نفت / شناسه خبر: 28012 / تاریخ انتشار : 1398/12/25 16:13
|

بالا رفتن نرخ نفت‌کش‌ها در آستانه افزایش تولید عربستان و امارات

عربستان سعودی و امارات متحده عربی هر دو اعلام کردند تولید نفت و عرضه نفت خام خود را بالا خواهند برد. این اقدام باعث کاهش شدید قیمت نفت و بالا رفتن کرایه نفتکش‌ها شده است.

نفتی ها /به نقل از راشاتودی، عربستان سعودی و امارات متحده عربی هر دو اعلام کردند به محض اینکه دوره توافق کنونی آنها با روسیه به پایان برسد تولید نفت و عرضه نفت خام خود را بالا خواهند برد. این اقدام باعث کاهش شدید قیمت نفت و بالا رفتن کرایه نفتکش‌ها شده است.

به دنبال به توافق نرسیدن اوپک و روسیه برای کاهش تولید و تقویت قیمت‌ها، عربستان سعودی اعلام کرد تولید نفت خام خود را به ۱۳ میلیون بشکه در روز خواهد رساند و امارات متحده عربی هم اعلام کرد تولید خود را به بیش از ۴ میلیون بشکه در روز افزایش خواهد داد و برنامه‌های خود برای رساندن تولید به ۵ میلیون بشکه در روز را سرعت خواهد بخشید.

این در حالی است که بازارهای جهانی همین حالا هم دچار عرضه مازاد شده و با کاهش تقاضای ناشی از شیوع ویروس کرونا روبرو هستند.

تشدید مناقشات بر سر تولید نفت، نرخ کرایه نفت‌کش‌ها را بالا برد. بیش از ۴۰ درصد از ابرنفتکش‌های شرکت ملی شناور عربستان، بحری، در اختیار صادرات نفت این کشور قرار دارد و حالا به نظر می‌رسد این میزان برای پوشش دادن افزایش تولیدات کافی نباشد. بنابراین عربستان مجبور به رزرو شناورهای اضافی شده است.

طبق داده‌های اس‌اندپی گلوبال، شرکت‌های نفتی دیگر هم به دنبال رزرو نفتکش‌های دیگر هستند. ۲۴ ابرنفتکش از خاورمیانه و ۵ ابرنفتکش از غرب آفریقا و شرق آسیا رزرو شده‌اند.

طبق آمار اس‌اندپی گلوبال کرایه نفتکش‌ها در مسیر خلیج‌فارس-خلیج آمریکا دو برابر شده و به ۷۰ واحد ورداسکیل (مقیاس جهانی) رسیده است. در مسیر خلیج‌فارس-چین هم قیمت‌ها دو برابر شده و به ۱۱۵ واحد رسیده است./مهر

لینک کوتاه

http://naftiha.ir/28012

کلیدواژه

بالا رفتن نرخ نفت‌کش‌ها

عربستان سعودی

اخبار مرتبط

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها