نفت / شناسه خبر: 38408 / تاریخ انتشار : 1399/3/7 06:31
|

گمانه‌زنی کارشناسان از اعضای جدید کمیسیون انرژی مجلس/ انرژی نشینان مجلس چه کسانی خواهند بود؟

از میان ۲۲ نماینده عضو کمیسیون انرژی در مجلس دهم تنها ۴ نماینده موفق شدند تا به مجلس یازدهم راه یابند.

نفتی ها /آیین افتتاحیه یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی صبح امروز با حضور ۲۷۶ نماینده منتخب و با حضور رییس جمهوری برگزار می‌شود.
در خصوص ترکیب هیات رییسه سنی  گفته می‌شود، سید رضا تقوی منتخب تهران رییس سنی و مصطفی میرسلیم نایب رییس سنی خواهد بود؛ روح الله نجابت منتخب شیراز و محسن فتحی منتخب کردستان به عنوان جوانترین دبیران اول و دوم در محل استقرار هیات رییسه قرار می‌گیرند.
همچنین قرار است پس از مراسم افتتاحیه رای گیری استمزاجی انجام شود تا بر پایه آن مشخص شود که جلسه دوم روز پنج شنبه برگزار شود یا خیر.
اما در این میان اگر بخواهیم درباره کمیسیون انرژی مجلس پیشین و جدید صحبت کنیم باید گفت؛ از میان ۲۲ نماینده عضو کمیسیون انرژی در مجلس دهم تنها ۴ نماینده موفق شدند تا به مجلس یازدهم راه یابند. 

 

اما در خصوص گمانه زنی ها  درمورد اعضای کمیسیون انرژی مجلس باید گفت، بر اساس ماده ۳۶ آیین نامه هر یک از نمایندگان برای تعیین کمیسیون تخصصی خود فرم‌های امتیازبندی را از شعبه مربوط دریافت می‌کند و پس از تکمیل فرم به همراه تعیین دو اولویت پیشنهادی، حداکثر تا سه روز پس از افتتاح دوره به هیئت رئیسه مجلس تحویل دهد.

بنا بر تبصره ۱ ماده ۳۶ فرم امتیاز بندی و دستورالعمل اجرایی این ماده بر اساس شاخصه‌های تحصیلات، سوابق اجرایی مرتبط و نمایندگی مجلس و سابقه عضویت در کمیسیون است که ظرف مدت سه ماه از تاریخ تصویب این قانون توسط هیئت رئیسه مجلس تهیه می‌شود و به تصویب جلسه مشترک هیئت رئیسه و کمیسیون آیین نامه داخلی می‌رسد.

طبق ماده ۳۷ آیین نامه هیئت رئیسه پس از دریافت نظر شعب و تعیین امتیاز و رتبه بندی، نسبت به تکثیر و توزیع گزارش آن اقدام می‌کند. نمایندگان معترض می‌توانند ظرف مدت چهل و هشت ساعت پس از توزیع گزارش، اعتراض خود نسبت به امتیاز‌ها به هیئت رئیسه تقدیم کنند تا هیئتی مشترک متشکل از هیئت رئیسه مجلس و روسای شعب با دعوت از نماینده معترض به امتیاز خود، ظرف مدت چهل و هشت ساعت پس از انقضای مهلت فوق، به اعتراضات رسیدگی و اعلام نظر کند. پس از اتمام این مراحل هیئت رئیسه نسبت به تعیین و اعلام فهرست اعضای کمیسیون‌های تخصصی بر مبنای امتیازات هر فرد، اقدام می‌کند.

بر همین اساس  هریک از کمیسیون‌های تخصصی مجلس موظف است از میان اعضای خود کمیته و یا کمیته‌های فرعی متناسب با موضوعات مربوط تشکیل دهد. کمیته‌های فرعی دارای یک رئیس، نایب رئیس و یک منشی خواهند بود که توسط اعضای همان کمیته انتخاب می‌شوند. همچنین پس از انتخاب اعضای کمیسیون‌ها، هر کمیسیون به ریاست مسن‌ترین عضو و با حضور حداقل دو سوم اعضا خود منعقد و فوراً  یک‌رئیس، دو نایب رئیس، یک مخبر و دو منشی با رأی مخفی با برگه با اکثریت نسبی به مدت یکسال انتخاب می‌کنند.

حال از میان نمایندگان راه یافته به یازدهمین مجلس شورای اسلامی در جدول زیر به نمایندگانی که احتمال حضورشان در کمیسیون انرژی بیشتراز سایرین است اشاره شده است قابل ذکر است این نمایندگان تحصیلات یا سابقه کار مربوط به حوزه انرژی را دارند و تنها با همین فرض جزو این گروه احتمالی قرار گفته اند.

لیست نمایندگان احتمالی در کمیسیون انرژی مجلس یادهم


در پایان اما درباره گزینه‌های اصلی احتمالی ریاست کمیسیون انرژی مجلس یازدهم  هم به نام سه نفر بیشتر از سایرین اشاره میشود .
فریدون عباسی: دارای مدرک دکترای فیزیک هسته‌ای، ریاست گروه فیزیک در دانشگاه شهید بهشتی، ریاست دانشکده فیزیک دانشگاه امام حسین ع، معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی، عضو شورای مرکزی انجمن هسته‌ای ایران، قطعنامه ۱۷۴۷ شورای امنیت او را با عنوان با عنوان «دانشمند ارشد وزارت دفاع و مرتبط با انستیتو فیزیک کاربردی» مورد تحریم بین المللی قرار داده است، ایشان در سال ۸۹ مورد ترور نافرجام عوامل موساد رژیم صهیونیستی قرار گرفت.
فریدون حسنوند: چهاردوره نماینده مجلس شورای اسلامی بوده و اکنون در دوره پنجم خود به بسر می برد. حسنوند چهارسال پیاپی ریاست کمیسیون انرژی مجلس را بر عهده داشته، وی در کارنامه خود، استاندار بوشهر را نیز دارد.
مجتبی رضاخواه: فوق دکتری رشته مدیریت بهینه‌سازی و فارغ‌التحصیل رشته اقتصاد انرژی از دانشگاه ماینز کلرادوی امریکا، عضو هیئت علمی دانشکده فنی مهندسی دانشگاه تربیت مدرس، مدیرعامل شرکت استارتاپی داده پردازان آسان میوه، دستیار پژوهشی شرکت نیومانت، دنور، کلرادو، آمریکا

پست الکترونیکی نفتی‌ها به نشانی naftiha.ir@gmail.com برای دریافت نقطه نظرات، پیشنهادها، انتقادها و شکایات شما به عنوان پل ارتباطی این پایگاه خبری – تحلیلی با شما مخاطبان عزیز، در دسترس قرار دارد که شما مخاطبین عزیز نفتی ها می‌توانید از این طریق با ما در ارتباط باشید.

لینک کوتاه

http://naftiha.ir/38408

کلیدواژه

انرژی نشینان مجلس

کمیسیون انرژی مجلس

اخبار مرتبط

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها