نفت / شناسه خبر: 27793 / تاریخ انتشار : 1398/11/21 12:00
|

آیا اوپک می‌تواند جلوی کاهش قیمت نفت را بگیرد؟

بسیاری عقیده دارند نمی توان تضمین کرد توصیه کمیته فنی اوپک برای کاهش ۶۰۰ هزار بشکه دیگر از تولید نفت اوپک و متحدانش ، بازار را از این شرایط بدی که گرفتارش شده رها سازد.

نفتی ها /بسیاری عقیده دارند نمی توان تضمین کرد توصیه کمیته فنی اوپک برای کاهش ۶۰۰ هزار بشکه دیگر از تولید نفت اوپک و متحدانش ، بازار را از این شرایط بدی که گرفتارش شده رها سازد.

 شیوع ویروس کرونا فعالیت‌های اقتصادی در چین را مختل کرده است. شهرها قرنطینه شده اند و محدودیت های سفر ضربه بزرگی به تقاضای نفت زده است. اینکه چقدر تقاضای نفت آسیب دیده هنوز مشخص نیست ولی مقامات انرژی چین می گویند مصرف نفت در این کشور در ماه فوریه ۲۵ درصد کمتر از سال گذشته خواهد بود. این رقم یعنی ۳ درصد کاهش مصرف جهان.

 به خاطر بی ثباتی به وجود آمده در اثر شیوع این ویروس، قیمت نفت پانزده درصد از ابتدای سال جاری میلادی کاهش یافته و به حدود ۵۵ دلار در هر بشکه رسیده است. قیمت برای بسیاری از تولیدکنندگان کوچک تر به صرفه نیست.

 شوک تقاضا و کاهش قیمت به وجود آمده پس از آن باعث شد کشورهای عضو اوپک و متحدان آن از جمله روسیه در فکر اقدامی برای حمایت از قیمت نفت بیفتند. کمیته فنی مشاور این گروه توصیه کرده ۶۰۰ هزار بشکه دیگر در روز از تولید نفت اوپک و متحدانش کم شود و میزان کل کاهش تولید آن در نیمه اول ۲۰۲۰ به ۲.۷ میلیون بشکه در روز برسد.

 سوالی که برای اکثر تاجران نفت پیش می‌آید این است که آیا این اقدام برای ثبات بازار نفت و بالا بردن قیمت آن کافی است؟ به سختی می‌توان در بازار خوش بینی پیدا کرد. بسیاری عقیده دارند نمی توان تضمین کرد این کاهش پیشنهادی، بازار را از این شرایط بدی که گرفتارش شده رها سازد. مسکو هم هنوز در مورد حمایت از کاهش بیشتر تولید تردید دارد.

 پیشنهاد کمیته مشاوره اوپک برای ادامه کاهش ۶۰۰ هزار بشکه در روز از تولید نفت اوپک و متحدانش، نشان دهنده کمی خوش بینی در مورد مهار سریع تاثیر شیوع ویروس کرونا است. ولی خطر نا امید کردن بازار هم وجود دارد.

تسنیم

لینک کوتاه

http://naftiha.ir/27793

کلیدواژه

اوپک

ویروس کرونا

تاجران

اخبار مرتبط

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها