نفت / شناسه خبر: 27837 / تاریخ انتشار : 1398/11/28 14:46
|

قطعی گاز این بار گریبان نیروگاه‌های برق را گرفت/ مازوت جای گاز را نمی‌گیرد

نکته اینجاست که اگر چه مردم برای گرم شدن منازل خود به گاز نیاز دارند اما به همان اندازه و حتی مهمتر از آن به هوای سالم و محیط زیست پاک هم نیاز دارند چیزی که مازوت برای آنها فراهم نمی‌کند.

نفتی ها /ماجرای قطعی گاز  بعد از این که گریبان مجتمع های پتروشیمی و بخش کشاورزی را گرفته بود این بار به جان نیروگاه های تولید برق افتاده است.
همواره بر این قرار بوده که نیروگاه های تولید برق در کشورهایی که منابع گازی مطلوبی دارند از نیروگاههای بخار با سوخت گاز و یا نیروگاههای گازی  تامین می‌شوند.
با این وجود در مواقع اضطراری تعمیر شبکه گاز و یا کاهش فشار گاز مصرفی نیروگاهها ، استفاده از سوخت جایگزین یعنی مازوت یا گازوئیل نیز از طرف شرکتدسارنده ، پیش بینی شده است که خود باعث بروز  بسیار ی از  مشکلات در تاسیسات و حتی محیط زیست میگردد؛ مشکلی که این روزها گریبانگیر نیروگاه رامین شده است.  
نیروگاه رامین اهواز که در ۲۰ کیلومتری جاده اهواز _مسجدسلیمان و در شهرستان باوی قرار دارد ، با عنوان بزرگترین نیروگاه بخار کشور و با تولید ۱۸۵۰ مگاوات ، نقش مهم و حساسی را در پایداری شبکه برق استان و کشور ایفا می کند که این روزها با قطع گاز  دچار مشکلات عدیده ای شده است.
این روزها نیروگاه رامین  به دلیل کاهش فشار گاز شبکه سراسری کشور ، با مشکل  تامین گاز مصرفی روبرو شده است و این محدودیت از ۱۱ میلیون مترمکعب مصرف روزانه ، به ۳ میلیون مترمکعب نیز رسیده است.
از همین رو این مجتمع از سوخت جایگزین یعنی مازوت  استفاده می‌کند که باعث بورز  انواع مشکلات زیست محیطی و تاسیساتی در این بخش شده،  کیفیت پائین مازوت مصرفی در نیروگاه ، می تواند سیستم تصفیه دود خروجی از این نیروگاه را عملا ناکارآمد و بلااثر نماید و این مسئله تاثیر مستقیمی بر زندگی و محیط زیست کسانی دارد که در محدوده نزدیک و حتی دور از نیروگاهها سکونت دارند، مسئله ای که مشکلاتی را نیز برای محصولات کشاورزی و محیط زیست منطقه ایجاد کند.
علاوه بر این، قرارگرفتن نیروگاه رامین در مجاورت رودخانه کارون و وجود صدها هکتار زمین کشاورزی و باغات در منطقه و همچنین واقع شدن در محدوده شهرستان باوی ، حساسیت هایی را نسبت سوخت مصرفی این نیروگاه ، توسط فعالین محیط زیست و همچنین مردم ایجاد نموده است.
خباز سرپرست روابط عمومی شرکت گاز خوزستان اما میگوید،طبق قرارداد فروشی که با وزارت نیرو در رابط با تامین گاز مصرف این نیروگاهها وجود دارد ، تامین گاز مصارف خانگی و مردم ، در درجه اول و ارجعیت دارد ، لذا تامین گاز نیروگاهها ، منوط به تامین گاز جهت مصارف خانگی و مخصوصا هموطنانمان در مناطق سردسیر است.
اما نکته اینجاست که اگر چه مردم برای گرم شدن منازل خود به گاز نیاز دارند اما به همان اندازه و حتی مهمتر از آن به هوای سالم و محیط زیست پاک هم  نیاز دارند چیزی که مازوت برای آنها فراهم نمی‌کند.
مسئله بعدی ای که وجود دارد ضررهای مالی‌ای است که مصرف مازوت به تجهیزات نیروگاه وارد می‌کند؛ مصرف سوخت مازوت باعث بروز خسارات متعدد به تجهیزات بویلر ، از جمله لوله های بویلر، فن ها ، هیترها و همچنین کانال های دود مربوطه میشود.  
طبق اخبار به گوش رسیده، بطور میانگین هر دوهفته یک واحد نیروگاه رامین به دلیل مشکلات ایجاد شده از بابت مصرف مازوت ، بطور اضطراری از مدار خارج می شود .این مسئله علاوه بر اینکه جریمه ای را از سوی شبکه برق سراسری متوجه نیروگاه می نماید ، هزینه های مختلف و هنگفتی را به نیروگاه تحمیل می نماید.
حال باید دید مسئولین با توجه به خسارات و هزینه های مازادی که از بابت مصرف سوخت مازوت به واحدهای تولید برق نیروگاه رامین و تجهیزات مربوطه وارد می شود ، در کنار صدمات جبران ناپذیر زیست محیطی؛ چه چاره ای خواهند اندیشید.

 

لینک کوتاه

http://naftiha.ir/27837

کلیدواژه

نیروگاه های تولید برق

بخش کشاورزی

نیروگاه رامین

اخبار مرتبط

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها