نفت / شناسه خبر: 39935 / تاریخ انتشار : 1399/10/22 15:21
|

نبود برنامه جامع انرژی هوا را از ما گرفت؟

اگر به درستی با مصرف بالای انرژی در کشور برخورد نشود احتمالاً بزودی نه تنها باید گاز طبیعی بلکه مازوت وارد کنیم و این برای سومین تولیدکننده گاز جهان بخوبی نشان‌دهنده اوج بحران است.

نفتی ها /می‌گویند چون تهران بزرگترین کلان شهر غیربندری دنیاست این که هر سال با آمدن فضول سرد سال و وارونگی دما هوایش قابل تنفس نباشد طبیعی است، اما سوال اینجاست که این ورزها این آلودگی پایش را فراتر از تهران گذاشته و چندین کلانشهر دیگر را که موقعیت جغرافیایی متفاوتی با تهران هم داشتند را آلوده کرده است.
از سویی دیگرمنتقدان نبود یک برنامه‌ریزی جامع انرژی را ماحصل این وضعیت می‌دانند و معتقدند بین سال‌های ۱۹۹۰ و ۲۰۱۸ کشورهای توسعه‌یافته از جمله چین توانسته‌اند نزدیک به ۷۰ درصد شدت مصرف انرژی خود را کاهش دهند. شدت انرژی بالا بیانگر قیمت یا هزینه بالای تبدیل انرژی به تولید ناخالص داخلی است و این رقم مدام در ایران در حال افزایش است و اگر به درستی با این مسأله برخورد نشود احتمالاً بزودی نه تنها باید گاز طبیعی بلکه مازوت وارد کنیم و این برای سومین تولیدکننده گاز جهان بخوبی نشان‌دهنده اوج بحران است.
کاظمی مدیر عامل سابق شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی نیز در این خصوص گفته است: در حالی که  دنیا در حال برنامه‌ریزی برای سال‌های ۲۰۳۰ و ۲۰۵۰ است اما ما حتی برای ۵ سال آینده برنامه استراژیک نداریم و مدام به فکر افزایش مصرف هستیم. گاز را به مناطق گرمسیری و روستاهایی برده‌ایم که ممکن است در ۱۰ سال آینده خالی از سکنه شوند. همه دنیا این کار را می‌توانند انجام دهند اما نمی‌کنند. در ایران این مسأله مطرح نیست که به چه قیمتی برخی کارها انجام شود. گاهی یک شبکه محلی تأمین سوخت بهتر از نوع کلان آن است. لذا پیش از هرچیز به برنامه و اجرای دقیق آن برای مدیریت مصرف و کاهش شدت انرژی نیاز داریم. در برخی از مواقع نیاز است که به جای توسعه پالایشگاه‌ها حمل و نقل ریلی را توسعه دهیم و نیروگاه‌هایی را حتی تعطیل کنیم. باید با دید کلان، از دریچه منافع کلان مردم و کشور به مسأله نگاه کرد.

حالادر شرایطی که به گفته مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، روزانه ۱۱ مرگ زودرس به دلیل آلودگی هوا در این شهر اتفاق می‌افتد، مشکل بتوان با حذف یا اضافه کردن یک عامل (مازوت) چیزی را تغییر داد. و به نظر می‌رسد تا زمانی که ایران بخواهد  همچنان بزرگ‌ترین پرداخت‌کننده یارانه انرژی در جهان باشد و  روند فزاینده آلودگی هوای کلانشهرها را با توصیه و خواهش و تمنا تغییر دهداوضاع تغییر چندانی نخواهد کرد؛این روزها ما بیشتر از  هر زمان دیگری نیازمند استراتژی های تخصصی  و بررس شده هستم./فائزه پناهی

پست الکترونیکی نفتی‌ها به نشانی naftiha.ir@gmail.com برای دریافت نقطه نظرات، پیشنهادها، انتقادها و شکایات شما به عنوان پل ارتباطی این پایگاه خبری – تحلیلی با شما مخاطبان عزیز، در دسترس قرار دارد که شما مخاطبین عزیز نفتی ها می‌توانید از این طریق با ما در ارتباط باشید.

.

 

لینک کوتاه

http://naftiha.ir/39935

کلیدواژه

مازوت

برنامه جامع انرژی

اخبار مرتبط

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها