نفت / شناسه خبر: 5433 / تاریخ انتشار : 1398/2/7 07:21
|

"نفتی‌ها" فاش می‌کند: هلدینگ خلیج فارس برای مدیران خود دست و دلبازی کرد؟

در شرایطی که اقتصاد کشور با مشکلات زیادی روبروست افزایش حقوق مدیران در هلدینگ خلیج فارس در دی ماه سال گذشته کلید خورده و درعین حال افزایش حقوق ۱۰ ماه قبل آن نیز محاسبه و به آنان پرداخت شده است.

نفتی ها /در شرایطی که اقتصاد کشور با مشکلات زیادی روبروست افزایش حقوق مدیران در هلدینگ خلیج فارس در دی ماه سال گذشته کلید خورده و درعین حال افزایش حقوق ۱۰ ماه قبل آن نیز محاسبه و به آنان پرداخت شده است. دراین بین به اذعان کارشناسان ابهام زیادی دراین نوع پرداخت به ویژه به مدیران جدید این شرکت وجود دارد که به نظر می‌رسد ضرورت توجه نهادهای نظارتی به این بخش را صد چندان می‌کند!
موضوع مشخص است یک قرارداد با مدیران جدید هلدینگ خلیج فارس در سال ۱۳۹۷ بسته شده  و در آن همه مزایا چون رفت و آمد وسیله نقلیه پاداش ها و غیره محاسبه شده تا در نهایت خالص دریافتی این مدیران درهر ماه ۱۵ میلیون تومان باشد که این قرارداد تا پایان سال مذکور طبق آنچه امضا کرده بودند معتبر بوده و باید اجرا می‌شده است اما دراین بین  دی ماه سال گذشته هیات مدیره مصوب می‌کند که حقوق مدیران را از ابتدای سال تعدیل کند و در این اثنا حقوق این افراد که قرارداد ثابت داشته اند را نیز افزایش داده و از ابتدای سال این اضافه را محاسبه و به آنها پرداخت کرده است. اقدامی که به اذعان کارشناسان و مستندات ارسالی به "نفتی‌ها" طبق قرارداد منعقده با هریک از این مدیران غیرقانونی است.
به گفته کارشناسان، وقتی قراردادی از ابتدای سال بصورت خالص با مدیران بسته شده بدین معنی است که آن مدیر حداکثر همان حقوق را از شرکت خواستار بوده و کارانه و مزایای غیرنقدی نباید به وی تعلق بگیرد. این درحالی است که از ابتدای دی ماه سال گذشته و طبق مصوبه ۲۳۶۸۹۵ هیات مدیره و طی سند ۲۲۹۲ مورخ ۵ اسفندماه سال گذشته حقوق مدیران از ابتدای سالی که ۱۰ ماه از آن گذشته بود افزایش و از ابتدای امسال به آنان پرداخت شده است.
دراین بین این سوال ایجاد می‌شود که در شرایط سخت اقتصادی کشور و تحریم تاثیرگذارترین مجتمع های پتروشیمی زیرمجموعه این شرکت این افزایش حقوق تا چه اندازه ضروری بوده است؟
بنابراین گزارش،در حالی از هلدینگ خلیج فارس خبر می‌رسد که این شرکت به بهانه افزایش سقف حقوق قابل پرداخت در مناطق تهران و عملیاتی صورتجلسه ای را در هیات مدیره مصوب و تحت عنوان تعدیل این افزایش سقف مبالغی قابل توجهی را به برخی از مدیران این هلدینگ پرداخت کرده و این ارقام تمام ماه‌های سال ۱۳۹۷ را شامل شده که نکته قابل تامل این است که این افزایش حقوق برای تیم مدیریتی جدید هلدینگ خلیج فارس و برخی مدیران مستقر در ستاد رقمی معادل دو میلیارد ریال( دویست میلیون تومان) را شامل می‌شده است.
اما موضوع قابل پیگیری به ویژه از سوی مسئولین قضائی و بازرسی این است که اضافات پرداخت شده به مدیران تازه وارد در حالی صورت گرفته که در قرارداد منعقده با آنان رقم ذکر شده در قرارداد به صورت خالص بوده و هرگونه اضافه پرداخت دیگری به آنان منوط به پایان قرارداد و انعقاد قرار داد جدید بوده است. از سوی دیگر به اذعان کارشناسان، این پرداخت‌ها به صورت سندپرداخت جداگانه و خارج از فیش های حقوقی آنان بوده است.
این درحالی است که بسیاری از کارشناسان اینگونه طرح سوال می‌کنند که در شرایط بسیار سخت اقتصادی کشور و در حالی که گرانی و بیکاری امان مردم را بریده است آیا چنین مصوبه ای برای افزایش سقف حقوق مدیران از سوی وزارت نفت به پتروشیمی و هلدینگ خلیج فارس ابلاغ شده یا اینکه هیات مدیره این شرکت راسا چنین اقدامی را تصویب و به سایر شرکت های زیرمجموعه ابلاغ کرده است؟
دراین بین به گفته کارشناسان این احتمال قوت میگیرد که این افزایش دستمزدها براساس دستور مستقیم وزیر نفت باشد. چراکه علیرغم اینکه زنگنه انتصاب مدیران سازمان‌هایی مانند هلدینگ خلیج فارس را کنترل و مدیریت می‌کند اما همواره در برابر رسانه ها اینگونه اعلام می‌دارد که این شرکت‌ها خصوصی بوده و وی در مدیریت آنها هیچ نقشی ندارد.
دراین بین "نفتی‌ها" بنابر مستندات ارسالی به دفتر این پایگاه خبری به نمونه ای از ارقام نجومی پرداخت شده به مدیران شرکت‌های هلدینگ خلیج فارس در ذیل می‌پردازد.
-    برخی از مدیران ستاد هلدینگ خلیج فارس: دو میلیارد و دویست میلیون ریال( ۲۲۰ میلیون تومان و ...)
-    پتروشیمی "ب": هشت میلیارد و هشتصد و هفتاد و هشت میلیون ریال(۸۸۷ میلیون تومان و...)
-    شرکت "پ":  ۳۶۹ میلیون ریال(۳۹ میلیون و نهصدو ...تومان)
-    پتروشیمی "ف": یک میلیارد و ۹۰ میلیون ریال(یکصد و نه میلیون و ... تومان)
-    یک طرح چهارده ساله افتتاح نشده: ۵۶۹ میلیون ریال( ۵۹ میلیون و... تومان)
-    یک طرح پالایشگاه گاز: یک میلیارد و سی و پنج میلیون ریال( ۱۰۳ میلیون و ... تومان)
-    یک شرکت خدماتی در ماهشهر: ۸۱۷ میلیون ریال( ۸۱ میلیون و ... تومان)
-    یک شرکت در عسلویه: ۲۷۲ میلیون ریال( ۲۷ میلیون و ... تومان
 

لینک کوتاه

http://naftiha.ir/5433

کلیدواژه

افزایش حقوق

هلدینگ خلیج فارس

اخبار مرتبط

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها