نفت / شناسه خبر: 40298 / تاریخ انتشار : 1399/12/17 14:50
|

اجرای ۴۲۰۰ متر عملیات حفاری در فاز ۱۱ پارس‌جنوبی

مدیرعامل گروه پتروپارس گفت: با وجود شرایط جوی نامساعد و ناپایدار زمستانی در خلیج فارس، عملیات حفاری فاز ۱۱ پارس جنوبی با جدیت و بدون وقفه ادامه دارد و تاکنون چهار هزار و ۱۸۰ متر حفاری انجام شده است.

نفتی ها /مدیرعامل گروه پتروپارس گفت: با وجود شرایط جوی نامساعد و ناپایدار زمستانی در خلیج فارس، عملیات حفاری فاز ۱۱ پارس جنوبی با جدیت و بدون وقفه ادامه دارد و تاکنون چهار هزار و ۱۸۰ متر حفاری انجام شده است.

«حمیدرضا مسعودی» اظهار داشت: عملیات حفاری فاز ۱۱ پارس جنوبی از ۲۴ آذر آغاز و تاکنون چهار هزار و ۱۸۰ متر عملیات حفاری روی چاه‌های فاز ۱۱ انجام شده است.

وی با اشاره به اینکه به‌منظور دستیابی به تولید زودهنگام از آخرین فاز پارس جنوبی، حفاری‎‌ها در دو مرحله انجام می‌‎شود، افزود: در مرحله نخست یک چاه توصیفی و سه چاه تولیدی، حفاری و تکمیل می‎‌شود و در ادامه پس از نصب سکوی تولیدی، هشت چاه دیگر حفاری و تکمیل خواهند شد.

مدیرعامل گروه پتروپارس با بیان اینکه نصب لوله‎‌های هادی و سیمان‌کاری حفره ۳۲ اینچ ۱۲ حلقه چاه و همچنین نصب لوله جداری و سیمان‌کاری حفره ۲۴ اینچ سه حلقه چاه تکمیل شده است، بیان‌داشت: اکنون عملیات حفاری حفره ۲۴ اینچ چاه چهارم آغاز شده است.

مسعودی با تاکید بر اینکه ملاک عمل پتروپارس استفاده حداکثری از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی است، گفت: تاکنون ۱۰۰ درصد قراردادهای مطالعات اولیه و سرویس‌‎های عمومی، ۵۰ درصد خریدهای زیرسطحی و روسطحی و ۱۰۰ درصد قرارداد پیمانکاران زیرسطحی و روسطحی با شرکت‎‌ها و تامین‎‌کنندگان داخلی بسته شده که به این ترتیب به اشتغال‌زایی حدود ۵۰۰ نفر به‌صورت مستقیم و نزدیک به ۲ هزار نفر به‌صورت غیرمستقیم انجامیده است.

به گزارش ایرنا، در ابتدا قرار بود تا توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی توسط کنسرسیومی متشکل از توتال، سی. ان. پی. سی چین و پتروپارس ایران انجام شود. اما به دلیل خروج آمریکا از برجام ابتدا توتال و سپس شرکت چینی از این قرارداد خارج شدند و در نهایت قرارداد توسعه تنها فاز باقی مانده از میدان مشترک پارس جنوبی به پتروپارس واگذار شد. 

بر اساس اعلام وزارت نفت، تولید از این بخش از میدان از سال آینده آغاز خواهد شد و برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها، یکی از سکوهای فاز ۱۲ که قابلیت تولید در آن منطقه را ندارد به موقعیت فاز ۱۱ منتقل می‌شود.

لینک کوتاه

http://naftiha.ir/40298

کلیدواژه

عملیات حفاری

خلیج فارس

پارس‌جنوبی

اخبار مرتبط

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها