نفت / شناسه خبر: 15727 / تاریخ انتشار : 1398/3/18 07:48
|

اندر حکایت تحریم آمریکا علیه پتروشیمی ایران/ منقضی خدمت‌های سال ۵۶ را به نفت فرا بخوانیم!

جنگ آمریکا علیه اقتصاد کشورمان گسترده تر شده و حالا مجموعه ای از شرکت‌های تابعه بزرگترین هلدینگ پتروشیمی کشور را نیز وارد محدوده تحریم‌های اعمال شده علیه کشورمان کرده است.

نفتی ها /جنگ آمریکا علیه اقتصاد کشورمان گسترده تر شده و حالا مجموعه ای از شرکت‌های تابعه بزرگترین هلدینگ پتروشیمی کشور را نیز وارد محدوده تحریم‌های اعمال شده علیه کشورمان کرده است. تعداد ۳۹ شرکت مشمول تحریم‌های جدید ایالات متحده شده اند. به جز شرکت سرمایه گذاری صنایع پتروشیمی و ۲ شرکت دیگر مابقی جزو مجموعه هلدینگ خلیج فارس محسوب شده، حوزه های مختلف تولید، طرح ها، بازرگانی، مهندسی، آموزشی و خدماتی را شامل می‌شود.
این درحالی است که بسیاری از کارشناسان تاکید دارند: در اولین ماه‌های آغاز جنگ تحمیلی عراق علیه کشورمان یکی از اقدام های مهم و کارآمد ارتش کشورمان فراخوان نیروهای سرباز منقضی خدمت سال ۵۶ بود. نیروهای زبده و آموزش دیده ای که با حضور خود توانستند مقاومت در مقابل نیروهای متجاوز را تا آماده سازی سایر نیروهای ارتشی و بسیجی بر عهده بگیرند.
برهمین اساس این کارشناشان معتقدند: وزیر نفت اگر هنوز خود را واقعا فرمانده جنگ اقتصادی گسترش یافته علیه صنعت نفت و پتروشیمی کشورمان می‌داند باید در اقدامی ضربتی و ویژه با تغییر مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس مدیرعامل و سایر مدیران کارآمدی که وی به محض آمدن به هلدینگ خلیج فارس آنها را به بهانه بازنشسته بودن برکنار کرده بود را برای یک دوره موقت ۶ماهه یا یک ساله به خدمت در مجموعه پتروشیمی و هلدینگ خلیج فارس فراخوانده، فرماندهی تولید، توسعه و کمک به کسب درآمد ارزی را به آنان واگذار نماید.
شاید لازم باشد نهادهای امنیتی و نظارتی با توجه به اهمیت موضوع در حوزه پتروشیمی مستقیما وارد کار شده، چنین اقدامی را به وزیر نفت تکلیف کنند. آنچه کاملا مشهود و قابل تامل است این موضوع است که تمامی مدیران برکنار شده از نجابت و نژادسلیم و پیوندی در سطح صنایع پتروشیمی گرفته تا افرادی مانند سبزکار، وفا، طاهری که به بهانه بازنشستگی از هلدینگ خلیج فارس کنار گذاشته شده اند همگی هم اکنون نیز در دیگر شرکت‌ها و سازمان‌های خصوصی مشغول به کار بوده و حضورشان در این شرایط برای جلوگیری از توقف تولید بسیار کارساز خواهد بود.
بنابر اظهارات کارشناسان، زنگنه باید بداند تیم جدید مدیریت هلدینگ خلیج فارس توان اداره چنین مجموعه ای را نداشته تا جاییکه در تغییراتی که داشته اند کمتر نیروی توانمندی را جانشین نیروهای شایسته برکنارشده کرده اند. دراین بین بسیاری از کارشناسان ابراز نگرانی می‌کنند که در حالیکه این تیم مدیریتی تا کنون عملا تیشه به ریشه کار در این شرکت زده‌انداحتمال به یقین از این به بعد برای توجیه ناکارآمدی خود بهترین بهانه‌شان تحریم خواهد بود. 
اگرچه ظاهر اسامی اعلام شده بیانگر یکپارچگی تحریم‌ها علیه بزرگترین هلدینگ پتروشیمی کشور است ولی نکته قابل تامل در رابطه با شرکت‌های تولیدی آن است که بخش عمده ای از محصولات این مجتمع‌ها برای تامین نیاز داخل بوده و تحریم‌های اعمال شده مشکلی برای آنها ایجاد نمی‌کند.
در رابطه با طرح‌های زیرمجموعه هلدینگ نکته مهم آن است که برخی از آنها عملا پیشرفتی نداشته و مدت‌هاست متوقف مانده و جزو طرح‌های کاغذی محسوب می‌شوند. لذا می‌توان بر اساس اولویت آنها را طبقه‌بندی کرد. اما بنابر شواهد کنونی متاسفانه در شرایط جنگ اقتصادی با دشمن حداقل در هلدینگ خلیج فارس بزرگترین مردانی که می‌توانند بسیار ضربتی تولید و توسعه طرح های پتروشیمی را مدیریت نمایند هم اکنون بیرون از گود هستند.
برهمین اساس کارشناسان اعتقاد دارند: برای اتخاذ تدابیر مناسب در قبال توطئه جدید ایالات متحده درنگ جایز نیست. بنابراین زنگنه اگر هنوز ذره ای اعتقاد به مقابله در برابر این خدعه دشمن را دارد باید به مثابه فراخوان نیروهای منقضی خدمت ارتش در آغاز جنگ تحمیلی، مدیران برکنار شده، باتجربه و خوشنام پتروشیمی را در قالب طرحی ضربتی برای یک دوره ۶ ماهه یا یک ساله به خدمت مجدد در نفت فرابخواند.

اختصاصی
 

لینک کوتاه

http://naftiha.ir/15727

کلیدواژه

تحریم آمریکا علیه پتروشیمی ایران

بزرگترین هلدینگ پتروشیمی

وزیر نفت

اخبار مرتبط

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها