نفت / شناسه خبر: 5397 / تاریخ انتشار : 1398/1/31 08:00
|

"نفتی‌ها" جزئیات هفته سخت ۹۸ وزیرنفت را تشریح کرد / بهارستان زیردو خم زنگنه را می‌گیرد؟

آذر سال ۹۶ زنگنه به مجلس رفت تا به دلنگرانی‌های مجلس نشینان در خصوص همکاری مجدد خود و یارانش با توتال در پارس جنوبی جواب دهد. درآنزمان با اطمینان خاطر زنگنه از حضور توتال گفت و موضوع ختم به خیر شد...

نفتی ها /آذر سال ۹۶ زنگنه به مجلس رفت تا به دلنگرانی‌های مجلس نشینان در خصوص همکاری مجدد خود و یارانش با توتال در پارس جنوبی جواب دهد. درآنزمان با اطمینان خاطر زنگنه از حضور توتال گفت و موضوع ختم به خیر شد و زنگنه به پشت صندلی ریاستش در وزارت نفت بازگشت. اما اینبار پس از گذشت حدود یکسال و نیم از آن روز وزیرنفت باردیگر به مجلس می‌رود تا به دلنگرانی‌های همان نمایندگان اما اینبار در خصوص دلایل خداحافظی توتال و زمین گیر شدن فاز ۱۱ پاسخ دهد. شاید برای همین باشد که بسیاری از کارشناسان تاکید دارند پیش بینی واکنش بهارستانی‌ها به توضیحات این وزیر روحانی در این هفته دشوار خواهد بود. هر چند که به نظر می‌رسد هفته سختی در انتظار زنگنه خواهد بود چراکه بازهم خادمی با طرح چنین سوالی سعی دارد زنگنه و عملکردش را به نقد بکشد. زنگنه ای که روزی برای اطمینان خاطر همکاری با توتالی ها به مجلس رفته بود این هفته به مجلس م‌یرود تا بگوید چرا تمام رویاهایش در خصوص توتال به باد رفته است!
اگرچه این تنها سوالی نیست که زنگنه را به صحن مجلس کشانده است. برخی از شنیده ها حکایت از آن دارد که برخی از سوالات طرح شده در خصوص حاشیه های مدیریتی است که گریبان گیر صنعت پتروشیمی شده و زنگنه باید پاسخگوی تصمیم های خود در این صنعت باشد. هر چند که این خبر تاکنون تایید و یا تکذیب نشده اما بنا بر شنیده ها این موضوع قراراست با حضور وزیرنفت در مجلس به طور جدی بررسی و ییگیری گردد.
از سویی دیگر نباید فراموش کرد وزیر نفت دولت دوازدهم تا کنون یک کارت زرد از مجلس دریافت کرده و دریافت کارتی دیگر در شرایط فعلی برای وی خطری جدی تلقی می‌شود. دراین بین تاکید می‌گردد تبعیض در گازرسانی به شهرستان‌های کشور که هنوز بخشی از استان‌ها از جمله خوزستان گاز رسانی نشده از موضوعاتی است که وزیرنفت باید پاسخگوی سیاست های اجرائی خود و یارانش دراین خصوص باشد.
این درحالی است که  زمان آغاز به کار دولت دوازدهم، وزیر نفت ۸ مرتبه برای پاسخ به سوالات نمایندگان در صحن مجلس حاضر شده و این بار نهمی است که وی باید به خانه ملت برود. 
آبان و آذر سال ۱۳۹۶ زنگنه ۲ بار برای پاسخ به سوال حسینعلی حاجی دلیگانی، نماینده مردم شاهین شهر در خصوص طرح برندینگ جایگاه‌های سوخت  ودیگر نمایندگان به مجلس رفت که در نهایت نمایندگان از پاسخ های وزیر نفت قانع نشدند و به این ترتیب وی از مجلس کارت زرد گرفت.  البته دراین ۲ جلسه زنگنه به دلنگرانی‌های نمایندگان در خصوص حضور توتال در فاز ۱۱ پاسخ داد و درنهایت با اطمینان خاطری که این وزیر از حضور این شرکت در پارس جنوبی به بهارستانی‌ها داد نمایندگان در خصوص این سوال ابراز رضایت کردند و به زبانی ساده تر قانع شدند!
۴ اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۷ سوال جواد کریمی قدوسی نماینده مشهد از وزیر نفت در دستور کار صحن علنی مجلس قرار گرفت. سوال در مورد نگاه به بیرون در اقتصاد نفت و زمینه سازی برای فروپاشی اقتصاد کشور و همچنین نقش باشگاه نفت و نیرو در زمینه قراردادهای خارجی بود که نماینده سوال کننده را قانع نکرد اما با رای گیری نهائی صورت گرفته زنگنه برنده میدان شد.
۳ تیرماه سال گذشته نیز زنگنه در مجلس حاضر شد و پاسخگوی سوالاتی حول ومحور  فساد در پرونده کرسنت و مشکلات ناشی از آن بود که در نهایت نمایندگان قانع نشدند و درآنزمان صحبت از استیضاح وزیر البته س از ایان تعطیلات مجلس به میان کشیده شد. اما یاران زنگنه توانستند در نهایت این خشم نمایندگان را خاموش کنند.
در این بین اوایل مرداد ماه سال گذشته هم زنگنه برای پاسخ به سه سوال نادر قاضی‌پور و علیرضا محجوب نمایندگان ارومیه و تهران در جلسه علنی مجلس حاضر شد. این سوالات شامل علت واردات بی‌رویه پمپ‌های صنعتی بی کیفیت از چین و عدم حمایت از شرکت‌های تولیدکننده داخلی، علت عدم نظارت وزارت نفت بر پالایشگاه‌ها جهت تامین مواد اولیه مورد نیاز تولیدکنندگان قیر و دلیل واردات لوله‌های گاز و به دنبال آن تعطیلی کارخانه‌های لوله‌سازی بود که در نهایت وکلای مردم از پاسخ های وزیر نفت قانع شدند. 
یک بار هم اواخر مرداد ماه سال گذشته زنگنه برای پاسخ به سوال علیرضا محجوب، نماینده مردم تهران درباره علت آتش‌سوزی‌های مکرر در پالایشگاه‌ها به مجلس رفت که در نهایت نماینده سوال کننده از پاسخ های وی قانع شد.
۲۷ آبانماه سال گذشته نیز زنگنه باردیگر به مجلس رفت و پاسخگوی سوال علی ساری نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی در خصوص عدم توزیع مناسب خدمات اجتماعی بود و درنهایت نیز نماینده سوال کننده از پاسخ زنگنه قانع شد.
دراین بین روز آخر دی ماه سال گذشته نیز باردیگر زنگنه به مجلس رفت تا جوابگوی سوالاتی چون عزل و نصب هیات مدیره شرکت نفت ستاره خلیج فارس و ورود بنزین به کشور باشد که در نهایت نمایندگان از پاسخ های این وزیر قانع شدند!
البته این تنها حاشیه نفتی مجلس در هفته آینده نخواهد بود چراکه قراراست گزارش کمیسیون انرژی در مورد تخلفات مرتبط با شرکت پالایش نفت کرمانشاه نیز در صحن مجلس قرائت گردد. بنابراین باید منتظر شد و دید سرانجام این پرونده هم به کجا ختم خواهد شد. به هرحال باید تاکید کرد این هفته قطعا روزهای پر حاشیه ای برای نفت و نفتی‌ها تلقی می‌گردد.
اختصاصی

لینک کوتاه

http://naftiha.ir/5397

کلیدواژه

زنگنه

توتال

بهارستان

مجلس شورای اسلامی

اخبار مرتبط

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها