نفت / شناسه خبر: 39896 / تاریخ انتشار : 1399/10/17 08:41
|

دورانی که خیلی هم طلایی نشد!

نفتی‌ها از مخاطبینش پرسید موافق کم‌کاری وزیر نفت در جذب سرمایه کشورهای آسیایی در صنعت نفت،گاز و پتروشیمی در زمان برجام هستند یا خیر؟در این میان بیش از ۸۷ درصد مخاطبیان از کم کاری زنگنه گفتند.

نفتی ها /یکی از اتفاقات مهمی که در دوران وزارت رنگنه رخ داد برجام بود که میتوانست به عنوان کلید طلایی دورانی که بیشترش با تحریم های سختگیرانه سپری شد رخ بنماید. اما حالا بسیاری از  کارشناسان حوزه نفت و انرژی معتقدند که  زنگنه طی دوران وزارتش و این هفت سال اخیر و بیشتر در روزهای برجامی و پیش از برجامی، وعده و وعیدهای زمین‌مانده‌ی زیاد داشته و دارد و از سویی دیگر حرفی هم نمانده  که نثار شرکت‌های ایرانی نکرده باشد.
در همین راستا بود که پایگاه تحلیلی خبری "نفتی‌ها" نظرسنجی هفته گذشته خود رابه این موضوع اختصاص داد و از  مخاطبینش پرسید موافق کم‌کاری زنگنه در جذب سرمایه کشورهای آسیایی در صنعت نفت،گاز و پتروشیمی در زمان برجام هستند یا خیر؟
در این میان  بیش از ۸۷ درصد مخاطبیان  از کم کاری زنگنه در دوران طلایی برجام گفتند.  


۱۶ فروردین ماه سال‌ ۹۵ بود روحانی و بعد از  آغاز برجام در جایی گفته بود:  "اگر دولت راه گذشته را ادامه می‌داد، امروز صادرات نفت ایران به صفر می‌رسید و نفت ایران در صحنه انرژی از بین می‌رفت"
اگر برجام نبود امروز حتی یک بشکه نفت نمی‌توانستیم صادر کنیم. روحانی آن زمان وضعیت کشور در دوران تشدید تحریم‌ها را به «مریض در حال مرگی» تشبیه کرد که از عمل جراحی سالم بیرون آمده اما عده‌ای می‌خواهند به جای بخیه ایراد بگیرند. این گزاره که اگر برجام نبود، فروش نفت نزدیک به صفر می‌رسید چندی بعد توسط وزیر امور خارجه دولت روحانی هم مطرح شد.
این در حالی است که چند ماه پیش رئیس جمهور گفته بود که «قبل از من اوضاع بهتر بود» و از همه مهمتر این که بعد از  برجام و با اعمال تحریم‌های سفت و سخت نفتی ایران  و همان مسئولین نفت فروختند، جدای از این که در همان روزهای برجام قراردادهایی با شرکت های خارجی بسته شد که چیزی جز ضرر مالی و رکود در برای  صنعت نفت با ارمغان نیاورد.
درواقع دورانی که قرار بود برای ما طلایی باشد طبق آمارها و ارقام چندان هم رویایی نبود، این انتقادها تا جایی پیش رفت که حتی شنیده شد، آقای ظریف معتقد است که زنگنه و بدنه وزارت نفت تمایلی برای حضور شرکت‌های نفتی آسیایی و شرقی برای حضور در بازار پتروشیمی و نفت ایران نداشتند و   ظریف حتی یکی از راه‌های به بن‌بست رسیدن برجام را سستی وزارت نفت در این حوزه می‌دانست.

شما مخاطبین عزیز نفتی‌ها همچنان می‌توانید برای شرکت در این نظرسنجی اینجا کلیک کند.

 

لینک کوتاه

http://naftiha.ir/39896

کلیدواژه

زنگنه

برجام

اخبار مرتبط

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها