نفت / شناسه خبر: 39568 / تاریخ انتشار : 1399/8/28 11:57
|

کاهش ۱۱ درصدی صادرات نفت آذربایجان از خط لوله باکو-تفلیس-جیهان

صادرات نفت آذربایجان از خط لوله باکو-تفلیس-جیهان از طریق گرجستان و ترکیه ۱۱.۲ درصد در ۱۰ ماه اول سال جاری میلادی نسبت به سال قبل کاهش یافت.

نفتی ها /صادرات نفت آذربایجان از خط لوله باکو-تفلیس-جیهان از طریق گرجستان و ترکیه ۱۱.۲ درصد در ۱۰ ماه اول سال جاری میلادی نسبت به سال قبل کاهش یافت.

صادرات نفت آذربایجان از خط لوله باکو-تفلیس-جیهان از طریق گرجستان و ترکیه ۱۱.۲ درصد در ۱۰ ماه اول سال جاری میلادی نسبت به سال قبل کاهش یافت و به ۲۳.۲ میلیون تن رسید.

 از این خط لوله برای صادرات نفت از میادین نفتی آذری، چیراگ و گونشلی با مدیریت بریتیش پترولیوم استفاده میشود.

 صادرات نفت آذربایجان از ابتدای ژانویه تا ماه اکتبر به طور کلی برابر با ۲۹.۳ میلیون تن بود که حدود ۸۰ درصد آن از طریق این خط لوله صورت می‌گرفت.

 میزان نفت ترانزیت شده از قزاقستان از طریق خط لوله باکو-تفلیس-جیهان در ۱۰ ماه اول سال جاری تا ۳.۳ میلیون تن کاهش یافته است. این رقم در سال گذشته میلادی برابر با ۳.۸ میلیون تن بود.

 آذربایجان همچنین نفت خود را از طریق روسیه با خط لوله باکو-نوووروسیسک و از طریق گرجستان به صورت ریلی و با خط لوله باکو-سوپسا صادر می‌کند.

 ترکمنستان هم درگذشته بخشی از نفت خام خود را از طریق خط لوله باکو-تفلیس-جیهان صادر می‌کرد ولی بعد در ۲۰۱۹ صادرات خود را به یک بندر روسی منتقل کرد.

 صادرات نفت آذربایجان از طریق این خط لوله ۸ درصد در ۲۰۱۹ کاهش یافت و به ۳۱.۱۳۵ میلیون تن رسید.

تسنیم


 

لینک کوتاه

http://naftiha.ir/39568

کلیدواژه

صادرات نفت آذربایجان

خط لوله باکو

تفلیس

اخبار مرتبط

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها