نفت / شناسه خبر: 27850 / تاریخ انتشار : 1398/11/29 13:22
|

علت توقف توسعه به روش Ipc چه بود؟

روز گذشته پایگاه تحلیلی خبری نفتی ها طی گزارشی با عنوان افشای حقیقت ماجرای توسعه میادین با مدل میدان محور، به استقبال مسوولان وزارت نفت از مدل قراردادی موسوم به IPC و بهره گیری دوباره...

نفتی ها /روز  گذشته پایگاه تحلیلی خبری نفتی ها نفتی ها طی گزارشی با عنوان افشای حقیقت ماجرای توسعه  میادین با مدل میدان محور، به استقبال مسوولان وزارت نفت از مدل قراردادی موسوم به IPC و  بهره گیری دوباره  از این نوع قراردادها و نکات قوت و ضعف آن پرداخته بود.

در همین راستا نورالدین موسی کارشناس مدیریت فنی مناطق نفت خیز جنوب،  توضیحاتی در این خصوص به نفتی ها ارسال نموده که به شرح ذیل است :
مدل قراردادی  IPC پس از تصویب نهایی ( با اکثریت ارا) در کمیته بازنگری قراردادها در هیئت وزیران تصویب و جهت اجرا به وزارت نفت ابلاغ گردید . با انتشار این مصوبه مخالفت های کارشناسی در ابعاد مختلف فنی ، اقتصادی، حقوقی و قراردادی نه تنها توسط جمعی از کارشناسان مناطق نفتخیز جنوب ، بلکه در دیگر بخشهای بالادستی صنعت نفت و  جمعی از اساتید حوزه اقتصاد دانشگاهها و کارشناسان حوزه حقوقی و مالی صورت گرفت . بدیهی است با توجه به اینکه بیشتر میادین قدیمی (BrownFields) در مناطق نفتخیز قرار دارند و از سویی مدیریت محترم فنی وقت و جمعی از کارشناسان مناطق ، امکان تعامل و ارائه نظرات پیشنهادی در اصلاح IPC را به مدیریت کلان وزارتخانه داشته اند، حساسیت و نگرانی ها در خصوص این مدل بیشتر بوده است و طی جلسات مستمری  با اقایان مهندس جوادی مدیر عامل محترم وقت شرکت ملی نفت و مهندس زنگنه وزیر محترم نفت ، مواردی از نقطه نظرات خود را ارائه و حتی در مصوبه دوم هیئت وزیران بخشی از اشکالات مطروحه نیز  اصلاح گردید . همزمان نامه رسمی مدیریت محترم فنی وقت مناطق که جمع بندی نظرات کارشناسی و سازمانی نیز بوده است ، توسط مدیر عامل محترم وقت مناطق به مدیریت و دیگر مسئولان محترم شرکت ملی نفت نیز ارائه گردید . به نظر بنده علت کاهش و حتی توقف توسعه به روش Ipc و دیگر شیوه ها ، انتخاب ترامپ و تحریمهای ثا‌نویه امریکا بوده است . پس از تغییرات انجام شده در مدل و تصویب مصوبه دوم هیئت دولت و اصلاحیه مجلس و قبل از اعمال دور جدید تحریمها ، مدیر محترم فنی وقت مناطق و جمعی از کارشناسان ، پس از جمع بندی دهها جلسه کارشناسی ۳۰ الی ۴۰ نفره و با کسب نظریات برخی دیگر از افراد صاحب نظر در کشور و با توجه به تعامل با وزیر محترم نفت ، اقدام به ارائه مدل پیشنهادی خود ، نمودند و شخص وزیر هم در هیئت مدیره از مدل مناطق حمایت نمود . البته نظر شخصی ایشان در جمع های کارشناسی با مناطق این بود که : شرکتهای خارجی با مدل پیشنهادی مناطق  اگر بیایند خوب است ، ولی نخواهند امد . لذا بر خلاف گزارش منتشره در ان سایت ، ارائه نظریات و نکات اصلاحی صرفا محدود به بنده و چند نفر نامبرده در گزارش ان سایت نبوده است و زحمات و دلسوزیهای دیگر کارشناسان مناطق و غیر از مناطق نبایست نادیده گرفته شود .  لازم به ذکر است که با اعمال تحریمهای جدید امریکا ، تقریبا همه تفاهم نامه ها با شرکتهای خارجی چه با مدل مناطق و چه با مدل IPC یکی پس از دیگری کنسل گردید . ( و در این زمینه بیاد مقاله اقای دکتر شکرالله زاده عزیز در سال ۷۷ افتادم )
لازم به توضیح است  تهیه مدل مناطق نیز  محدود به افرادی که توسط ان سایت محترم نام برده شده اند ، نبوده است بلکه حاصل یک کار جمعی و خرد جمعی در مجموعه مدیریت فنی ( بویره معاونت مهندسی نفت) بوده است . اینکه بطور قاطع از حالا و صرفا با عقد یک قرارداد گفته شود که  مدل مناطق از دیگر شیوه ها  موفق تر است ( هر چند روی این مدل کار زیادی شده و تمام اختیارات حاکمیتی در ان لحاظ شده است ) البته با بستن یک قرارداد قابل اثبات نیست . در ضمن اقای مهندس محمدی نیز سالها معاون اداره عملیات مخازن و سپس با حکم اقای مهندس دریس( مدیر محترم فنی وقت مناطق ) مسئول کارگروه تدوین قراردادهای نفتی در مناطق بوده اند . عدم انعقاد  ۲۲ بسته قراردادهای EPCF به چالشهای ناشی از شرایط فروش نفت خام کشور بستگی دارد و کاهش پیشرفت ۶ بسته دیگر نکته ای قابل تامل است و نیاز به جلسه ای مشترک با مدیران ذیربط مناطق ، مجریان و پیمانکاران دارد ، هر چند تغییر در سیاستگذاریها از  مایلستون را نیز نباید از نظر دور داشت.

لینک کوتاه

http://naftiha.ir/27850

کلیدواژه

Ipc

نفتی ها

کمیته بازنگری

اخبار مرتبط

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها