نفت / شناسه خبر: 5511 / تاریخ انتشار : 1398/2/17 06:49
|

نگاهی به وضعیت یک طرح کاغذی پتروشیمی/ طلسم ۱۳ ساله اندیمشک چگونه شکسته شد؟

اواخر سال گذشته یک مراسم گلنگ زنی در پتروشیمی آنهم با حضور زنگنه باعث ایجاد ابهاماتی برای کارشناسان شد.

نفتی ها /اواخر سال گذشته یک مراسم گلنگ زنی در پتروشیمی آنهم با حضور زنگنه باعث ایجاد ابهاماتی برای کارشناسان شد. چراکه کمتر پیش می آید وزیرنفت وقت خود را صرف مراسم کلنگ زنی دراین صنعت کند. اما به اذعان برخی از کارشناسان، نگاهی گذرا به آنکه رئیس کمیسیون انرژی مجلس نماینده مردم اندیمشک است شاید گویای توجه وزیرنفت به این منطقه باشد.
به هرحال این طرح به یکباره پس از ۱۳ سال توقف از هلدینگ باختر گرفته و به هلدینگ خلیج فارس سپرده می‌شود. پس از آن نیز کلنگ زنی پر سروصدایی برای آن ترتیب داده می‌شود. اما بنابر اذعان کارشناسان همچنان این طرح در حد یک کاغذ باقی مانده و بلاتکلیفی آن پس از یک کلنگ زنی تبلیغاتی همچنان به قوت خود باقی است.
این درحالی است که حضور در برنامه کلنگ زنی احداث طرح پتروشیمی اندیمشک از جمله مراسمی بودکه تا پیش از این تاریخ هرگز وزیر نفت در برنامه مشابه آن حضور نیافته بود. به نحویکه بسیاری از کارشناسان تاکید می‌کنند حضور زنگنه در مراسم کلنگ زنی این پتروشیمی حاصل قدرت ونفوذ نماینده اندیمشک در مجلس و رئیس کمیسیون انرژی بوده است.
طرح پتروشیمی اندیمشک بیش از یک دهه قبل( مصوبه ۱۳۸۴/۷/۳ هیات وزیران ) مجوز احداث آن صادر شده بوده ولی به هر دلیل مانند بسیاری از طرح های پتروشیمی معطل مانده است. هرچند معلوم نیست گره کور عدم پیشرفت بیشتر از ۶ تا ۸ درصدی این طرح پس از یک دهه چه بوده است؟
نکته قابل تامل اینکه این طرح اصلا جزو طرح های هلدینگ خلیج فارس نبوده است. طرح پتروشیمی اندیمشک جزو طرح های هلدینگ باختر بوده و با گذشت بیش از یک دهه هیچ پیشرفتی نداشته لذا به اذعان کارشناسان به نظر می‌رسد حسنوند نماینده این شهر در مجلس دست به دامان زنگنه شده تا طرحی بدون پیشرفت و معطل مانده را از هلدینگ باختر گرفته و به هلدینگ خلیج فارس منتقل کنند.
طرحی که قرار بود سالانه تولید کننده سیصد هزار تن پلی اتیلن سبک باشد با نیاز به ۵۰۰ میلیون دلار سرمایه گذاری که البته در حال حاضر مسئولین هلدینگ خلیج فارس ظرفیت آن را تولید ۲۰۰ هزار تن اتیلن اکساید و رقم ۳۸۸ میلیون دلار را برای راه اندازی آن اعلام کرده اند که ظاهرا قرار است از مسیرهای مختلف و متنوع تامین شود.
بنابراظهارات کارشناسان مراسم کلنگ زنی این طرح در روزهای آخر سال گذشته با حضور وزیر نفت، استاندار خوزستان، نماینده اندیمشک و رئیس کمیسیون انرژی  و تعدادی از مسئولین به یک برنامه کامل تبلیغاتی تبدیل می‌شود تا خیر و برکت آن در انتخابات سال آینده خود را نشان دهد.
براساس گفته های زنگنه احداث پتروشیمی اندیمشک قراراست رونق و اشتغال برای مردم این منطقه به همراه داشته باشد". این درحالی است که بسیاری از کارشناسان با طرح این سوال که این طرح به فرض اجرای دقیق طبق برنامه زمانی در زمان اجرا و سپس هنگام بهره برداری قرار است چند نفر را جذب کند که چنین مطلبی را عنوان و انتظار ایجاد شغل را در مردم آن منطقه ایجاد می‌کنند؟ تاکید دارند طبق گفته ربیعی مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس در همین مراسم "این طرح در زمان اجرا دو هزار نفر و در زمان بهره برداری قادر به جذب هشتصد نفر خواهد بود ".
صراحتا باید گفت در این میان بدون شک آنان که بیشتر از همه متضرر می‌شوند سهام داران هلدینگ خلیج فارس هستند که علاوه بر انبوه طرح‌های معطل مانده حالا باید جور هزینه های کلنگ زنی طرحی را بکشند که بنابر پیش بینی برخی از کارشناسان و با توجه به شرایط فعلی بعید است حتی تا یک دهه دیگر هم به نتیجه برسد. طرح اندیمشک در حال کلنگ زنی شده که هنوز هلدینگ خلیج فارس سنگینی تاخیر ۱۴ ساله به تولید رسیدن پتروشیمی هنگام و بی سروسامانی این طرح را به دوش میکشد و هنوز هم سرانجام این طرح با ابهامات زیادی روبروست.
با اینحال کارشناسان کلنگ زنی‌های جدید در هلدینگ خلیج فارس را در تصمیم گیری‌های مدیرعامل این هلدینگ جستجو نمی‌کنند و تاکید دارند   مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس گوش به فرمان دستوراتی است که به وی ابلاغ می‌شود.
برهمین اساس برخی از کارشناسان معتقدند: اگر این طرح در آخر برای مردم اندیمشک توسعه و اشتغال به همراه نداشته باشد انتظار این است که برای دست اندرکاران این مراسم رای انتخابات سال آینده را به همراه داشته باشد. اگرچه دراین میان نگاهی مثبت نیز وجود دارد و آنهم نگاه دلسوزانه مسوولان به منطقه اندیمشک و ایجاد اشتغال برای جوانان این منطقه است. که امیدواریم این نگاه خوشبینانه بر آخر و عاقبت این طرح حاکم باشد!

اختصاصی
 

لینک کوتاه

http://naftiha.ir/5511

کلیدواژه

زنگنه

اندیمشک

طرح اندیمشک

طرح پتروشیمی

اخبار مرتبط

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها