نفت / شناسه خبر: 40179 / تاریخ انتشار : 1399/11/29 07:47
|

کارنامه وزارت نفت در دولت روحانی چگونه بود؟

این اما در کنار ده ها انتقاد تخصصی است که این روزها دامنگیر وزارت نفت شده و عجیب‌تر این که سکوتی مرموز هم فضای دولت را پر کرده است...

نفتی ها /بسیاری از کارشناسان، مدیران و دلسوزان صنعت نفت و انرژی کشور متفق القول هستند که صنعت نفت در دوران وزارت آقای زنگنه در دولت‌های هفتم، هشتم ، یازدهم و دوازدهم با بی توجهی بیشتری از سوی وزرات نفت مواجه شده است .
همین منقدان اما از همان روزی که روحانی زنگنه را برای وزارت نفت انتخاب کرد معتقد بودند زنگنه گزینه خوبی برای وزارت نیست اما با دفاع تمام قد روحانی روبه‌رو شدند حالا اما ورق برگشته بعد از  ۸ سال وزیر نفت پای تریبون صداوسیما نشست و زمانیکه مجری از وی نقطه ضعفش را جویا شد، پاسخ را وزیر شدنش در دوره روحانی یعنی بزرگترین حامیش دانست!
بررسی عمکلرد بیژن زنگنه حاکی از این واقعیت است که تمامی تلاش وزارت نفت در این چند  سال متمرکز بر افزایش میزان تولید و صادرات نفت خام بوده است؛ راهبردی که نه تنها تاثیری در خنثی‌سازی تحریم‌های نفتی نداشته بلکه نتیجه معکوس داده و اثرگذاری تحریم‌ها را بر اقتصاد کشور افزایش داده است.
اما روند پالایشگاه سازی در ایران با روی کار آمدن زنگنه در سال ۷۶ بالکل منقطع گردیدغ  وزیر کهنه‌کارنه تنها هیچگاه اعتقادی به ساخت پالایشگاه نداشت، بلکه اگر در موارد نادری مثل پروژه پالایشگاه سیراف که با خوراک میعانات گازی طراحی شده است، اعتقاد آورد، پالایشگاه‌ساز خوبی نشد.
این اما در کنار ده ها انتقاد تخصصی است که این روزها دامنگیر وزارت نفت شده و عجیب‌تر این که سکوتی مرموز هم فضای  دولت را پر کرده است؛ در همین راستا پایگاه تحلیلی خبری نفتی‌ها هم در نظرسنجی اخیر خود از مخاطبینش خواست تا اعلام کنند که عملکرد وزارت نفت دولت روحانی را چگونه ارزیابی می‌کنند که  ۸۶ درصد  مخاطبین "نفتی ‌ها" عملکرد زنگنه در دولت روحانی را خیلی بد ارزیابی کردند.

 واقعیت این است که انتخاب مجدد زنگنه به وزارت نفت در سال ۱۳۹۲ متاسفانه بر مبنای ارزیابی و ارزشیابی دقیق رفتار و عملکرد ایشان در دوره های قبلی مسئولیت ایشان خصوصا در وزارت نفت نبود، بلکه تحت تاثیر وضعیت وخیمی بود که دولت نهم و دهم در سطح کشور و به ویژه در وزارت نفت پدید آورده بود و آن وضعیت وخیم، ناکارایی ها و عملکردهای منفی مدیریت وزارت نفت در دوره گذشته را نیز تحت الشعاع قرار داده بود. در شرایط بعد از انتخابات ۹۲ در مقابل انتقاداتی که نسبت به عملکرد گذشته آقای زنگنه وجود داشت، گفته می شد که ایشان تعهد داده اند که روش و منش گذشته را تکرار نکنند ولی بسیاری معتقدندکه  دقیقا همان روش و منش و شاید حتی بدتر از آن تکرار شد.

شما مخاطبین عزیز "نفتی‌ها" همچنان می‌توانید برای شرکت در این نظرسنجی اینجا کلیک کنید.

 

لینک کوتاه

http://naftiha.ir/40179

کلیدواژه

زنگنه

بیژن زنگنه وزیر نفت

روحانی زنگنه

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها