نفت / شناسه خبر: 38579 / تاریخ انتشار : 1399/4/3 13:36
|

ویدیو/ عملیات مشبک‌کاری چه زمانی خطرآفرین می‌شود؟

زمانی که این لوله های tcp را که حامل این گلوله های انفجاری هستند در داخل چاه قرار میگیرند اگر به هر دلیلی، اشتباهی در این میان رخ بدهد، این چاشنی به راحتی میتواند باعث انفجار شود.

نفتی ها /این ویدیو مربوط به عملیات Perforation یا همان  مشبک کاری است، عملیات Perforation فرایندی در حفاری است، که جهت سوراخ کردن لوله جداری برای عبور جریان سیال، از مخزن نفتی به درون ستون چاه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 این عمل معمولاً به وسیلهٔ تفنگ‌های مخصوص انجام می‌گیرد و روش کار به این صورت است که گلوله‌هایی روی این تفنگ‌ها قرار گرفته و پس از راندن تفنگ به درون چاه و قرارگیری در محل مورد نظر با شوک الکتریکی که از سر چاه اعمال می‌شود، گلوله شلیک و باعث ایجاد سوراخ در کیسینگ شده و جریان به درون چاه وارد می‌شود.

این عملیات با تجهیزات بسیار پیشرفته سخت افزاری و نرم افزاری، برای کسب اطلاعات مورد نیاز پتروفیزیکی، اعم از اندازه گیری اشعه گامای طبیعی، مقاومت الکتریکی طبقات و تخلخل در مخازن نفت و گازی نیز کاربرد دارد.

 علاوه بر این یکی از  مهمترین کاربردهای این عملیات  ایجاد انفجار در چاه است تا هم مقاومت چاه را افزایش دهند و لایه های سست را از بین ببرند و هم این که راه را برای عبور جریال نفت آزاد کنند  و در واقع قسمتی از لایه های زمین که نفت وجود دارد را با مواد منفجره و گلو له های(که روی بدنه لوله ها در ویدیو مشخص است) جداره داخلی چاه را سوراخ میکنند تا اجازه ورود به نفت را بدهند.

گفتنی است هر کدام از این گلوله ها توانایی عبور از لوله های جداری داخل چاه را تا تقریبا حدود ٧٠ سانتی متر در سازند دارند.

نکته مهم در این میان همیشه باید مورد توجه  سوپروایزرها قرار بگیرد این است که اولین شاخه زیر چاشنی انفجاری همیشه باید خالی باشد،  زیرا زمانی که  این لوله های tcp  را که حامل این گلوله های انفجاری هستند  در داخل چاه قرار میگیرند  اگر به هر دلیلی، اشتباهی در این میان رخ بدهد، این چاشنی به راحتی میتواند عمل کند و باعث انفجار سایر گلوله  و یک حادثه عظیم شود که تلفات جانی  و مالی زیادی به بار بیاورد.

برای همین همیشه در بخش های نفتی بین المللی  یک الی دو شاخه زیر چاشنی انفجاری  را مسدود میکنند. و گلوله ای  درآن تعبیه نمیشود . تا اگر مشکلی پیش آمد تنها گلوله های زیرین که در چاه هستند عمل خواهند کرد و جان افراد حاضر در محل حفظ خواهد شد.

علاوه بر این امکان مشبک کاری در چاه های انحرافی و افقی، امکان راندن تفنگ مشبک کاری با طول بیشتر ، صرفه جویی در وقت و هزینه و سهولت در بازیابی تفنگ مشبک کاری پس از عملیات در صورت گیر کردن به دیواره چاه از دیگر مزیت های این شیوه عملیات است.

 مشبک کاری چاه های نفت و گاز جزء عملیات تکمیلی چاه محسوب می شود، گلوله مشبک کاری یک وسیله قوی انفجاری است که آزاد شدن آنی و لحظه ای انرژی ذخیره شده در آن،‌ کلید توانایی این سیستم برای نفوذ در مخازن نفت و گاز است

پست الکترونیکی نفتی‌ها به نشانی naftiha.ir@gmail.com برای دریافت نقطه نظرات، پیشنهادها، انتقادها و شکایات شما به عنوان پل ارتباطی این پایگاه خبری – تحلیلی با شما مخاطبان عزیز، در دسترس قرار دارد که شما مخاطبین عزیز نفتی ها می‌توانید از این طریق با ما در ارتباط باشید.
 

لینک کوتاه

http://naftiha.ir/38579

کلیدواژه

عملیات Perforation

مخزن نفتی

لوله های tcp

اخبار مرتبط

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها