نفت / شناسه خبر: 39551 / تاریخ انتشار : 1399/8/26 13:52
|

طرحی که نیامده رفت /گشایش اقتصادی باز هم ناتمام ماند

چگونه یک طرح آن هم طرح انتشار جزئیات عرضه نفت در بورس آن هم قبل از نهایی شدن منتشر می‌شود آن هم به صورت کاملا ناگهانی و بدون برنامه‌ریزی و مشورت با مسئولین مربوطه؟

نفتی ها /هفته گذشته فریدون عباسی دوانی درباره آخرین وضعیت انتشار اوراق سلف نفتی اظهار داشت: موضوع اوراق سلف قبل از اینکه جایی مطرح شده باشد و یا در این زمینه اتفاق‌نظر و یا کار کارشناسی صورت گرفته باشد بعنوان طرح گشایش اقتصادی مطرح شد اما جزئیات آن اعلام نشد  و حالا موضوع در یک کارگروه متشکل از روسای کمیسیون‌های اقتصادی مجلس و با حضور نمایندگان دولت بررسی شد اما در نهایت نتیجه‌ای از آن گرفته نشد و ظاهرا کلا توسط رئیس‌جمهور از دستور کار خارج شده است.
موضوع اما از چند جهت جالب توجه و ابهام برانگیز است، نخست اینکه چگونه یک طرح آن هم طرح انتشار جزئیات عرضه نفت در بورس آن هم قبل از نهایی شدن منتشر می‌شود آن هم به صورت کاملا ناگهانی و بدون برنامه‌ریزی و مشورت با مسئولین مربوطه؟
سوال بعدی اما اینجاست که چرا طرحی که بارها مطرح شده و شکست خورده باز هم وارد گود می‌شود؟ تاکنون چندین بار قرار بوده که نفت عرضه عمومی شود، یکبار در دولت آقای احمدی نژاد چنین مسئله‌ای مطرح شد، اما سرانجامی نیافت، یک بار دیگر نیز طی سال ۹۴ در همین دولت قرار بود نفت به بورس بیاید که در چندین مرحله نیز عرضه شد، اما با توجه به شرایطی که برای آن تعیین کرده بودند، مورد اقبال قرار نگرفت، حال برای سومین بار نیز عرضه نفت در بازار سرمایه به نتیجه نرسید، به نظر می‌رسد حداقل در کوتاه مدت طلسم حضور طلای سیاه در بازار سرمایه شکسته نشود و به نظر می‌رسد هدفی فرای  فروش نفت در میان باشد مثلاًهدفی مانند ایجاد شوک در بازار نفت یا حتی ساکت کردن موقت فضای متشنج ناشی از  عدم برنامه‌ریزی های اقتصادی‌ای که باید می‌بود و نیست.
سوال بعدی اما این است که  اما در نهایت معلوم نشد این این گشایش اقتصادی برای دولت بود یا ملت، هر چند بسیاری از نمایندگان مجلس و کارشناسان هنوز هم معتقدند، درآمد‌های حاصل از فروش سلف نفت در اختیار دولت فعلی قرار می‌گیرد، این در حالیست که دولت بعدی با توجه به این موضوع در دو سال آینده با بدهی‌های سنگینی مواجه می‌شود.
حالا رئیس کمیسیون انرژی مجلس با مختومه اعلام کردن این طرح از این نکته انتقاد دارد که: " بحث بر سر این است که وقتی یک مبحث در جایی غیر از مجلس مطرح می‌شود، نتیجه همین می‌شود، یعنی بیشتر خواست شخصی بر خواست اجتماعی و خرد جمعی غالب می‌شود و این مورد قبول نیست. "
پست الکترونیکی نفتی‌ها به نشانی naftiha.ir@gmail.com برای دریافت نقطه نظرات، پیشنهادها، انتقادها و شکایات شما به عنوان پل ارتباطی این پایگاه خبری – تحلیلی با شما مخاطبان عزیز، در دسترس قرار دارد که شما مخاطبین عزیز نفتی ها می‌توانید از این طریق با ما در ارتباط باشید.
 

 

لینک کوتاه

http://naftiha.ir/39551

کلیدواژه

گشایش اقتصادی

اخبار مرتبط

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها