نفت / شناسه خبر: 39181 / تاریخ انتشار : 1399/6/31 15:27
|

بلاتکلیفی نفت صدای بهارستانی‌ها را درآورد

از این دست بلاتکلیفی ها در حوزه زنگنه به شدت مشهود است از بلاتکلیفی در صادارات گاز گرفته تا فازهای پتروشیمی و پالایشگاه‌ها، خصوصی سازی و صادارت نفت، توزیع بنزین و گازوئیل و حتی بلاتکلیف در استیضاح...

نفتی ها /نبود استراتژی مشخص در صنعت نفت وگاز این روزها علاوه بر کارشناسان صدای بهارستانیها را هم درآورده است؛ به گونه ای که رئیس مجلس امروز گفته است در مجموعه حکمرانی کشور تکلیف ما با موضوع انرژی هنوز روشن نیست .
محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی امروز (دوشنبه، ۳۱ شهریور) در نهمین جلسه شورای هماهنگی روسای کمیسیون‌ها و هیئت رئیسه مجلس، با اشاره به اهمیت جایگاه نفت و گاز برای توسعه همه جانبه کشور، گفت: در مجموعه حکمرانی کشور، تکلیف ما با موضوع نفت و گاز هنوز روشن نیست. حداکثر نگاه ما به نفت و گاز در عمل فقط به عنوان یک منبع درآمد است. ما حتی در جزئی‌ترین و ساده‌ترین مسائل مربوط به نفت و گاز که رابطه مالی بین نفت و دولت است، حداقل‌ها را نداریم.
وی با طرح این موضوع که باید جایگاه نفت و گاز در حکمرانی را به درستی درک و مشخص کنیم، افزود: نفت و گاز در تمامی شئونات ما از جمله در سبک زندگی در بخش‌های مختلف اقتصاد، صنعت، کشاورزی، آب، خاک و آلودگی هوا آثار عمیقی دارد.
قالیباف با اشاره به آلودگی نفت در کشور گفت: این در حالی است که در این خصوص هیچ تعیین تکلیفی را در اقتصاد، سیاست داخلی، سیاست خارجی، امنیت ملی، تولید فرهنگ، بخش کشاورزی و بهداشت و درمان نداشته ایم.
وی با اشاره به اینکه هم اکنون در کشور حداقل ۲۳ درصد افراد جامعه از این انرژی استفاده می‌کنند، آن را یک بی عدالتی بزرگ خواند.
نکته اما اینجاست که این بلاتکلیفی و بازار شامی که این روزها در حوزه نفت و انرژی ایجاد شده اولاً تا کی ادامه خواهد داشت و ثانیاً چه کسی باید جوابگوی آن باشد دولت یا شخص وزیر نفت؛ و از همه جالبتر این است که هر کدام از این اشخاص دیگری را مقصر می‌داند.
در پایان اما باید گفت از این دست بلاتکلیفی‌ها در حوزه نفت و گاز به شدت مشهود است از بلاتکلیفی در حوزه صادارات گاز گرفته تا فازهای پتروشیمی ها و پالایشگاه‌ها و خصوصی سازی و صادارت نفت و  توزیع بنزین و گازوئیل و حتی بلاتکلیفی در استیضاح ... از سویی دیگر هم این اولین باری نیست که یک مسئول از  این موضوع گلایه می‌کند و هشدار می‌دهد اما سوال اینجاست که کجاست گوش شنوا؟
به قول عباسی رئیس کمیسیون انرژی مجلس: بهتر است که ما در مسائل نظام و تصمیمات راهبردی با مراجعه به خردجمعی تصمیماتی را اتخاذ کنیم که با آمدورفت دولت‌ها این سیاست‌ها جابه‌جا نشود و همسایگان نیز در درازمدت تکلیف خود را بدانند تا بتوانند با اطمینان با جمهوری اسلامی تعامل داشته باشند و بدانند درصورت وجود احزاب مختلف، آنها صرفا مجری راهبردهای نظام هستند، نه نظرات شخصی و جناحی خود.»

پست الکترونیکی نفتی‌ها به نشانی naftiha.ir@gmail.com برای دریافت نقطه نظرات، پیشنهادها، انتقادها و شکایات شما به عنوان پل ارتباطی این پایگاه خبری – تحلیلی با شما مخاطبان عزیز، در دسترس قرار دارد که شما مخاطبین عزیز نفتی ها می‌توانید از این طریق با ما در ارتباط باشید.

لینک کوتاه

http://naftiha.ir/39181

کلیدواژه

بهارستاني‌ها

استیضاح

پالایشگاه‌ها

استیضاح ربیعی

طرح استیضاح

استیضاح زنگنه

استیضاح وزیر نفت

اخبار مرتبط

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها