نفت / شناسه خبر: 38684 / تاریخ انتشار : 1399/4/18 08:10
|

فضای تحریم تا چه اندازه به بهانه سودجویی‌های برخی از نفتی‌ها بدل شده؟

بارها شنیده ایم که طولانی شدن بهره‌برداری از برخی طرح های پتروشیمی و یا پروژه های خاصی در این حوزه به بهانه تحریم ها و نبود تجهیزات علی رغم نبود مشکلات مالی دچار تعویق ها و بعضا حتی زدوبندهایی شده است

نفتی ها /تا همین چند سال اخیر، و قبل از جدی شدن تحریم‌های ایران که شامل بخش پتروشیمی هم شد تجهیزات مورداستفاده در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی از وسایل ساده و اقلام خردی مانند مبدل‌های ساده و کولرهای هوایی گرفته تا تجهیزات پیچیده و حساس‌تری مانند کمپرسورها و توربین‌ها، ساخت خارج بود؛ درواقع ایران، در این حوزه عمدتا واردکننده تجهیزات بود.
اما شاید بتوان گفت بعد از سال ۹۱  ، بومی‌سازی در حوزه ساخت تجهیزات و خدمات طراحی و مهندسی به طور ویژه تری مورد توجه قرار گرفت و این اجبار باعث ایجاد موفقیت های خوشایندی در این حوزه شد و خوشبختانه شرکت‌های ایرانی مشارکت بالایی در روند توسعه صنعت پتروشیمی و ساخت و تکمیل طرح‌های توسعه‌ای در این صنعت پیشرو داشته‌اند.
تا جایی که به گفته مدیرعامل شرکت مدیریت توسعه صنایع پتروشیمی، اکنون در برخی تجهیزات بسیار حساس و پیچیده مانند برخی کوره‌های ویژه واحدهای فرآیندی یا مثلا اکسترودرهای پلی‌اتیلن که عمده دانش فنی طراحی ساخت آنها نیز در انحصار صاحبان لیسانس واحدهای مربوطه است مشکلاتی داریم.
در این میان اما بارها شنیده شده که طولانی شدن بهره‌برداری از برخی طرح های پتروشیمی و یا پروژه های خاصی در این حوزه به بهانه تحریم ها و نبود تجهیزات علی رغم نبود مشکلات مالی دچار تعویق ها و بعضا حتی زدوبندهایی شده است.
در همین راستا سایت تحلیلی خبری "نفتی‌ها" نظر سنجی این هفته خود را به این موضوع اختصاص داده است، و از شما مخاطبین عزیز  خواسته تا نظر خود را در این خصوص که تا چه اندازه احتمال دارد افرادی در بدنه مجموعه های تصمیم گیر به بهانه تحریم در بخش خرید تجهیزات طرحهای نفت و پتروشیمی به دنبال زدوبندهای خاص و سواستفاده های مالی باشند؟ بپرسد.
مخاطبین عزیز "نفتی‌ها"می‌توانید برای شرکت در این نظرسنجی اینجا کلیک کنید.

 

لینک کوتاه

http://naftiha.ir/38684

کلیدواژه

طرح پتروشیمی

ارزیابی طرح های پتروشیمی

60 طرح پتروشیمی

تحریم‌های ایران

تحریم های ایران

تحریم صنعت نفت و پتروشیمی

اخبار مرتبط

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها