نفت / شناسه خبر: 28341 / تاریخ انتشار : 1399/2/22 14:44
|

تلاش آرامکو برای بازنگری در قرارداد خرید سهام سابیک

در پی افت بیش از ۴۰ درصدی ارزش غول پتروشیمی سابیک پس از سقوط قیمتهای نفت در بحران پاندمی ویروس کرونا، شرکت آرامکوی سعودی به دنبال تغییر قیمت قرارداد خرید سهام عمده در این شرکت است.

نفتی ها /در پی افت بیش از ۴۰ درصدی ارزش غول پتروشیمی سابیک پس از سقوط قیمتهای نفت در بحران پاندمی ویروس کرونا، شرکت آرامکوی سعودی به دنبال تغییر قیمت قرارداد خرید سهام عمده در این شرکت است.

آرامکو سال میلادی گذشته توافق کرد ۷۰ درصد سهام شرکت سابیک را از صندوق سرمایه دولتی عربستان سعودی در قراردادی به ارزش ۶۹.۱ میلیارد دلار خریداری کند که یکی از بزرگترین قراردادهای منعقد شده در صنعت جهانی پتروشیمی تا به امروز به شمار می رود.

در زمان اعلام این توافق در مارس سال ۲۰۱۹، قیمت خرید توافقی ۱۲۳.۳۹ ریال معادل ۳۲.۸۶ دلار به ازای هر سهم بود اما سهام سابیک اکنون که قیمت نفت سقوط کرده و پاندمی ویروس کرونا سابیک را در سه ماهه نخست سال ۲۰۲۰ به دومین ضرر سه ماهه متوالی کشانده است، حدود ۷۰ ریال معامله می شود.

ارزش کل بازار سابیک حدود ۵۶.۵ میلیارد دلار است که ارزش سهامی که قرار است تحت کنترل آرامکو باشد را به حدود ۴۰ میلیارد دلار می رساند.

آرامکو قرار بود پس از عرضه اولیه عمومی سهام خود در سال گذشته، حدود ۷۵ میلیارد دلار سود نقدی به دولت عربستان بپردازد اما تحلیلگران می گویند نقدینگی آزاد این شرکت مبلغ مذکور را پوشش نمی دهد.

یک مقام آگاه سعودی به رویترز گفت: یاسر عثمان الرومایان، مدیرکل صندوق سرمایه گذاری دولتی عربستان سعودی و رییس هیات مدیره آرامکو مذاکرات آرامکو را برعهده دارد و قیمت خرید مورد بازبینی قرار خواهد کرد.

یک منبع آگاه دیگر اظهار کرد که آرامکو می خواهد فشار روی ترازنامه این شرکت را کاهش دهد.

یک سخنگوی شرکت سابیک اعلام کرد که خرید سهام سابیک یک موضوع میان صندوق سرمایه گذاری دولتی عربستان سعودی و آرامکو است.

توافق مذکور ده‌ها میلیارد دلار برای صندوق سرمایه گذاری دولتی عربستان سعودی فراهم کرده و به این سازمان اجازه می دهد منابع مالی پروژه های اشتغالزایی و تنوع سازی اقتصاد را تامین کند.

بر اساس گزارش رویترز، آرامکو که با هدف افزایش سرمایه گذاری در بخش پالایش و پتروشیمی برای تضمین به دست آوردن بازارهای جدید برای نفت خود، این قرارداد را امضا کرده بود، در تلاش برای تهیه ۱۰ میلیارد دلار وام به منظور تهیه پول خرید سهام سابیک است.

ایسنا

لینک کوتاه

http://naftiha.ir/28341

کلیدواژه

آرامکو

غول پتروشیمی

ویروس کرونا

اخبار مرتبط

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها