نفت / شناسه خبر: 27920 / تاریخ انتشار : 1398/12/10 08:37
|

نیروهای اقماری نفت این روزها چه کنند؟

نگاهی گذرا به بحث نیروهای اقماری در صنعت نفت این نکته را در ذهن متواتر میسازد که تنها با مدیریت این نیروها و اتخاذ تدابیر ویژه می‎توان از صنعت نفت و البته تولید آن در مقابل این ویروس مراقبت کرد.

نفتی ها /طی چند روز گذشته با افزایش تعداد بیماران مبتلا به ویروس کرونا در کشور و البته انتشار اخبار ضد و نقیضی در خصوص مراجعت نیروهای اقماری به محل کار و مشکوک بودن وضعیت جسمی آنان به مبتلایان کرونائی این نگرانی که کرونا در مناطق عملیاتی نفت گسترش یابد تشدید یافت. اگرچه دراین میان هیچ یک ازاین اخبار مورد تایید رسمی نرسیده اما نگاهی گذرا به بحث نیروهای اقماری و تعداد زیاد آنان در صنعت نفت این نکته را در ذهن متواتر میسازد که تنها با مدیریت این نیروها و اتخاذ تدابیر ویژه می‎توان از صنعت نفت و البته تولید آن در مقابل این ویروس مراقبت کرد.دراین بین اگرچه مسوولان نفتی طی روزهای گذشته از ضدعفونی کردن ادارات تا تعطیلی گردهمائی‌های غیر ضروری را در دستور کار قرار داده اند اما به نظر می‌رسد در خصوص اصلی‌ترین مشکل این روزهای نفت هنوز تصمیم جدی اتخاذ نگردیده که همین امر می‌تواند به بحرانی جدی بدل گردد.
در این میان باید دید وزارت نفت چگونه می‌تواند در کنترل این ویروس در میان کارکنان آن مجموعه موثر عمل کرده، سهم خود در مقابله با این ویروس ویرانگر را بخوبی ادا کند.
به اذعان بسیاری از کارشناسان، مهم‌ترین نکته قابل تامل در مجموعه وزارت نفت، کارکنان اقماری آن هستند که به دلیل شرایط کار و مناطق مختلف عملیاتی بیشترین نیروهای اقماری را در میان تمامی وزارتخانه‌ها تحت مدیریت خویش دارند. نیروهای اقماری شرکت‌های زیرمجموعه وزارت نفت که مدت ۲هفته را در مناطق عملیاتی بوده و ۲ هفته نیز برای استراحت به شهرهای محل اسکان خانواده های خود باز می‌گردند در صورت اسکان در شهرهایی که ویروس کرونا در آنجا شیوع بیشتری داشته ممکن است حامل این ویروس شده و پس از برگشت به محل کار خود ویروس کرونا را تا محل خدمت و میان همکاران خویش گسترش دهند.
در این شرایط و برای مقابله با چنین تهدیدی بهداری و بهداشت صنعت نفت و از آن مهم‌تر مدیریت HSE شرکت‌های تابعه نفت می‌توانند نقش بسیار مهم و تعیین کننده ای در کنترل و جلوگیری از شیوع آن ایفا نمایند. این واحدها می‌توانند به سرعت پروتکلی را تهیه و تدوین کرده بر اساس آن نیروهای اقماری را پیش از بازگشت به محل خدمت ملزم به انجام آزمایش‌های تشخیصی ویژه کرونا کرده و در صورت مثبت بودن آن از اعزام این افراد به محل خدمت جلوگیری نموده و اقدام‌های لازم درمانی در مورد آنان را بسرعت اجرایی کند، بار زیادی از دغدغه های مسئولین وزارت بهداشت و درمان کشور برای شناسایی، قرنطینه و درمان کارکنان مبتلا به کرونا و کنترل خانواده آنها را راسا برعهده گرفته در کنترل هرچه سریع تر این ویروس ویرانگر نقش مهم و ماندگاری را ایفا کند.  
اختصاصی

لینک کوتاه

http://naftiha.ir/27920

کلیدواژه

نیروی اقماری صنعت نفت

کرونا

اخبار مرتبط

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها