نفت / شناسه خبر: 39905 / تاریخ انتشار : 1399/10/20 08:26
|

افشای حقیقت پشت پرده یک طرح ملی دولت توسط "نفتی‌ها"/ پالایشگاه بی خوراک بید بلند خلیج فارس افتتاح می‌شود؟

پالایشگاه بید بلند خلیج فارس که به اذعان برخی از مسوولان قراراست بهمن ماه سالجاری جشن افتتاح خود را برگزار کند این روزها به دلیل افت فشار گاز پارس جنوبی مجبور به دریافت خوراک از NGL ۹۰۰ پازنان شده است

نفتی ها /بهره برداری غلط  و افت فشار گاز در پارس جنوبی این روزها دامن یکی از بزرگترین طرح های ملی کشور را گرفته تا جاییکه علی رغم سرمایه گذاری هنگفت، پروژه مذکور با ۳۰ درصد خوراک مشغول به تولید غیر مستمر است که البته در ادامه این راه و حفظ ظرفیت کنونی آن نیز حرف و حدیث بسیاراست. اما نکته حائزاهمیت آنکه مسوولان این پروژه ملی به دنبال افتتاح این طرح احتمالا در بهمن ماه سالجاری هستند آنهم طرحی که به صورت چراغ خاموش و بدون خوراک لازم و البته استهلاک قابل تامل تجهیزات حساس به دلیل بهره گیری از خوراک بی کیفیت فعلی در حال سپری کردن روزهای خاکستری خود است!
بنابر اطلاعات به دست آمده؛ پالایشگاه بید بلند خلیج فارس که به اذعان برخی از مسوولان قراراست بهمن ماه سالجاری جشن افتتاح خود را برگزار کند این روزها به دلیل افت فشار گاز پارس جنوبی مجبور به دریافت خوراک از NGL ۹۰۰ پازنان شده است. این درحالی است که گفته می‌شود این پالایشگاه برای راه اندازی کامل با ظرفیت صددرصد باید ۲ میلیارد فوت مکعب گاز در روز دریافت نماید که این رقم در حال حاضر حدود ۶۰۰ میلیون فوت مکعب گاز بی کیفیت (دارای میعانات) عنوان می‌گردد.
نکته نگران کننده آنجاست که در شرایطی که حدود ۳.۵ میلیارد دلار برای ساخت این پالایشگاه هزینه گشته و بسیاری از تجهیزات مورد استفاده در آن به دلیل فشار ظالمانه دشمنان، موردتحریم قرار گرفته این روزها به جهت بهره گیری از گاز بی کیفیت به عنوان خوراک دچار مشکلاتی شده اند که قطعا ادامه روند فعلی و اصرار بر افتتاحیه این پروژه در شرایط فعلی میتواند منجر به هدرروی سرمایه ملی گردد. حال  سوال اینجاست که وقتی تاسیسات ذخیره سازی و صادرات ماهشهر بیدبلند خلیج فارس هنوز تکمیل نشده است و خطوط خوراک در بسیاری از مسیرها هنوز یا اجرا نشده و یا ناقص است ، اصرار به افتتاح یک طرح ناقص که تجهیزات ان در حال تخریب شدن کامل هستند چیست؟!! آنهم در شرایطی که بسیاری از کارشناسان تاکید دارند: بی کیفیت بودن گاز ارسالی از NGL ۹۰۰ به پالایشگاه هم ناشی از عدم اجرای تاسیسات جداسازی توسط بیدبلند خلیج فارس در محل NGL   مذکور است.
با اینحال به نظر می‌رسد این روزها دولت بیش از هر چیز دیگر به تبلیغات گسترده افتتاحیه های زودهنگامی محتاج است که پیش ازاین بسیاری از دولتمردان امروز، یاران احمدی نژاد را به دلیل چنین اقداماتی زیرسوال می‌بردند و امروز خود جا پای کسانی گذاشته اند که روزی عملکرد آنان را غیر اخلاقی و غیرفنی می‌دانستند. دراین بین باید دید افتتاحیه این طرح ملی با مشکل مواجه شده امروز تا چه اندازه مهم است که سرمایه ملی را در هر ثانیه از تولید ۳۰ درصدی این پالایشگاه بر باد می‌دهند؟

پست الکترونیکی نفتی‌ها به نشانی naftiha.ir@gmail.com برای دریافت نقطه نظرات، پیشنهادها، انتقادها و شکایات شما به عنوان پل ارتباطی این پایگاه خبری – تحلیلی با شما مخاطبان عزیز، در دسترس قرار دارد که شما مخاطبین عزیز نفتی ها می‌توانید از این طریق با ما در ارتباط باشید.

لینک کوتاه

http://naftiha.ir/39905

کلیدواژه

پالایشگاه بید بلند خلیج فارس

اخبار مرتبط

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها