نفت / شناسه خبر: 38381 / تاریخ انتشار : 1399/2/30 15:04
|

آینده هلدینگ‌های پتروشیمی با یک توئیت قابل پیش بینی شد/ کدام هلدینگ‌ها پولدارتر می‌شوند؟

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی امروز با توئیتی تازه از راهبرد جدید NPC در راستای تولید هر چه بیشتر پلی پروپیلن پرده برداشته است.

نفتی ها /معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی امروز با توئیتی تازه از راهبرد جدید NPC در راستای تولید هر چه بیشتر پلی پروپیلن پرده برداشته است.
دراین توئیت آمده است:" یک از راهبردهای مهم NPC نواختن آهنگ توسعه هوشمند صنعت پتروشیمی از مسیر پلی پروپیلن است".
این درحالی است که شنیده می‌شود علی رغم وجود ۴ روش مختلف برای تولید پروپیلن در کشور اما با توجه به افزایش بیش از اندازه تولید متانول در پتروشیمی‌های کشور و عدم توان فروش این میزان محصول در قالب مصرف داخلی و صادرات احتمالا تمرکز بیشتر شرکت ملی صنایع پتروشیمی بر تولید پلی پروپیلن از متانول باشد.
بنابراین احتمال، به زودی باید منتظر نقش آفرینی هلدینگ‌های کوچکی چون هلدینگ پتروفرهنگ در صنعت پتروشیمی باشیم. هلدینگی که به جهت تولید ۶.۶ میلیون تن متانول در سال با درآمد قابل قبولی مواجه نبوده که در صورت تبدیل کردن این میزان متانول به پروپیلن و قیمت قابل قبول این محصول در بازار جهانی احتمالا باید گفت این هلدینگ دراینصورت از ورشکستگی نجات خواهد یافت. دراین بین آمارها نشان می‌دهد به ترتیب هلدینگ شستان، هلدینگ پارسیان و پتروشیمی کاوه نقش آفرینان این راهبرد جدید NPC باشند.
هلدینگ خلیج فارس و هلدینگ باختر هر کدام  با ۱.۶۵ میلیون تن در سال تولید متانول نیز در رده های پائین بازگردانان بعدی این راهبرد قرار خواهند گرفت. هلدینگ تاپیکو،متانول خارگ و بانک پاسارگاد نیز از دیگر مجموعه هایی خواهند بود که با وجود تولید متانول می‌توانند از این طریق به درآمد بیشتری دست یابند.
اما نباید از خاطر دور داشت که در سال‌های آتی بنابر تصمیمهای جدید NPC بازی رقابت هلدینگهای پتروشیمی کشور به شکلی دیگر رقم خواهد خورد.

لینک کوتاه

http://naftiha.ir/38381

کلیدواژه

آینده هلدینگ‌های پتروشیمی

راهبرد جدید NPC

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی

اخبار مرتبط

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها