نفت / شناسه خبر: 38586 / تاریخ انتشار : 1399/4/6 15:48
|

ایران با دور زدن تنگه هرمز از دریای عمان نفت صادر می‌کند

رویترز با اشاره به تصمیم ایران برای احداث خط لوله انتقال نفت تا بندر جاسک در دریای عمان که با هدف دور زدن تنگه هرمز انجام می شود نوشت: ایران بارها تهدید کرده اگر تحریمهای آمریکا جلوی صادرات نفت آن را

نفتی ها /به نقل از رویترز، رئیس جمهور ایران اعلام کرد این کشور قصد دارد از یک بندر دریای عمان نفت صادر کند. به این ترتیب احتیاجی به استفاده از مسیر کشتیرانی تنگه هرمز برای صادرات نفت نیست. این تنگه دهه هاست مرکز درگیری‌های منطقه‌ای بوده است.

 درگیری های بین تهران و واشنگتن از ۲۰۱۸، پس از بیرون رفتن آمریکا از قرارداد اتمی برجام که بین ایران و ۶ قدرت بزرگ دنیا بسته شده بود و وضع دوباره تحریم ها علیه ایران افزایش یافته است. هدف از این تحریم ها مختل کردن صادرات نفت ایران بود.

 ایران بارها تهدید کرده اگر تحریمهای آمریکا جلوی صادرات نفت آن را بگیرد، تنگه هرمز را می بندد.

 حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران در یک سخنرانی تلویزیونی اظهار داشت:« این یک تصمیم استراتژیک و یک قدم مهم برای ایران است تا به صادرات نفت خود ادامه دهد».

 روحانی گفت ایران قصد دارد تا ماه مارس یک میلیون بشکه در روز نفت از بندر جاسک در دریای عمان، درست در جنوب تنگه هرمز، صادر کند.

 صادرات نفت ایران تحت تحریم های آمریکا کاهش یافته و به ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار بشکه در روز رسیده است. ایران  ۲.۵ میلیون بشکه نفت در روز در آوریل ۲۰۱۸ صادر کرده بود.

وی گفت:« این اقدام به خریداران نفت ما اطمینان می‌دهد که ایران در صورت بسته شدن تنگه هرمز هم به صادرات نفت ادامه می دهد»./تسنیم

لینک کوتاه

http://naftiha.ir/38586

کلیدواژه

خط لوله انتقال نفت تا بندر جاسک

دریای عمان نفت

اخبار مرتبط

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها