نفت / شناسه خبر: 5523 / تاریخ انتشار : 1398/2/18 07:51
|

شرایط شیخ الوزراء و تیمش را برای مقابله با تحریم‌ها چگونه ارزیابی می‌کنید؟

پایگاه تحلیلی خبری نفتی‌ها این بار از شما مخاطبین عزیز خود خواسته است تا شرایط زنگنه و تیم منصوب وی در وزرات نفت، برای مقابله با تحریم‌های امریکا را ارزیابی کنید.

نفتی ها /اواخر سال گذشته بود که  قریب به  ۷۲ نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی طی نامه‌ای به  رئیس جمهور، رئیس مجلس شورای اسلامی، رئیس قوه قضائیه و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام انتقادات جدی خود را نسبت به عملکرد بیژن زنگنه وزیر نفت مطرح کردند.
این نمایندگان در نامه خود تاکید کردند که زنگنه نه‎ تنها اهتمام عملی برای مقابله با تحریم‎ها ازخود بروز نداده است بلکه تقریبا همه روزنه‎های موجود جهت بی‎اثر کردن تحریم‎ها را خواسته یا ناخواسته مسدود کرده است.
افزون بر این این نمایندگان در ادامه خواستار این شدند که در این برهه تاریخی و حساس و با توجه به از دست دادن فرصت‎ها توسط وزیر نفت، با اصلاح مدیریت وزارت نفت تصمیمی عاجل جهت تامین منافع ملت و افزایش توان مقابله با تحریم‎های آمریکا توسط سران قوا و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام اتخاذ شود.
علاوه براین در فرودین ماه سال جاری نیز، محمد دهقان یکی از اعضای عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس گفت: زنگنه همه روابط و قراردادها را با همسایگان و کشورهایی که شریک سنتی ایران بوده اند، دچار اختلال کرده و پل‌های پشت سر ایران را به این امید که می‌خواهد ما را به سمت اروپا و آمریکا حرکت دهد خراب کرد لذا شائبه جدی در خصوص تصمیمات وی وجود دارد.
همچنین دهقان ریشه مشکلات اساسی کشور را در شرایط کنونی در بحث اقتصادی، رویکرد دولت در توقف ابزار‌های کشور جهت مقابله و دور زدن با تحریم‌ها به بهانه شفاف سازی می‌داند و می‌گوید که FATF عاملی برای بستن دستان ایران در جنگ اقتصادی با غرب است.
از سویی دیگر نباید این نکته را فرموش کرد که با گذشت پنج سال از عمر وزارت زنگنه در دولت روحانی، او توانسته کارنامه ای به نسبت قابل قبولی از خود ارایه دهد اما این وزارتخانه به سبب در اختیار داشتن مهمترین منبع حیاتی اقتصاد کشور با وجود خروج آمریکا از برجام با چالش هایی مواجهه خواهد شد که بدین سبب مدیریت استراتژیک ویژه ای  را در این زمینه می‌طلبد.
هرچند شاید عده ای از مردان نفتی این تحریم ها بر نفت را بی ثمر بدانند اما تحلیلگران پیش بینی کرده اند صادرات نفت ایران به بازار جهانی کاهش خواهد یافت. با این وجود زنگنه بر این باور است که با خروج آمریکا از برجام اتفاق خاصی برای صادرات نفت و میعانات گازی ما رخ نخواهد داد و درآمدهای ارزی ایران طبق آنچه در بودجه آمده است، تامین خواهد شد.
اما لازم است تا مردان نفتی نگاهی واقع بینانه به تحریم‌ها و وضعیت و جایگاه کشور در نظام بین المللی داشته باشند تا قبل از اینکه تحریم ها بر نفت آنها اثر کند چاره ای اندیشیده باشند.
در همین راستا پایگاه تحلیلی خبری نفتی‌ها در نظرسنجی این هفته خود از شما مخاطبین عزیز خود خواسته است تا نظر خود را درباره شرایط زنگنه و تیم منصوب وی در وزرات نفت برای مقابله با تحریم های آمریکا، را ارزیابی کنید و بگویید آیا توانمندی لازم را دارد یا خیر؟
برای شرکت در این نظرسنجی می‌توانید اینجا کلیک کنید
در پایان لازم به ذکر است که  نتیجه نظرسنجی هفته گذشته نفتی‌ها که در آن قریب به ۵۸ درصد از مخاطبین نفنی‌ها معتقد بودند هیچ کدام از چهار شرکت اصلی زیر مجموعه وزارت نفت، در سالی که گذشت، عملکرد خوبی نداشتند، به بیش از  ۶۴  درصد رسید.


 

لینک کوتاه

http://naftiha.ir/5523

کلیدواژه

نظرسنجی نفتی ها

نظر سنجی زنگنه

تیم زنگنه

وزارت نفت

اخبار مرتبط

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها