزها وزارت نفت خط مقدم افشای تخلف برخی از مدیران رده های پائین مدیریتی شرکت‌های زیرمجموعه خود است با سوالاتی همراه شده است. آنهم در شرایطی که بسیاری از کارشناسان شرایط زنگنه را به جهت ادعای برخی از منتقدان وی در راستای عدم تلاش وی برای فروش نفت و عمدی بودن آن و درعین حال بحث استیضاح او در مجلس دشوار می‌دانند! گوئی این روال در راستای تغییر فشارهای روانی حاکم بر وزارت نفت و تغییر جهت نگاه منتقدان و جامعه نسبت به عملکرد زنگنه و یارانش مرسوم شده است! بنابراین در چنین شرایطی کارشناسان نسبت به تغییر روش مدیران نفتی و کاهش ریسک پذیری آنان در چنین شرایط دشواری برای خرید تجهیزات و فروش محصولات ابراز نگرانی میکنند و معتقدند روال فعلی می‌تواند به مرگ خاموش مدیریت ریسک پذیر در نفت منجر گردد!

اختصاصی
 

لینک کوتاه

http://naftiha.ir/15865

کلیدواژه

پیمانکاری وزارت نفت

اخبار مرتبط

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها