نفت / شناسه خبر: 5480 / تاریخ انتشار : 1398/2/11 18:29
|

در افتتاحیه نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی چه گذشت؟

بیست و چهارمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی در حالی امروز افتتاح شد که زنگنه با حضور کوتاهش در مراسم افتتاحیه بیشتر بر اهداف قبلی وزارت نفت که پیش از این نیز گفته بود تاکید داشت...

نفتی ها /بیست و چهارمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی در حالی امروز افتتاح شد که زنگنه با حضور کوتاهش در مراسم افتتاحیه بیشتر بر اهداف قبلی وزارت نفت که پیش از این نیز گفته بود تاکید داشت ؛ اما در خلال صحبت‌هایش از هدف اصلی نمایشگاه امسال هم گفت که آن توجه ویژه به شرکت‌های دانش بنیان و استارت آپ‌ها است.
ساعت ۱۴ امروز میدان بزرگ نمایشگاه بین‌المللی میزبان جمع کثیری از فعالان و مدیران نفت داخلی و خارجی بود، مراسم افتتاحیه راس ساعت ۱۴ و ۱۰ دقیقه آغاز شد در حالی که بسیاری از مدیران جای نشستن خود را پیدا نکرده بودند.
در واقع مراسم به گونه ای بود که جایگاه مشحصی برای مدعوین در نظر گرفته نشده بود از مدیرایرانی گرفته تا خارجی و خبرنگاروعکاس همه در کنار هم جای داده شده بودند که باعث به وجود آمدن برخی بی برنامگی‌ها هم شد تا جایی که دست آخر صدای یک عکاس  درآمد و با صدای بلند در مقابل میهمانان خارجی از عدم احترام به عکاسان خبری گفت.
در ادامه زنگنه با تحکم همیشگی خود آمد و در بیانه ای  کوتاه و مختصر و در ۱۱ بند از  اهداف کلی وزارت نفت گفت؛  از  تلاش  فراوان این وزارت در ادامه صادارت نفت  و تلاش برای تأمین خوراک واحدهای پالایشی و پتروشیمی‌ها و برخورد با شبه تولیدکنندگان یا تولیدکنندگان قلابی.
زنگنه سپس در ادامه از استفاده بهینه از نقدینگی جامعه و همچنین تأمین مناسب مالی با استفاده از ظرفیت‌های بازار سرمایه و توجه ویژه به روش‌های جدید و افکار جدید برای فروش نفت و قصد این وزرات برای همکاری بیشتر با شرکت‌های دانش بنیان و استارت آپ‌ها گفت؛ تا اینکه رسید به این که علی رغم محدودیت‌هایی که امریکا تلاش کرده اعمال کند؛ توانسته اند  در قالب طرح‌های IPC قرارداد توسعه میادین سپهر، جفیر، دال پری، آبان، پایدار غرب، پایدار شرق و چشمه‌خوش منعقد کنند و قراردادهای توسعه دیگری نیز در دست اقدام و پیگیری است.
و به ناگهان خیلی جدی از این صحبت کرد که گرچه صفر کردن صادرات نفت ایران یک آرزو برای امریکایی‌ها است اما این آرزو یک خیال واهی است.
در میان صحبتهای زنگنه،  نکته ای که  بسیار مورد توجه خبرنگاران خارجی قرار  گرفته بود،وقتی بود که از دو همساسیه ایران حرف زد؛  در واقع زنگنه گفت: ایران با هیچ کشوری در منطقه دشمنی ندارد اما دو کشور در همسایگی ما سعی می‌کنند با بزرگ نمایی ظرفیت مازاد خود به بازار این اطمینان را بدهند که می توانند جای نفت ایران را  پر کنند اما هر صاحب نظری در بازار می‌داند که این دو کشور هم در خصوص ظرفیت خود و هم در خصوص ذخایرشان اغراق می‌کنند و تاحال نتوانستند ادعاهای خود در خصوص ذخایر نجومی‌شان را مورد تأیید مراکز رسمی مستقل قرار دهند چرا که اساس مستندات قابل ارائه ای در این خصوص ندارند و خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران هیچ گاه از نفت به عنوان ابزار سیاسی استفاده نکرده و هر کسی که از نفت به عنوان ابزار سیاسی استفاده کند، باید تاوان جبران خسارت‌های آن را بپردازد.
زنگنه در ادامه تاکید کرد: امور دنیا به این سادگی که امریکا فکر می‌کند نیست و نمی‌توان بازار نفت را با بیانیه اداره کرد؛ شکنندگی موجود بازار نفت با کارهای نمایشی و ایجاد جو روانی مثبت جبران نمی‌شود و وضعیت این بازار با اتفاقات و تلاطم‌های غیرقابل پیش بینی اما محتمل، شکننده است.
 و با همین لحن جدی  و کوبنده بیانه خود را به اتمام رساند و مراسم به پایان رسید.

لینک کوتاه

http://naftiha.ir/5480

کلیدواژه

زنگنه

بیست و چهارمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی

اخبار مرتبط

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها