نفت / شناسه خبر: 39247 / تاریخ انتشار : 1399/7/8 18:48
|

ارزش صادرات نفت به ۱۹ هزار میلیارد تومان رسید

سازمان برنامه و بودجه گزارش داد سهم صادرات نفت خام و میعانات گازی در ۵ ماهه امسال ۳ درصد کل منابع بودجه عمومی بوده است.

نفتی ها / بخشنامه بودجه سال ۱۴۰۰ از سوی سازمان برنامه و بودجه کشور منتشر شد. در بخش مقدمه و تبیین شرایط اقتصاد کلان آمده است که سهم ارزش حاصل از صادرات نفت خام و معیانات گازی در ۵ ماهه ابتدای سال ۹۹ از کل منابع بودجه عمومی کمتر از ۳ درصد بوده است.

براین اساس رقم منابع بودجه عمومی بیش از  ۶۴۰ هزار میلیارد تومان بوده که ۳ درصد آن بالغ بر ۱۹ هزار میلیارد تومان می‌شود.

در این مقدمه نوشته شده است: «از اواسط سال ۱۳۹۷ شدیدترین تحریم های بین المللی علیه ایران بصورت ظالمانه اعمال شد. شدت این تحریم ها بنحوی بود که کمترین منابع حاصل از صادرات نفت و میعانات گازی طی پنج دهه گذشته در نیمه دوم سال ۱۳۹۸ حاصل شد. این وضعیت با شیوع ویروس کرونا طی چند ماه اخیر تشدید شده به نحوی که، سهم ارزش حاصل از صادرات نفت خام و میعانات گازی در پنج ماه ابتدای سال جاری از کل منابع بودجه عمومی کمتر از سه درصد بوده است.

علیرغم تمام این فشارها و کمبود منابع، دولت با سیاست های متناسب، هماهنگی کلیه دستگاههای اجرایی، همراهی قوا و اتحاد و همدلی مردم، توانست بودجه سال گذشته را با دستاوردهای قابل تحسین به سرانجام برساند. به رغم همه تلاشها، شرایط اقتصادی موجود بنحوی است که ضرورت دارد دولت مردان با همت مضاعف پیگیر برنامه های اقتصادی از جمله «نقشه راه سال هشتم دولت» و اقدامات عملیاتی اصلاح گرایانه باشند، به طوری که شعار «جهش تولید» بواقع محقق شود.»/فارس

لینک کوتاه

http://naftiha.ir/39247

کلیدواژه

نفت خام و میعانات گازی

اخبار مرتبط

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها